Lipa to jedno z długowiecznych drzew, wywodzące się z rodziny lipowatych. Obecnie wyróżniamy około 30 gatunków lipy, które spotkać możemy w klimacie umiarkowanym, na półkuli północnej – również w Polsce.
Jej lecznicze właściwości doceniane są przede wszystkim przez osoby, które często zmagają się z bólem gardła i katarem. Herbata z lipy od lat stosowana jest na różne dolegliwości, w tym te związane z przeziębieniem, dlatego gdy tylko poczujesz, że zaczyna Cię dopadać choroba, powinnaś niezwłocznie sięgnąć po aromatyczny napar z lipy!
Lipa
Spis treści
W ziołolecznictwie wykorzystywane są głównie kwiaty lipy drobnolistnej i szerokolistnej, jednak surowiec zielarski stanowią również liście i kora tego drzewa. Lipa kwitnie latem, a jej kwiatostany wydzielają piękny aromat. Pozyskiwany z jej kwiatów miód uznawany jest za jeden z najzdrowszych miodów.
Swoje lecznicze właściwości lipa zawdzięcza zawartym w kwiatostanach substancjom odżywczym. Kwiaty lipy są bogatym źródłem flawonoidów (szacuje się, że zawierają ponad 20 odmian), fitosteroli, terpeny, a także garbników, pektyn, olejków eterycznych, soli mineralnych, kwasów organicznych oraz witamin C i PP.
To właśnie te składniki wpływają na działanie moczopędne naparów z lipy, które pozwalają oczyścić nasz organizm z toksyn. Dodatkowo lipa wykazuje działanie rozkurczowe, pobudzają wydzielanie soków trawiennych i zwiększają przepływ żółci do dwunastnicy.
Jak przygotować napar z lipy?
Aby przygotować leczniczą herbatkę z lipy, wystarczy wsypać łyżkę suszonych kwiatów lipy do kubka, a następnie zalać do pełna wrzącą wodą. Napar należy odstawić do zaparzenia na około 20 minut.
Aby wzmocnić walory smakowe i sprawić, że również Twoje dzieci chętnie sięgną po lipową herbatę, możesz do niej dodać sok malinowy albo miód (najlepiej lipowy, w ten sposób wzmocnisz działanie naparu). Herbatę z lipy należy pić po ostudzeniu, do 3 filiżanek dziennie między posiłkami.
W jakich dolegliwościach pomaga lipa?
Przede wszystkim jest to idealny napar w przeziębieniu i grypie. Działanie napotne sprawia, że znacznie szybciej pozbędziemy się choroby i wrócimy do pełni sił. Co więcej, zawarte w niej substancje śluzowe mają działanie osłaniające i powlekające, które wzmaga apetyt, a przede wszystkim łagodzi kaszel, chrypkę i ból gardła.
Jeśli odpowiednio szybko zaczniesz stosować napary z lipy uda Ci się uniknąć choroby, jednak jeśli choroba już się rozwinęła, wówczas napary z lipy stanowić mogą wsparcie w leczeniu konwencjonalnym.
Lipa na uspokojenie
Dodatkowo lipa może być stosowana jako środek o działaniu uspokajającym. Zawarte w niej substancje znacząco zmniejszają nadmierną pobudliwość i łagodzą napięcie nerwowe. wystarczy jedna filiżanka naparu z lipy, aby ukoić nerwy i przywrócić pełną kontrolę nad emocjami.
Herbata z lipy polecana jest szczególnie wśród młodzieży i osób starszych. Dodatkowo możesz pogłębić działanie odprężające i kojące nerwy serwując sobie aromatyczną kąpiel z lipy.
Jak przygotować kąpiel z lipy?
Aby przygotować aromatyczną kąpiel, należy zmieszać ok. 50 g suszonych kwiatów lipy z 30 g kłącza tataraku i 20 g kwiatów lawendy bądź wrzosu. Zioła te należy zalać 2 litrami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut.
Po tym czasie całość należy dokładnie przecedzić i wlać do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Dla osiągnięcia najlepszych efektów kąpiel powinna trwać do 20 minut, a po wyjściu powinnaś jedynie owinąć się ręcznikiem, nie wycierając skóry.
Rozkurczające działanie lipy
Kolejną propozycją wykorzystania naparu z kwiatów lipy są dolegliwości w obrębie jamy brzusznej. Napar z lipy ma działanie rozkurczające. Każda z nas wie, jak skurcze mięśni gładkich potrafią zepsuć nawet najpiękniejszy dzień.
Zatem jeśli kolejny raz podczas miesiączki będziesz się zwijać z bólu, przyjmując kolejną porcję tabletek rozkurczających lub dopadnie Cię ból głowy, sięgnij po napar z lipy.
Delikatne działanie sprawi, że stopniowo będziesz odczuwała coraz większą ulgę, która utrzyma się znacznie dłużej niż w przypadku popularnych tabletek stosowanych w te dni.
Dodatkowo napary z lipy mają swoje zastosowanie w dolegliwościach trawiennych. Pobudzając produkcję soku trawiennego, pozwalają pozbyć się niestrawności, która towarzyszy nam zwłaszcza wtedy, gdy przyjmiemy zbyt duże porcje pokarmu.
Działanie to jednak jest na tyle delikatne, że stosowane może być wyłącznie w przypadku lekkich niestrawności. Jeśli Twoje dolegliwości są bardziej nasilone, wówczas powinnaś sięgnąć po mocniejsze zioła, bądź zastosować mieszanki zawierające również kwiaty lipy.
Lipa na piegi?
Lipa może być również stosowana zewnętrznie. Ma ona bowiem działanie tonizujące, przeciwzapalne i antybakteryjne. Dla Pań, które są niezadowolone z posiadanych piegów, warta uwagi będzie wiadomość, że regularne przemywanie twarzy (i innych miejsc, w których piegi występują) pozwoli znacząco rozjaśnić piegi, tak, że nawet pod delikatną warstwą podkładu będą one niezauważalne.
Miesiąc lipiec swoją nazwę zawdzięcza właśnie kwiatom lipy, to właśnie wtedy zaczynają one kwitnąć, zachwycając nas przepięknym aromatem. Zamiast więc kolejnej jesieni wydawać krocie na leki, zatroszcz się o odpowiedni zapas kwiatów lipy.
Zobaczysz, że napar przyrządzony z samodzielnie zebranych kwiatów lipy pozwoli Ci się znacznie szybciej pozbyć choroby niż popularne syropy oferowane przez koncerny farmaceutyczne.
Warto przeczytać:
- Zioła, które powinna mieć każda z nas! Zobacz jakie!
- Zioła na ból brzucha [6 SPOSOBÓW] które szybko działa!
- Zioła na włosy? piwo też! SPRAWDŹ!
- Zioła spowalniające procesy starzenia
- Zioła odprężające – 3 kluczowe sposoby! [SPIS]