Za chwilę poznasz skuteczne sposoby na bezsenność. Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla pełnej regeneracji organizmu. Po nieprzespanej nocy zawsze czujemy się fatalnie, mamy problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Odbija się to także na wyglądzie naszej cery i włosów, które stają się matowe i pozbawione blasku.

Sposobów na walkę z bezsennością jest naprawdę dużo i większość z nich przy regularnym stosowaniu może pomóc przezwyciężyć problem.

W sieci pełno jest materiałów tego typu, pozwalających przygotować swój organizm do korzystnych zmian. Jak poradzić sobie z niedosypianiem spowodowanym budzeniem się w nocy?

Takich wskazówek jest bardzo niewiele, a to jeden z najtrudniejszych do zwalczenia typów bezsenności. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak przespać całą noc, a rano obudzić się rześkim i wypoczętym, by z uśmiechem móc powitać nowy dzień.

Jakie są etapy snu?

Spis treści

bezsennosc
Bezsennosc

Sporadyczne budzenie się w nocy to jeszcze nie problem, jednak urasta do takiej rangi, kiedy zaczyna spotykać nas codziennie. Podczas każdego snu wyróżnia się dwa jego rodzaje: fazę NREM, czyli etap zasypiania oraz snu między marzeniami sennymi, oraz fazę REM – czas, w którym doświadcza się marzeń sennych.

Faza REM charakteryzuje się szybkim ruchem gałek ocznych. Odpowiednia ilość snu zapewnia przejście przez oba te rodzaje snu oraz następujące etapy regeneracji organizmu:

Etap I. Jest to czas tuż po zapadnięciu w sen. Trwa około 5-7 minut i to czas, w którym bardzo łatwo się budzimy, jeśli coś przerwie nasz sen. Gałki oczne poruszają się powoli pod powiekami oraz zmniejsza się aktywność mięśni.

Etap II. Trwa maksymalnie do 30 minut. Na tym etapie gałki oczne przestają wykonywać ruchy, serce zaczyna bić wolniej, a temperatura ciała obniża się.

Etap III. To czas snu głębokiego, z którego ciężko się dobudzić i nawet kilka minut po przebudzeniu możemy czuć się zdezorientowani. Nasz mózg musi na powrót przejść z fazy odpoczynku do fazy działania.

Etap IV. Tutaj pojawiają się marzenia senne. Nasze mięśnie rąk i nóg są sparaliżowane, tak, by ciało nie ruszało się podczas snów, w których biegniemy czy skaczemy. Charakterystyczny dla tego etapu jest szybki ruch gałek ocznych oraz płytki oddech.

Jak zasnąć po nocnym przebudzeniu?

zasypianie

Najlepszym sposobem na ponowne zaśnięcie jest pewnego rodzaju próba oszukania ciała. Spróbuj rozluźnić mięśnie i nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, nie zaczynaj zastanawiać się nad tym, co czeka cię następnego dnia. Niech twój organizm nadal będzie przekonany, że znajduje się w stanie uśpienia.

Nie jest to proste zadanie, dlatego nie staraj się kurczowo trzymać myśli, że musisz zasnąć. Postaraj się po prostu odpocząć i zrelaksować się. Oddychaj głęboko i leż bez ruchu. Nawet jeśli nie od razu uda ci się zasnąć, pamiętaj, że nawet techniki relaksacyjne sprzyjają regeneracji organizmu. Ale oczywiście nie zastąpią mocnego snu.

W sytuacji, kiedy nie uda ci się zasnąć w przeciągu 30 minut – wstań z łóżka i znajdź sobie jakieś zajęcie, ale koniecznie bez użycia sprzętów elektronicznych. Ich jasne światło tylko niepotrzebnie cię rozbudzi, a wtedy trudności z zaśnięciem na pewno będą większe.

Dobrym pomysłem będzie czytanie książki przy niewielkim oświetleniu, wypicie rumianku lub melisy albo słuchanie po cichu muzyki relaksacyjnej. Jeśli powodem twojego budzenia się w nocy jest stres i niepokój w związku z czekającymi cię jutro obowiązkami, za każdym razem spisz na kartce wszystkie zmartwienia i pomyśl nad rozwiązaniem.

Staraj się nie kłaść do łóżka z nierozwiązanymi problemami, szczególnie jeśli nie potrafisz wyrzucić ich z głowy, kiedy bezproduktywnie leżysz i starasz się zasnąć już drugą godzinę…

Jak zwalczyć trudności ze spaniem?

problem-ze-snem

Zaplanuj swój dzień tak, by w nocy zostało ci na sen co najmniej 7-9 godzin. Indywidualne potrzeby organizmu są różne, dlatego nie kieruj się ślepo podanymi cyframi – najlepiej wiesz, ile godzin snu potrzebuje twój organizm, by się zregenerować i porządnie wyspać.

Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie poświęcić tyle czasu w nocy na odpoczynek, spróbuj robić w ciągu dnia krótkie drzemki. Dodadzą ci one energii i pozwolą produktywniej spędzić drugą połowę dnia, a także pozwolą odespać niedobory snu z nocy. Nie walcz ze swoim ciałem i kiedy czujesz, że potrzebujesz odpoczynku, po prostu się połóż, domowe obowiązki mogą zaczekać.

Nie doprowadzaj do sytuacji, w której kładziesz się do łóżka ledwo żywy i wyczerpany – przyzwyczaisz się w ten sposób do zasypiania tylko pod wpływem silnego zmęczenia, co nie sprawdzi się na przykład w dni wolne, kiedy masz więcej czasu na przyjemności i rozrywkę. Żeby zwalczyć trudności ze spaniem – postaw przede wszystkim na rutynę – kładź się i wstawaj o tej samej porze.

Nocne pobudki to prosta droga do bycia chronicznie niewyspanym. Im dłużej w nocy leżymy w łóżku, przewracając się z boku na bok, tym trudniej nam rano wstać i tym gorzej funkcjonujemy w ciągu dnia.

Gdy trudności z zasypianiem pojawiają się sporadycznie, nie ma powodu do zmartwień i przygnębienia. Jeśli jednak ten problem dotyczy cię już od dłuższego czasu, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania i wdroży odpowiednie metody walki z bezsennością.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień