Olej musztardowy nie jest najbardziej znanym wśród olejów wykorzystywanych do pielęgnacji ciała i włosów…

Znają go przede wszystkim osoby, które potrzebowały uratować swoje włosy od zniszczenia i poprawić ich kondycję. Ten naturalny olej ma jednak znacznie szersze zastosowanie…

Czym jest olej musztardowy i skąd pochodzi?

Nazwa oleju wydaje się być mało zachęcająca. Musztardę kładzie się przecież na kiełbasę, a nie stosuje w celach pielęgnacyjnych (chociaż niektórzy próbują). Jednak nie chodzi wcale o musztardę, lecz o olej pozyskiwany z jednego z głównych składników tego popularnego dodatku do potraw czyli gorczycy.

To co łączy olej musztardowy oraz musztardę to specyficzny zapach, jaki nie odpowiada wszystkim, łatwo można się jednak do niego przyzwyczaić. Olej musztardowy, popularny jest w Indiach, znanych z naturalnych produktów ajurwedyjskich i nie tylko, znacząco wpływających na poprawę zdrowia oraz urody.

musztardowy-olej

Olej musztardowy produkowany jest z ziarenek gorczycy, które są bardzo świeże. Im świeższe, tym lepiej. Gorczyca bogata jest w witaminy z grupy B, witaminę H, oraz PP, C, K, E, A.

Witamina ta występuje w oleju w formie retinolu, który jest wykorzystywany w kosmetyce. W oleju musztardowym znajdziemy bogactwo żelaza, wapnia oraz fosforu, selenu, cynku, magnezu.

Istnieje kilka rodzajów tej rośliny. Między innymi mamy gorczycę:

  • białą
  • sarepską
  • polną
  • czarną

Najbardziej ceniony jest olej z gorczycy czarnej ze względu na jej najbardziej intensywne działanie i zawartość wartościowych składników. Najmniej ceniona jest natomiast gorczyca polna i rzadko można spotkać olej z niej wytłaczany.

W Polce uznawana jest za chwast, ponadto ma nawet lekko trujące właściwości. Gorczycę białą wykorzystuje się najczęściej do produkcji leków o działaniu łagodzącym zapalenia błon śluzowych.

Olej musztardowy przyspieszy porost włosów

Olej musztardowy stosowany jest przede wszystkim do pielęgnacji włosów. Dzięki bogactwu minerałów i witamin włosy już od pierwszego użycia oleju są bardziej odżywione, lśniące, zaczynają się odbudowywać.

Olej ten jest stosowany również przez kobiety, które chcą by ich włosy szybciej odrastały, a końcówki nie rozdwajały się, a jeśli problem rozdwajających końcówek już Cię dopadł, zobacz jak sobie z nim poradzić!

Jako jeden z nielicznych, olejek musztardowy ma działanie rozgrzewające na skórę głowy, przez co pobudza mikro krążenie, polepsza wchłanianie składników odżywczych oraz witamin.

naturalny-olej

W rezultacie, pobudzony zostaje wzrost włosów i są one dobrze odżywione począwszy od samych cebulek. To sprawdzony sposób na to by pomóc odbudować się włosom w czasie, kiedy zaczynają wypadać, na przykład podczas zimowych miesięcy, zmieniających się pór roku, czy tuż po porodzie.

Jednocześnie, łatwo dzięki olejowi musztardowemu wyeliminować problemy, jakie dotykają również skórę głowy. Są to na przykład łuszczyca, egzema, czy zwykły łupież. Dzięki olejowi musztardowemu, włosy są również zabezpieczone przed wpływem warunków zewnętrznych.

Mają utrzymaną odpowiednią wilgotność i natłuszczenie, przez co są chronione przed wysuszeniem i rozdwojeniem końcówek. Kluczem do grubszych, mocniejszych, wyraźnie bardziej lśniących włosów, jest oczywiście regularna ich pielęgnacja.

Jak stosować olej musztardowy na włosy?

Aby uzyskać wymierne efekty, ten naturalny olej należy stosować raz, dwa razy w tygodniu. Wystarczy użycie około trzech łyżeczek oleju.

Jak nakładać olej na włosy?

Należy wylać go na spodek lub głębszy talerz a następnie palcami nakładać na wydzielone pasma włosów. Trzeba robić to do chwili, w której nie poczujemy, że olej musztardowy już się nie wchłania.

Tak przygotowane włosy możemy zostawić na noc, zabezpieczając wcześniej chusteczką na głowę lub czepkiem kąpielowym. Możemy zastosować sam olej, ale również dodać do niego inne naturalne składniki dostępne pod ręką, na przykład jogurt naturalny.

