Pigułka „dzień po”, jest rodzajem antykoncepcji, który może być stosowany w nagłych sytuacjach, gdy typowa antykoncepcja nie została zastosowana, zawiodła lub w przypadku niedobrowolnego stosunku płciowego.

Pigułka jest najskuteczniejsza, gdy jest przyjmowana jak najmniejszym odstępie czasowym po odbyciu stosunku płciowego.

W szybki sposób można wykupić receptę wystawioną przez internet lub udać się po nią do gabinetu lekarza.

recepta-przez-internet-jest-najszybsza-droga-do-uzyskania-tabletki-dzien-po

Jak najszybciej uzyskać e-receptę na antykoncepcję awaryjną?

Spis treści

Jeżeli chodzi o tabletkę „dzień po”, kluczowy jest czas jej przyjęcia. Najszybszą drogą, będzie recepta przez internet, którą można uzyskać online i ekspresowe wykupienie jej w aptece. Można umówić się do lekarza na konsultację online, jeżeli mamy dodatkowe pytania lub wątpliwości.

Jeszcze szybszą opcją, jest wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie kliniki online, lekarz na podstawie odpowiedzi, przy braku przeciwwskazań wypisze receptę przez internet.

Jak skuteczna jest pigułka „dzień po”?

Kiedy myślisz o tym, jak skuteczna jest tabletka „dzień po” w zapobieganiu ciąży, ważne jest, aby wziąć pod uwagę czas. Jest to klucz do skuteczności leku. Wszystkie formy pigułki antykoncepcji awaryjnej są tym skuteczniejsze, im szybciej ją zażyjesz. Nie musisz czekać z przyjęciem tych leków do następnego dnia – pomimo nazwy „pigułka dzień po”.

Dla każdego rodzaju tabletki, istnieją określone ramy czasowe. Opcję wyłącznie progestagenową należy przyjąć w ciągu pierwszych 72 godzin (trzy dni) po stosunku seksualnym bez zabezpieczenia. Opcję uliprystal, można stosować do 120 godzin (pięć dni) po stosunku.

Każdy dzień oczekiwania poza zalecanymi przedziałami czasu sprawia, że ​​lek jest mniej skuteczny.

Najpopularniejszymi tabletkami, które możesz zakupić, są:

  • Tabletki zawierające tylko progestagen: w przypadku tych leków zazwyczaj masz około trzydniowe okno czasu, kiedy Plan B będzie nadal skuteczny,
  • Ulipristal: Ten rodzaj antykoncepcji awaryjnej jest skuteczniejszy przez dłuższy czas. Dzięki temu lekowi masz do pięciu dni po stosunku bez zabezpieczenia, gdzie nadal skutecznie zapobiegniesz ciąży.

Ile razy można przyjmować antykoncepcję awaryjną?

Mimo że nie ma ustalonego ograniczenia, ile razy można przyjmować pigułkę „dzień po”, nie należy jednak jej używać jako powszechnego rodzaju antykoncepcji.

Jest on przeznaczony do stosowania w sytuacjach nagłych, gdy antykoncepcja tradycyjna (prezerwatywy, plastry, tabletki), nie została użyta lub została użyta w niewłaściwy sposób.

Jakie są oznaki, że antykoncepcja awaryjna nie zadziałała?

Jeśli zażyjesz pigułkę „dzień po” bezpośrednio po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, może być bardzo skuteczna. Nie jest to jednak regułą.

Jedną z głównych oznak, że nie zadziałała, jest brak miesiączki. Jeśli Twój okres się spóźnia, zrób test ciążowy lub umów się na wizytę u ginekologa.

Czy powinnam zgłosić się do lekarza po zażyciu pigułki „dzień po”?

W większości przypadków po zażyciu antykoncepcji awaryjnej nie ma potrzeby, aby odwiedzać ginekologa.

Jeśli jednak nie otrzymasz miesiączki w ciągu tygodnia od oczekiwanego krwawienia lub wystąpią nietypowe krwawienia, często dobrym pomysłem jest porozmawianie z lekarzem. Brak miesiączki to jeden z wcześniejszych objawów ciąży.

Jakie są jej skutki uboczne?

W większości przypadków nie ma poważnych skutków ubocznych pigułki „dzień po”. Niektóre objawy przyjmowania pigułki „dzień po” mogą obejmować:

  • Zmiany w normalnych cyklach menstruacyjnych (okres może być wcześniejszy lub późniejszy, niż normalnie),
  • Plamienie (lekkie krwawienie),
  • Nudności i wymioty,
  • Zmęczenie,
  • Bóle i zawroty głowy,
  • Ból brzucha lub piersi.

Skutki uboczne są łagodne dla większości kobiet. Jeśli jednak zauważysz poważniejsze objawy lub masz jakiekolwiek obawy, skontaktuj się z lekarzem.

Nie powinno się traktować antykoncepcji awaryjnej, jako zwykłej formy zapobieganiu ciąży. Po pierwsze, tabletki „dzień po”, nie są tak niezawodne jak inne opcje. Po drugie, Twoje miesiączki mogą stać się nieregularne, a także możesz nabawić się nieprzyjemnych skutków ubocznych, ponieważ narażają Cię one na wyższy poziom hormonów.

Te tabletki mogą również okazać się znacznie droższe, niż tradycyjna antykoncepcja. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o najlepszej dla Ciebie opcji antykoncepcji.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.