Jak ma wyglądać pielęgnacja ciała, aby to, odwdzięczyło się pięknym i zdrowym wyglądem każdego dnia? Niektóre porady dotyczące urody są pomocne i skuteczne, ale inne niekoniecznie. Wynikają z niewiedzy, natomiast są przekazywane nawet z pokolenia na pokolenie.

Dobrze jest skutecznie rozróżniać, co warto robić, a czego nie warto podczas pielęgnacji ciała, jeśli nie chcemy sobie zaszkodzić. Oto kilka porad, których nie powinnaś słuchać/stosować:

Gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel to coś, o czym marzymy po całym dniu ciężkiej pracy. Wylegiwanie się w wannie z gorącą wodą to świetny sposób na relaks i odprężenie, czysta przyjemność. Oczywiście jest to prawda, ale niekoniecznie służy urodzie, a nawet bywa niebezpieczna dla zdrowia.

Koniecznie sprawdź:

Nie należy używać wody zbyt gorącej, a jedynie kilka stopni wyższej niż temperatura naszego ciała. Jest ona wystarczająca. Zbyt gorąca woda wysusza skórę i powoduje nieprzyjemne uczucie napięcia. Wrażliwa i delikatna skóra będzie nawet piekła i pękała.

Chwile przyjemności w wannie nie są warte takiego poświęcenia. Gorąca kąpiel nie służy również włosom. Pod wpływem gorącej wody stają się matowe, zaczynają przypominać, potocznie mówiąc: „siano” – trudniej się układają, plączą się.

gorąca kąpiel
Gorąca kąpiel

Kąpiel w letniej wodzie zdrowsza!

O wiele lepsza dla naszej skóry jest kąpiel w wodzie letniej. Jeśli jednak ochota na gorącą kąpiel jest duża, to dobrze jest dolać do niej naturalnego środka nawilżającego.

Gorąca woda otworzy pory, dzięki czemu olejek wniknie głębiej w naskórek i nawilży skórę. Po gorącej kąpieli zalecane jest wziąć chłodny prysznic, który lekko ożywi i zamknie pory. Chłodną wodą należy również polać włosy.

Walka ze zmarszczkami

Wiele kobiet korzysta z zakupu kremów przeciwzmarszczkowych trzydzieści plus, wierząc, że o gładką cerę możemy zadbać właśnie w tym wieku, dzięki czemu uniknie się zmarszczek.

W pewnym stopniu to prawda, bo wiek trzydziestu lat nie jest zbyt późnym, aby zacząć dbać o cerę (żaden wiek nie jest), ale aby mieć gładką skórę jak najdłużej, walkę o nią należy rozpocząć dużo wcześniej, niż trzydzieści lat.

walka-ze-zmarszczkami
Walka ze zmarszczkami

Do tego wieku skóra regeneruje się szybko, co nie znaczy, że niezdrowy tryb życia, palenie papierosów, jedzenie, zły dobór kosmetyków czy spanie w makijażu i wiele innych grzeszków się na niej nie odbiją.

Niestety właśnie po trzydziestym roku życia zaczyna to być coraz bardziej widoczne. Dlatego o to, by nie mieć zmarszczek w wieku średnim i wyglądać świeżo, należy dbać o cerę praktycznie całe życie, począwszy od okresu dojrzewania!

Efekt od pierwszego użycia

Jeśli reklama twierdzi, że jakiś kosmetyk działa od pierwszego użycia, to niestety kłamie. Efekty większości kosmetyków oraz suplementów diety możemy ocenić najwcześniej po dwóch tygodniach codziennego stosowania.

Po pierwszym użyciu rzadko kiedy efekt utrzymuje się dłużej niż kilka godzin. Wiele kosmetyków jest skonstruowana tak, że działają, tylko gdy są nałożone na cerę, a po zmyciu wszystko wraca do normy, nie poprawiają kondycji skóry.

Duża ilość perfum

Wielu z nas spotkała taka sytuacja, że staliśmy w pobliżu osoby, która bardzo mocno woniała perfumami. Jeszcze długo po jej odejściu w powietrzu ciągnął się za nią zapach.

Nawet najpiękniejsze i najdroższe perfumy użyte w zbyt dużej ilości nie są niczym dobrym. Niektórzy niestety pachną tak, jakby kąpali się w perfumach. Wynika to z niewiedzy jak je poprawnie zastosować.

Perfumy, szczególnie te najlepszej jakości, nie wymagają nakładania na całe ciało. Warto wiedzieć, że w kontakcie z ciepłą skórą zmieniają nieco swoją woń i uwalniają ją stopniowo.

Zaleca się, aby spryskać nimi części ciała, gdzie skóra jest dosyć cienka i ciepła, czyli standardowo na szyi, na nadgarstkach, zgięciach łokci. Nie należy perfumami zbyt obficie spryskiwać ubrania i bardzo oszczędnie włosy.

Konieczność depilowania miejsc intymnych

rodzaje-intymnej-depilacji
Rodzaje intymnej depilacji

Dzisiejszy świat wymaga od kobiet tego, by miały zawsze gładką i jedwabistą cerę. Większość kobiet czuje się swobodnie wyłącznie z gładkimi nogami, jest to również wygodniejsze przy zakładaniu i noszeniu dopasowanych ubrań. Tymczasem golenie miejsc intymnych nie jest wcale zdrowe. [KONIECZNIE SPRAWDŹ: czym jest brazylijska depilacja]

Włosy w tym miejscu mają swoje ważne zadanie – chronią intymne części ciała przed bakteriami z zewnątrz oraz przed urazami. Ich pozbycie się zwiększa ryzyko zakażenia. Dlatego o ile nie jest to konieczne to lepiej jedynie skracać i przystrzyc włosy w tym miejscu, niż całkowicie się ich pozbyć.

Kosmetyki do ciała na twarz

Tak jak kosmetyków do twarzy nie należy stosować na skórę ciała, tak i kosmetyki do ciała nie są odpowiednie dla skóry twarzy. Jest ona inna niż skóra reszty ciała, bardziej cienka, wrażliwsza. Niektóre kosmetyki do ciała mogą ją nadmiernie obciążać, bo zawierają większe stężenie składników, przeznaczonych do skóry grubszej.

Mogą również zatykać pory, zaostrzać problemy związane z trądzikiem, cerą tłustą, a nawet podrażniać, szczególnie cerę mieszaną i wrażliwą. Do skóry twarzy konieczne jest dobranie odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego, idealnego do stanu cery.

O opinię trzeba niekiedy zapytać specjalistę, gdyż często konieczne jest zastosowanie specjalistycznego kosmetyku, dostępnego w aptekach lub z linii kosmetyków dedykowanych do danego typu cery.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!