Twarz jest jak rzeźba, której dzięki odpowiedniemu makijażowi możemy nadać odpowiednie kontury. Konturowanie twarzy to jedna z podstaw udanego makijażu.
Sprawdź, po co wykonywać konturowanie, jak je prawidłowo wykonać i co jest niezbędne, żeby zabieg konturowania twarzy przeprowadzić prawidłowo.
Konturowanie twarzy – zalety
Spis treści
Warto zadać sobie pytanie co sprawiło, że konturowanie twarzy stało się tak popularne wśród kobiet na całym świecie. Sprawnie wykonane konturowanie jest w stanie uwypuklić największe zalety twarzy, przy jednoczesnym ukryciu tych mniej pożądanych cech. Dzięki konturowaniu twarz bardziej wyróżnia się z tłumu, staje się trójwymiarowa.
To po prostu metoda, by za pomocą kilku ruchów dodać urody. Istnieją dwie główne drogi konturowania rysów twarzy, jednym, prostym i całkowicie odwracalnym jest oczywiście wykonanie profesjonalnego makijażu. Konturowanie twarzy to również zabieg kosmetyczny.
Rodzaje konturowania twarzy
Istnieją dwa główne rodzaje wydobywania piękna z twarzy za pomocą makijażu. Jednym z nich jest konturowanie, czyli inaczej mówiąc dodawanie cieni w strategicznych miejscach twarzy, by na przykład podkreślić kości policzkowe i sprawić, że broda i szyja wyglądają na szczuplejsze.
Nowoczesną metodą konturowania twarzy jest odwrotność tego procesu – poprzez rozświetlenie cery nadajemy twarzy wyjątkowy wygląd. Aby tego dokonać, nakładamy w strategicznych miejscach jasny podkład. Ten sposób na wydobycie piękna z twarzy nosi nazwę strobingu.
Koniecznie sprawdź, czy masz twarz w kształcie serca!
Różnica pomiędzy tymi dwoma sposobami wynika z tego, że do jednej metody potrzebujemy kilku kosmetyków, a do strobingu tylko dobrej jakości rozświetlacza.
Podczas gdy konturowanie bardziej przydaje się na wieczorowe wyjścia, rozświetlanie przyda się, by nadać makijażowi naturalności, jest to odpowiedni make-up na dzień. Możemy również połączyć te dwa sposoby na uzyskanie pięknego efektu.
Konturowanie twarzy – najważniejsze produkty
Zanim zaczniemy konturować twarz, warto zapoznać się ze swoimi cechami. Każdy kształt twarzy to trochę inne konturowanie. Konturowanie twarzy to po prostu gra kontrastami. Zatem jeśli kości policzkowe są słabo zarysowane, na przykład przy twarzy okrągłej, podkreślamy je. Dodatkowa aplikacja ciemniejszych obszarów po bokach brody wydłuży twarz.
Jeśli natura obdarzyła nas wysokim czołem, należy je skrócić, przyciemniając skórę przy linii włosów. Elementy twarzy, które należy rozjaśniać to na przykład grzbiet nosa, okolica oczu tuż pod brwiami.
Zatem w technice konturowania twarzy najważniejszymi produktami są bronzer oraz rozświetlacz, których użyjemy do kontrastowania.
Bronzer możemy zastąpić ciemnym pudrem. Warto mieć w swoich kosmetykach korektor rozjaśniający lub jasny cień do powiek, gdyby zabrakło podstawowych kosmetyków. W sklepach z kosmetykami spotykamy specjalne palety barw przeznaczonych do konturowania.
Przed zakupem należy testować zestawienie kolorów, tak by pasowały do cery. Kluczem jest wybranie takich, które wyglądają najbardziej naturalnie. Kosmetyki szczególnie gorszej jakości często mają w sobie rude, czy pomarańczowe odcienie.
Taki makijaż sprawi, że będziemy wyglądać, jak po nieudanej sesji w solarium a cera niestety nie będzie wyglądała ładnie. Dobrej jakości kosmetyki do konturowania twarzy kosztują ponad sto złotych – ale mają starczyć nawet na kilka miesięcy.
Rozświetlacze do twarzy natomiast posiadają dużą ilość błyszczących drobinek. Kosmetyk z widocznymi drobinkami nie nadaje się do wykonania prawidłowego konturowania. Rozświetlacz na twarz najlepiej jest kupić w formie kremowej. Sypkie szybciej się osypują, a także dają słabszy efekt.
Akcesoria do makijażu
Konturowanie twarzy to przede wszystkim umiejętne zacieranie granic, rozcieranie i matowa, jednolita fraktura skóry. Aby osiągnąć ten efekt, musimy posiłkować się gąbeczkami do makijażu oraz pędzlami (zobacz jak dbać o pędzle do makijażu). Najlepszy będzie pędzel okrągły lub płaski i ścięty. Ważne, żeby pędzle i gąbki były zbite i dosyć twarde.
Miękkim pędzlem niewiele zdziałamy. W zestawie do konturowania powinny znaleźć się gąbki i przynajmniej dwa pędzle. Gąbką działamy punktowo, pędzlem nakładamy makijaż ruchami okrężnymi.
Mieszanie odcieni
Na twarzy wszystkie odcienie będą tworzyły całość, płynnie przechodząc jeden odcień w drugi. Zabawę z otrzymaniem najlepszego odcienia możemy również wykonać przed nałożeniem na twarz. Szczególnie wtedy, gdy przypadkiem kupiłyśmy nieco zbyt ciemny bronzer.
Warto tak długo mieszać różne odcienie kosmetyków, aż znajdziemy ten jeden, najlepiej pasujący do rodzaju cery. Bardzo ostrożnym należ być szczególnie przy wyborze odcieni do cery jasnej. Tutaj za ciemne tony od razu rzucają się w oczy i nie wyglądają zachęcająco.
Praktyka w konturowaniu twarzy
Konturowanie twarzy warto przećwiczyć. Zanim wyjdziemy z domu, dobrze jest wykonać ten rodzaj makijażu przynajmniej trzy razy. Dobrze jest dokładnie obejrzeć się w świetle dziennym. To, co dobrze wygląda w ostrym świetle żarowym, nie zawsze tak samo dobrze prezentuje się w świetle naturalnym.
Szczególną zmorą nie tylko początkujących w makijażu konturowym są ciemniejsze plamy. Wówczas być może pędzel został źle dobrany i należy spróbować nałożyć makijaż za pomocą zapasowego. Aby ukryć niedoróbki, należy użyć bronzera i rozświetlacza w pudrze.
Warto przeczytać:
- Jak określić kształt twarzy i dobrać do niej okulary?
- Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? [PORADNIK]
- Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?
- Jak dobrać kapelusz do kształtu twarzy?
- Gimnastyka twarzy – czy warto ją uprawiać?