Dziegieć w kosmetyce ma wielce szerokie zastosowanie! Brzoza to drzewo, które na dobre wrosło w naszą kulturę. Wykorzystuje się każdą jego część do produkcji substancji odżywiających, leczniczych oraz wykorzystywanych w kosmetyce.

Nieco zapomnianym, ale wciąż bardzo przydatnym w każdym domu jest wspomniany już dziegieć, czyli smoła brzozowa.

Czym jest dziegieć?

Dziegieć to substancja wytwarzana z brzozy w wyniku suchej destylacji drewna brzozowego. Ciekawostką jest fakt, że skład dziegciu nie został jeszcze do końca poznany, wiadomo, że zawiera betulinę, również szeroko wykorzystywaną w kosmetyce substancję, fenole, i wiele węglowodorów.

Niemniej jednak nie przeszkodziło to w wykorzystywaniu tej substancji od wielu wieków, przez wiele pokoleń naszych przodków aż do dnia dzisiejszego.

Dziegieć był wcześniej wykorzystywany jako pasta do butów, lub tani klej. Jednak po jakimś czasie okazało się, że jego zastosowanie na skórę daje wyjątkowe efekty lecznicze oraz kosmetyczne.

Niestety ma też pewne wady, chodzi o jego niezbyt zachęcający zapach. Stąd właśnie wzięło się powiedzenie o łyżce dziegciu w miodzie.

dziegiec
Dziegieć

Podobno dawniej dodawano go do beczek z miodem, aby zniechęcić żołnierzy do wyjadania ich zawartości. Jednak nie ma się czego obawiać – jest on intensywny, przypomina nieco w woni smołę, ropę naftową oraz wędzone jedzenie, nie jest to jednak zapach, którego nie da się zignorować. Po jakimś czasie w ogóle nie zwracamy już na niego uwagi.

Niezwykłe właściwości dziegciu

Z czasem okazało się, że dziegieć, czyli smoła brzozowa ma wiele zastosowań, na przykład jest, chociażby w stanie ochronić organizm człowieka przed niekorzystnym wpływem chemioterapii w przypadku nowotworów. Jest także środkiem stosowanym wewnętrznie, naturalnie leczącym pasożyty.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować go również w przypadku detoksykacji organizmu. Doraźnie jest skuteczny gdy pojawiają się trudności z trawieniem, bóle brzucha, mdłości.

Zastosowanie dziegciu na skórę

Dziegieć brzozowy ma działanie antybakteryjne. Przez to szczególnie polecany jest osobom, które mają problemy z cerą, nie tylko w przypadku krost trądzikowych, ale również na przykład zatkanych porów.

Doskonale je oczyszcza i powstrzymuje gromadzenie się bakterii na skórze. Jest polecany do cery tłustej, ponieważ wysusza naskórek. Nie jest też odpowiedni dla cery wrażliwej i mieszanej. Jest natomiast polecany osobom, które są uczulone na syntetyczne mydła i ich składniki. Jednak warto wiedzieć, że sam dziegieć również może uczulać.

[irp posts=”4660″ name=”Sok z brzozy”]

Dlatego przed umyciem nim, w przypadku stwierdzonej alergii na inne produkty, warto zrobić test na małym, niewidocznym fragmencie skóry.

Dziegieć w walce z chorobami skóry

Nie tylko trądzik jest przyczyną używania dziegciu, ale również dokuczliwe i zaawansowane choroby, takie jak łuszczyca, grzybica, świerzb, odparzenia, odmrożenia.

Dziegieć jest stosowany nawet w przypadku trudno gojących się ran, siniaków, oparzeń i innych urazów, jako środek przyśpieszający ich gojenie się, na przykład u osób starszych.

Ci, którzy chorują na łuszczycę lub egzemę, wiedzą jak poważny jest to problem. Okazuje się, że pewną ulgę przynosi dziegieć brzozowy. Zauważono, że po umyciu tym naturalnym środkiem, która wraca do większej równowagi, a zmiany stają się mniej widoczne i bolesne.

Polecany jest do zastosowania cały arsenał środków przeznaczonych do walki z chorobami skóry – żele, kremy i wiele innych kosmetyków, których warto szukać w dedykowanych sklepach.

Dziegieć na włosy

Smoła brzozowa jest również przydatna przy pielęgnacji włosów i występuje jako szampon dziegciowy. Wiele współczesnych szamponów nie tylko nie poprawia kondycji włosów, ale wręcz dodatkowo powoduje pogorszenie ich stanu. Dziegieć to sposób na zdrowe, puszyste i lśniące włosy.

To także sposób na pozbycie się najbardziej typowych problemów z włosami, takimi jak powstawanie łupieżu czy nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Działanie dziegciu w przypadku tych problemów jest zauważane po pewnym czasie stosowania.

Jaki dziegieć wybrać?

mydlo-dziegciowe
Mydło dziegciowe

Na rynku jest wiele kosmetyków z dziegciem, możemy zdobyć również go w czystej postaci. Jest on najczęściej stosowany punktowo na zaawansowane zmiany trądzikowe lub łuszczycowe. Jednak warto pamiętać, że środek ten dość mocno wysusza skórę.

Zatem, aby kosmetyk był skuteczny, powinien oprócz dziegciu zawierać również środek nawilżający. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup naturalnego mydła dziegciowego. Oprócz tej substancji zawiera ono również mieszankę olejków nawilżających, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o przesuszenie.

W razie problemów zastosujmy dodatkowo jeszcze jakieś nawilżenie. Mydło dziegciowe jest uniwersalne – nadaje się do mycia ciała, jak również i włosów, a nawet zębów. Zamiast zatem kupować osobno szampon i żel do mycia, wystarczy dobrej jakości mydło dziegciowe.

[irp posts=”8185″ name=”Sok z brzozy i jego magiczne właściwości!”]

Nie powinno ono zawierać dodatkowych konserwantów i innych substancji, a jedynie tylko te pochodzenia naturalnego. Mydło dziegciowe jest dosyć wydajne. Przy stosowaniu dziegciu warto pamiętać, by nie poddawać się nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, należy również zrezygnować z sesji w solarium.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!

1 KOMENTARZ

  1. Dziegieć nie ma cudownego zapachu ale jest skuteczny. Dzięki niemu nie muszę myć włosów codziennie, no i jako naturalny szampon nie jest drogi :) Ja mam już swój ulubiony z cynkiem Green Pharmacy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.