Dowiesz się dziś jakie są objawy menopauzy i skuteczne leki na menopauzę? Klimakterium, zwane również menopauzą lub przekwitaniem to nieuchronny proces, który spotyka każdą kobietę. Wiążą się z nim różne dolegliwości, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do znacznie większej nerwowości lub nawet depresji.

Przekwitanie całkowicie zmienia nasz organizm. Towarzyszą mu takie dolegliwości jak uderzenia gorąca, nadpobudliwość, suchość pochwy, widoczne wiotczenie skóry i mięśni, zwiększone ryzyko osteoporozy oraz niektórych nowotworów.

Dolegliwości te mogą odebrać nam radość z życia codziennego, zatem, aby zmniejszyć dokuczliwe dolegliwości, powinnaś sięgnąć po zioła, które sprawdzą się i w tym przypadku.

objawy-menopauzy-2

Przede wszystkim niepokalanek

Spis treści

Niepokalanek to wiecznie zielony krzew, należący do rodziny jasnotowatych. Przez niemal cały rok zachwyca nas pięknymi chabrowymi kwiatami, a jesienią dostarcza jagód, które stanowią cenny surowiec zielarski.

Lecznicze właściwości niepokalanek zawdzięcza wysokiej zawartości flawonoidów, fitosteroli, glikozydów irydoidowych, kwasów fenolowych, a także diterpenów labdanowych i olejku eterycznego.

Lecznicze właściwości tego niepokalanka

Lecznicze właściwości tego niepokalanka zostały docenione również przez koncerny farmaceutyczne. Niepokalanek stanowi substancję czynną w lekach stosowanych w zaburzeniach cyklu miesiączkowego oraz dolegliwościach związanych właśnie z przekwitaniem.

Choć zioło to nie zawiera hormonów, ani związków hormonopochodnych, wpływa na przysadkę mózgową, która reguluje pracę układu hormonalnego.

To właśnie za sprawą tego działania niepokalanek łagodzi drażliwość, niepokój oraz wahania nastroju, dzięki czemu znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji.

Dodatkowo zawarte w niepokalance substancje aktywne wpływają korzystnie na endometrium, redukując jego przyrost, to zaś wpływa korzystnie na pracę jajników.

Jak stosować owoce niepokalanka

W zależności od preferencji możesz przygotować nalewkę bądź napar. Aby samodzielnie przyrządzić zdrową nalewkę z niepokalanka, należy suszone, zmielone owoce zalać wódką (czystą), w proporcji 1:1.

Następnie całość należy dokładnie wstrząsnąć i odstawić na tydzień. Po tym czasie należy odcedzić owoce od nalewki (najlepiej przy użyciu gazy). Taką nalewkę z niepokalanka należy przyjmować 2 razy dziennie po łyżeczce. Pozwoli to złagodzić uderzenia gorąca towarzyszące menopauzie.

objawy-menopauzy

Kolejną propozycją jest napar z niepokalanka, który łagodzi rozdrażnienie i pozwala pozbyć się apatii. Aby go przygotować, wystarczy łyżkę owoców zalać szklanką wrzątku i odstawić na 20 minut pod przykryciem.

Przed wypiciem należy całość odcedzić i przyjmować 2 razy dziennie po pół szklanki.

Lecznicze właściwości dzięgielu chińskiego

Dzięgiel chiński to roślina z rodziny selerowatych, która naturalnie występuje na terenie Chin. Posiada liczne substancje czynne, dlatego jest chętnie wykorzystywana w fitoterapii. Zawiera m.in. kwasy organiczne, fitoestrogeny, flawonoidy, a także fitosterole, kumatyny i bergapten.

Wnętrze dziągiela skrywa również liczne pierwiastki, jak wapń, chrom, kobalt, magnez, mangan, fosfor, potas i cynk, a dodatkowo zawiera witaminy A i E oraz witaminy z grupy B.

Zdaniem badacz wysoka zawartość fitoestrogenów stabilizuje gospodarkę hormonalną kobiet, łagodząc tym samym uderzenia gorąca, suchość pochwy, a także wzmacnia mięśnie macicy, co znacząco redukuje ryzyko jej wypadnięcia.

Stosowanie środków bogatych w ten składnik znacząco poprawia kondycję skóry i przywraca równowagę psychiczną np. podczas głębokiego przygnębienia. Dodatkowo dzięgiel chiński dzięki zawartości kumaryn działa stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy i zwiększa ukrwienie macicy oraz pozostałych narządów.

Korzenie dzięgla – przepis na nalewkę i napar

Z korzeni dzięgla podobnie jak z niepokalanki również można przygotować nalewkę oraz napar. Jeśli jesteś zwolenniczką stosowania kropli, powinnaś 100g korzenia zalać 100 ml spirytusu.

Następnie całość należy szczelnie zamknąć i pozostawić na około 2 tygodnie. Po tym czasie należy odcedzić płyn, który przelewamy do ciemnego naczynia. Taką nalewkę z dzięgla należy przyjmować 3 razy dziennie po 30 kropli.

menopauza

Do przygotowania naparu będziesz potrzebowała łyżkę drobno pokruszonego korzenia, który następnie zalejesz 1,5 szklanki wrzątku. Całość należy podgrzewać pod przykryciem przez 15 minut. Następnie napar należy odstawić na 10 minut. Po przecedzeniu można pić – pół szklanki do 3 razy dziennie.

Pluskwica groniaska na objawy menopauzy

Pluskwica groniasta uznana została za jedną ze skuteczniejszych roślin wspierających walkę z dolegliwościami menopauzy. Korzeń pluskwicy zawiera takie substancje jak glikozydy triterpenowe i goryczkowe, a także kwas salicylowy, substancje estrogenne oraz izoflawony.

Wysoka zawartość tych składników sprawia, że pluskwica groniasta ma silne działanie estrogenne, dlatego jej stosowanie powinnaś koniecznie skonsultować z lekarzem.

Walka z objawami menopauzy

Menopauza jest niezwykle trudnym okresem dla każdej kobiety. Jednak okres ten wcale nie musi się łączyć z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Zamiast biernie godzić się na pogorszenie nastroju, sięgnij po wskazane przeze mnie zioła, a od razu poczujesz się znacznie lepiej.

Pamiętaj jednak, że wraz z chwilą wejścia w okres przekwitania powinnaś być pod stałą kontrolą lekarza rodzinnego, zaś przyjmowanie jakichkolwiek środków łagodzących objawy klimakterium powinnaś konsultować ze swoim ginekologiem.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień