Odpowiedni dobór podkładu jest dość skomplikowanym zadaniem. Jednak niestety większość podkładów do makijażu nawet pomimo dobrego doboru nie wygląda perfekcyjnie.
Najczęściej łatwo możemy zauważyć, że jest on nałożony na twarz. Oto kilka porad, dzięki którym podkład bardziej stopi się ze skórą.
Podkład do makijażu dobrany do typu cery
Spis treści
Punktem najważniejszym na liście jest dobranie odpowiedniego podkładu do typu cery. Jeśli tego nie zrobimy to przy cerze tłustej i mieszanej podkład szybko zacznie się świecić, a nawet spływać.
Koniecznie sprawdź:
Ujawnią się grudki, których przy nakładaniu nie było. Zaraz po nałożeniu wszystko wyglądało przecież dobrze! Okazało się odwrotnie.
Dlatego tak ważne jest dobranie podkładu do typu cery. A także zrobienie mu testu. Nałóż podkład, nawet jeśli nigdzie się nie wybierasz i co jakiś czas kontroluj, jak zachowuje się na twojej skórze. Jeśli pomimo codziennych zajęć podkład nie ściera się, nie świeci i nie spływa, to wybór był dobry.
Oprócz tego warto niezależnie od typu cery sięgać po kosmetyki pomagające skórze oddychać, a także zawierające witaminy i mikroelementy, które dodatkowo odżywiają cerę.
Właściwy odcień podkładu
Odcienie skóry to temat rzeka – w Europie i w samej Polsce spotykamy kobiety o cerze jasnej jak porcelana i delikatnej, oraz śniadej, a nawet całkiem ciemnej. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie podkładu pod względem odcienia cery. Niekiedy jest to proces dosyć żmudny i niestety oznacza przynajmniej jedną wpadkę makijażową.
Wiele kobiet ma opory przed używaniem testerów dostępnych w drogeriach, ponieważ były wcześniej używane przez setki innych kobiet i roi się na nich od zarazków. Ponadto to, co wygląda dobrze w sztucznym świetle sklepu, nie zawsze jest tak dobre w innych warunkach.
Światło potrafi spłatać figla. Testowanie odcienia podkłądu nie powinno być przeprowadzane na dłoni. Tutaj skóra jest inna niż na twarzy i szyi, często ciemniejsza i grubsza. Test podkładu należy przeprowadzić na twarzy i szyi.
Krem do twarzy na dzień i pielęgnacja skóry pod podkład
Nakładanie podkładu, szczególnie w formie półpłynnej, dla większości osób zastępuje smarowanie kremem odżywczym na dzień. Tymczasem wskazane jest użycie go pod podkład. Stapia się on z kremem, ma lepszą przyczepność i konsystencję.
Pielęgnacja cery pod podkład jest bardzo istotna
Musimy pamiętać o złuszczaniu naskórka i nawilżeniu. Najlepiej krem nałożyć na twarz na około godzinę przed nałożeniem pokładu, by zdążył się on wchłonąć.
Dodatkowo przez ten czas skóra wytworzy naturalną warstwę sebum, co w rezultacie sprawi, że make-up będzie łatwiej się rozprowadzał i będzie wyglądał naturalnie. Błędem jest nakładanie podkładu na twarz dopiero co umytą, napiętą, błyszczącą.
Spowoduje to nierównomierne rozłożenie, a co gorsza często również nieprzyjemne szczypanie, zaczerwienienie, podrażnienia. Krem oddziela cienką warstewką podkład od powierzchni naskórka, dzięki czemu jest ona lepiej chroniona.
Zastosuj bazę pod makijaż
O bazie często w pośpiechu niestety zapominamy, a to bardzo dobry kosmetyk. Warto bazę zastosować szczególnie wtedy, gdy czeka nas kilka godzin poza domem, a zależy nam na perfekcyjnym wyglądzie bez względu na warunki. Baza pod makijaż ma za zadanie pomóc przetrwać podkładowi przez długie godziny.
To co istotne w bazie, to również fakt, że doskonale niweluje niedoskonałości. Mogą to być na przykład drobne zmarszczki, wągry, czy przebarwienia.
Baza pod makijaż sprawdza się u kobiet z cerą naczynkową, by ukryć zaczerwienione miejsca na twarzy. Ujednolica twarz, odmładza, jednocześnie nie tworzy efektu maski. Wszystko zależy od koloru bazy.
Na naczynka najlepiej wykorzystać bazę z pigmentem zielonym. Są również bazy, które rozświetlają cerę. Chociaż efekt bazy często jest rewelacyjny, to warto zwracać uwagę na to, z czego została wykonana.
Niestety często są to silikony lub nawet domieszka gumy kauczukowej, które niestety mocno zatykają pory. Dlatego wskazane jest zastosowanie bazy okazjonalnie, a nie codziennie, na przykład z jakiejś wyjątkowej sytuacji.
Akcesoria do nakładania podkładu
Pytanie wydaje się banalne, przecież wystarczy posmarować nim skórę. Otóż nie! Podkładu pod makijaż nigdy nie należy nakładać po prostu palcami. Ich ślady są widoczne na skórze, ponadto istnieje ryzyko, że w jednym miejscu nałożymy zbyt grubo kosmetyku, a w innym zbyt mało.
Aby tego uniknąć, koniecznym akcesorium jest gąbeczka do makijażu. To nią nakładamy make-up, bardzo ważne jest, by nie nakładać grubej warstwy!
Najczęściej wystarczy cieniutka, by stworzyć odpowiedni efekt kryjący. Zbyt dużo podkładu tworzy efekt maski. Innymi akcesoriami, które musimy mieć w swojej kosmetyczce to specjalne pędzle do makijażu.
Najlepiej sprawdzą się płasko ścięte, okrągłe, płaskie, półokrągłe. Włosie użyte przy takich pędzlach powinno być miękkie, najlepiej naturalne. Za pomocą pędzli nadajemy podkładowi matowość.
Możemy użyć również dodatkowo pudru transparentnego lub utrwalającego. Z pudrami kolorowymi warto zachować ostrożność. Zbyt gruba warstwa sprawi, że powstanie efekt maski, który jest nienaturalny. Jeśli nie mamy wprawy z nakładaniem pudru, lepiej wybrać transparentny.
Warto przeczytać:
- Jak zrobić zimowy makijaż?
- Poznaj podstawowe przybory do makijażu! [SPRAWDŹ je]
- Jakie pędzle do makijażu używać? opisujemy wszystkie rodzaje pędzli!
- Makijaż dla okularnicy [WSKAZÓWKI] jak podkreślić swoją urodę?
- Makijaż na sylwestra i bal karnawałowy – trendy na TEN ROK
- Bazy i utrwalacze do makijażu – KOMPENDIUM WIEDZY