Olej musztardowy można wymieszać również z innymi olejkami, szczególnie przy problemach z wrażliwą skórą. Aby zwiększyć skuteczność olejowania włosów, wskazany jest masaż głowy lub peeling skóry głowy!

Jak zrobić masaż skóry głowy?

W tym celu nakładamy olej musztardowy od nasady włosów i przez kilka minut masujemy kulistymi ruchami palców. Zwiększa to wchłanianie oraz skuteczność kosmetyku.

Po wykonaniu masażu nakładamy olej na resztę włosów ze szczególnym uwzględnieniem końcówek. Olej można zmyć już po kilku godzinach lub pozostawić na całą noc.

Wpływ oleju musztardowego na kolor włosów

Olej oprócz specyficznego zapachu ma również dosyć intensywny, żółtawy kolor. Po zetknięciu z wieloma materiałami pozostawia żółte plamy, dlatego warto być ostrożnym podczas stosowania.

Jeśli chodzi o włosy, nie zaobserwowano, by znacząco zmieniał ich kolor. Jednak właścicielki naturalnie jasnych blond włosów, powinny być świadome, że przy regularnym stosowaniu oleju musztardowego, ich odcień może nabrać niezbyt ładnej żółci.

naturalny-olej-musztardowy

Jeśli chodzi o inne odcienie włosów, to olejek nie powinien ani rozjaśniać ani przyciemniać włosów. Jeśli kolor włosów stanie się ciemniejszy, to nie jest to wynikiem działania barwnika zawartego w oleju musztardowym, ale po prostu jest to spowodowane zamykaniem się łusek zniszczonych włosów.

W takim przypadku, naturalnie kolor staje się bardziej skondensowany i jest to faktyczny kolor włosów, jaki posiada dana osoba.

Olej musztardowy na skórę

Oprócz zastosowania na włosy, olej musztardowy nadaje się również do pielęgnacji skóry.

Zawarty w nim retinol, ma właściwości złuszczające martwy naskórek i odsłaniające świeży. Po zastosowaniu przez kilka dni skóra może się nieco łuszczyć. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu, pozwala na zniwelowanie niewielkich niedoskonałości.

Dobrze odżywia skórę, podobnie jak w przypadku skalpu. Przyśpiesza wzrost nowych komórek skóry, dzięki czemu za jego pomocą łatwiej będzie pozbyć się rozstępów, cellulitu.

Zwiększa metabolizm tłuszczów poprzez działanie lekko rozgrzewające, dlatego przybliża nas do spełnienia marzeń o szczuplejszej sylwetce.

Masaż olejkiem musztardowym?!

Olejek musztardowy nadaje się do wykonywania masażu, który pobudza spalanie tkanki tłuszczowej, przyczynia się do ujednolicenia kolorytu skóry i zwiększa jej napięcie.

Dzięki właściwościom rozgrzewającym nadaje się do masażu zmarzniętych stóp i rąk na przykład u osób, które cierpią na słabsze krążenie. Taki masaż wyrównuje temperaturę, warto go wykonać na przykład przed pójściem spać, jeśli zimne nogi utrudniają zaśnięcie.

Olej musztardowy sprawdzi się również w przypadku przeziębienia, pomoże “wypocić” się pod kocem lub kołdrą, zmniejszy uczucie zimna i nieprzyjemne dreszcze przeszywające całe ciało.

Nadaje się też do zmniejszania dolegliwości bólowych związanych z nadmiernym przeciążeniem mięśni i stawów, wspomaga leczenie drobnych kontuzji. Normalnym zjawiskiem jest wówczas odczuwanie lekkiego pieczenia i mrowienia.

Oznacza to, że kosmetyk spełnia swoje zadanie jak należy. Ten naturalny olej jest polecany w przypadku skóry suchej, ponieważ dobrze się wchłania i natychmiastowo natłuszcza, przynosząc ulgę.

Sprawdza się w przypadku grzybicy paznokci stóp i dłoni, ponieważ ma silne działanie przeciwgrzybicze.

Olej musztardowy na twarz?!

Nasza twarz jest naszą wizytówką, dlatego warto poświęcać na jej pielęgnację więcej czasu niż innych części ciała. Olej musztardowy oprócz pielęgnacji włosów i ciała, nadaje się także do pielęgnacji twarzy.

Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, a także poprzez pobudzanie mikr okrążenia skóry, jest odpowiedni dla cery dojrzałej.

Doskonale spłyca zmarszczki, wyrównuje koloryt skóry, zmniejsza przebarwienia.

Dotleniona i wygładzona cera pozwala na uzyskanie młodszego i bardziej witalnego wyglądu. Warto pamiętać, że ponieważ skóra twarzy jest delikatna, należy olejek przed użyciem rozcieńczyć w innym oleju, na przykład oleju kokosowym.

olej-musztardowy-w-butelce

W przeciwnym razie może wywoływać podrażnienia.

Nie należy również stosować oleju musztardowego bezpośrednio na zmiany skórne. Powinny one być zagojone, w przeciwnym razie czeka nas trudne do wytrzymania pieczenie.

Jest to ważne w przypadku leczenia trądziku, czy innych schorzeń skóry.

Olej musztardowy w czystej postaci możemy wykorzystywać wszędzie tam, gdzie skóra jest grubsza i mniej podatna na podrażnienia, na przykład na plecach, gdzie również często występują zmiany skórne takie jak trądzik.

Regulowanie gospodarki hormonalnej

Przyjmowanie doustne niewielkich ilości oleju musztardowego ma wpływ na wyrównanie gospodarki hormonalnej organizmu i złagodzenie objawów ich nadmiernej aktywności, na przykład w okresie menopauzy.

Olej musztardowy – właściwości lecznicze

Olej ten oprócz pielęgnacji włosów, ciała i twarzy, jest również ceniony ze względów prozdrowotnych. Między innymi odkryto jego dobre działanie na serce.

Zawiera on jedno-nasycone kwasy tłuszczowe, oraz przeciwutleniacze, które obniżają poziom cholesterolu. Dlatego olej ten, warto wykorzystywać w kuchni.

Ma specyficzny smak, nadaje się przede wszystkim do przyprawiania świeżo sporządzonych sałatek. Świetnie nadaje się do przyrządzania zdrowych dressingów, sosów do sałatek, na przykład w połączeniu z czosnkiem.

Olej musztardowy ma zastosowanie również w przypadku pewnych schorzeń pokarmowych. Zauważono, że pozytywnie sprawdza się jako środek pomocniczy w leczeniu schorzeń dotyczących wątroby czyli na przykład zapalenie, a nawet rak wątroby.

Jego dobroczynne działanie polega na zwiększonej produkcji żółci przez komórki wątroby, co jest pomocne także w leczeniu kamieni dróg żółciowych oraz ich profilaktyce.

Chociaż olejek musztardowy ma dobre właściwości profilaktyczne, to nie jest wskazane stosowanie go w przypadku niektórych schorzeń serca.

olejek-musztardowy

Nie jest też wskazane stosowanie go u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, ze względu na zbytnią stymulację.

Również w przypadku chorób układu pokarmowego nie jest wskazane doustne zastosowanie oleju ze względu na jego podrażniające błonę śluzową właściwości.

Olej pozwala natomiast zmniejszyć dolegliwości w przypadku przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn.

Oprócz wspomagającego leczenia chorób układu ruchu jest również polecany w celu leczenia stłuczeń, siniaków i wybroczyn widocznych na skórze i trudno gojących się.

Zapach oleju musztardowego odstrasza pasożyty

Zapach olejku musztardowego odstrasza pasożyty, takie jak świerzbowiec. Zapach działa odstraszająco nawet na niewielkie zwierzęta, takie jak myszy, czy inne stworzenia garnące się do naszych domów o różnych porach roku.

Wystarczy na noc postawić w miejscu bytowania nieproszonych gości miseczkę z olejem musztardowym.

Skutki uboczne zastosowania oleju musztardowego

Stosowany z umiarem i według odpowiednich zasad, ten naturalny olej nie jest niebezpieczny – wręcz przeciwnie, w większości przypadków wpływa pozytywnie na zdrowie i urodę.

Jednak w niektórych przypadkach bywa niewskazany. Nie należy go stosować w przypadku stwierdzonych niektórych schorzeń, a jeśli nie ma pewności czy jest to bezpieczne, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Nie wolno przesadzać z dawką oleju musztardowego w nadziei, że będzie lepiej działał w większych ilościach. Efekt najczęściej jest odwrotny – wywołuje to podrażnienia żołądka, zgagę, a u chorych na niektóre choroby układu pokarmowego zaostrzenie objawów.

Wówczas wskazane jest jak najszybsze odstąpienie od używania oleju. Nawet przy zachowaniu odpowiedniej dawki występują skutki uboczne.

Przede wszystkim największe jest prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej. Dlatego najpierw należy wykonać test na niewielkim fragmencie skóry, by stwierdzić, czy nie dotyczy to osoby, która chciałaby skorzystać z oleju.

Zagrożenie ze strony kwasu erukowego

W oleju musztardowym powszechnie występuje kwas jedno nasycony erukowy.

Stwierdzono, że może on być potencjalnie niebezpieczny. Wywołuje między innymi biegunkę, anemię, niektórzy podejrzewają go nawet o bycie przyczyną raka.

W najczarniejszym scenariuszu może być nawet przyczyną śmierci. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że aby rzeczywiście odczuć złe działanie kwasu, należałoby spożywać ogromne ilości oleju musztardowego.

Kwas ten powszechnie występuje również w takich produktach spożywczych jak olej rzepakowy czy tłuszcz ryb. Aby zatruć się należałoby spożyć od 2000 mg do 3000 mg kwasu na każdy kilogram ciała.

Aby odczuć skutki uboczne, osoba o wadze 50 kilogramów musiałaby zjeść 3 kilogramy makreli. Ponadto kwas ten jest bardzo dobrze trawiony przez układ pokarmowy.

Dlatego zastosowanie oleju musztardowego nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem, ponieważ ze względu na intensywny smak i właściwości nie spożywa się więcej niż dwie łyżeczki dziennie.

olej-musztardowy

Osoby, które obawiają się o swoje zdrowie mogą co jakiś czas robić przerwy w spożywaniu oleju, by wrócić do niego po jakimś czasie. Należy to zrobić również gdyby wystąpiła biegunka.

Chociaż nawet przy codziennym stosowaniu oleju na przykład w celu przygotowania potraw nie ma powodów do obaw o zatrucie kwasem erukowym.

Zastosowanie oleju musztardowego w ciąży

Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające – odradza się stosowanie oleju musztardowego kobietom w ciąży.

Jednak zakaz ogranicza się głównie do pierwszego trymestru ciąży, wówczas najczęściej dochodzi do poronienia.

Nie jest wskazane smarowanie olejkiem okolicy podbrzusza ponieważ doprowadza to do rozgrzania tego obszaru jak również do przekrwienia macicy, co w przypadku ciąży może skończyć się poronieniem.

W czasie planowania ciąży jak i w przypadku podejrzenia ciąży również należy odstawić olej musztardowy!

Nie ma jednak danych mówiących o tym, że jest on groźny dla kobiet w zaawansowanej ciąży. Stosowanie oleju musztardowego na skórę głowy nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla płodu, ponieważ zwiększa temperaturę ciała jedynie punktowo.

Olej musztardowy – gdzie kupić?

Olej musztardowy jest jednym z trudniej dostępnych, ze względu na to, że dopiero zdobywa swoją popularność. Warto przed zakupem poczytać opinie o danym produkcie.

Niestety wielu producentów wprowadza na rynek oleje kiepskiej jakości. Aby kupić olej dobrej jakości warto przeszukać internet, szczególnie sprawdzone strony z naturalnymi kosmetykami oraz z produktami z zakresu medycyny naturalnej.

Stacjonarnie, olej można nabyć w niektórych drogeriach, jednak w dużej mierze nie jest to sam czysty olej, a kosmetyki z jego dodatkiem, dedykowane pielęgnacji włosów.

Olej znajdziemy również w niektórych aptekach. Warto o niego zapytać, bo wiele z nich sprowadza go na zamówienie klienta.

Niejednokrotnie, naturalne oleje dobrej jakości spotkamy również w miejscach, które są dedykowane fanom kuchni, szczególnie kuchni indyjskiej, ponieważ jest ważnym składnikiem wielu potraw z tego rejonu.

Dobrze jest pamiętać, że olej musztardowy nie zawsze występuje pod tą samą nazwą. W niektórych miejscach można nabyć go pod nazwą:

  • olej z gorczycy, lub
  • olej z ziaren gorczycy.

Olej można również sporządzić samemu. Trzeba jednak posiadać specjalną maszynę do wytłaczania olejów na zimno.

Ważne również by do wytłaczania użyć jak najświeższych ziaren gorczycy. Jeśli chcemy zakupić olej w sklepie stacjonarnym lub nie, należy wybierać produkty nierafinowane.

Olej musztardowy – cena

zastosowanie-oleju-musztardowego

Specyfik ten należy do tańszych olejów na rynku. Za 250 ml tego środka zapłacimy nie więcej niż trzynaście złotych. Razem z przesyłką koszt zamyka się w dwudziestu paru złotych.

Olej ten jest również bardzo wydajny. Butelka 250 ml starczy na kilka miesięcy stosowania, jeśli ma mieć wykorzystanie kosmetyczne.

Warto zwrócić uwagę by był to olej kupiony w butelce szklanej i przyciemnianej.

Olej nie musi być po otwarciu przechowywany w lodówce, jednak nie należy dopuszczać by stał w temperaturze wyższej niż dwadzieścia pięć stopni.

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!