Nawracająca migrena to prawdziwe przekleństwo! Przedstawię Ci dziś 5 trików które ulżą Ci w cierpieniach! Jeśli chcesz aby Twoje życie wróciło do normy – zastosuj sposoby na migrenę przedstawione w tym artykule!

Migrena stała się ostatnio niezwykle częstą dolegliwością. Zwykły ból głowy nie może nawet równać się z migreną. Migrena różni się od bólu głowy tym, że standardowe środki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi jak przy bólu głowy a sam ból jest o wiele intensywniejszy.

Wiele osób cierpiących na migreny zauważa u siebie tzw. efekt aury, który charakteryzuje się silnym bólem, który dodatkowo wpływa na widzenie dając wizualny efekt pulsacyjny.

W niektórych przypadkach, migrenie mogą towarzyszyć nudności i wymioty, a także niemożność do wykonywania zwykłych, codziennych obowiązków.

Jeśli następnym razem, w najmniej oczekiwanych momentach dopadnie Cię ten rodzaj bólu głowy, musisz wypróbować niżej przedstawione naturalne sposoby na migrenę.

Szybkie spojrzenie, jak na świecie wygląda występowanie migreny w danych krajach:

wystepowanie-migreny-na-swiecie
Występowanie migreny na świecie

Wykorzystując wyłącznie naturalne składniki, pozbędziesz się nieprzyjemnych skutków ubocznych, które mogą się pojawiać w przypadku stosowania środków farmakologicznych. Wypróbowując najpierw naturalne sposoby na migrenę, masz szansę uniknąć skutków ubocznych które powodują tabletki przeciwbólowe!

Poniżej przedstawię Ci najskuteczniejsze naturalne sposoby na migrenę które warto zastosować:

Napar z rumianku na migrenę

Są różne sposoby na migrenę, jednak nie wszystkie działają, ta metoda działa na 100%! Rumianek znany jest ze swych właściwości odprężających i rozluźniających. Dodatkowo zawarte w nim substancje przeciwzapalne pozwalają całkowicie rozprawić się z migreną. Samo przygotowanie naparu z ziół jest niezwykle proste. Wystarczy, że łyżkę koszyczków rumianku zalejesz szklanką wrzątku i pozostawisz na 15 minut do zaparzenia.

napar-z-rumianku-na-migrene

Możesz również wykorzystać herbatę rumiankową dostępną w większości sklepów, jednak musisz liczyć się z tym, że jej działanie jest mniej skuteczne. Warto wtedy wykorzystać dwie torebki.

Pozostałości rumianku należy odcedzić i można wypić napar. Pamiętaj, że nie należy nadużywać ziół. Taki napar z rumianku, możesz pić do trzech razy dziennie, aby nie narazić się na nieprzyjemne skutki uboczne. Jak jeszcze wykorzystuje się rumianek? oto znane i lubiane zastosowania:

Herbata imbirowa na migrenę

Oto kolejne sposoby na migrenę, tym razem jest to napar, który pozwoli Ci, uwolnić się od niespodziewanego bólu głowy. Zawarte w korzeniu imbiru substancje przeciwzapalne zwalczą migrenę. Imbir przez niektórych uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych, naturalnych środków przeciwbólowych.

herbata-imbirowa-na-migrene

Herbatę imbirową możesz stosować nie tylko w przypadku migreny, ale również w przypadku innych dolegliwości wywołanych rozwijającym się w organizmie staniem zapalnym. Do przygotowania naparu z imbiru będziesz potrzebowała:

  • 2 łyżki startego korzenia imbiru
  • 1 szklankę wody
  • sok z połowy cytryny
  • 1 łyżkę miodu

Przygotowanie naparu z imbiru rozpocznij od zagotowania wody. Następnie do szklanki wrzątku dodaj 2 łyżki startego korzenia imbiru. Gdy napar odrobinę przestygnie dodaj miód i sok z połówki cytryny. Całość dokładnie ze sobą wymieszaj i wypij zanim ból na dobre się rozwinie. PS. koniecznie wypróbuj maseczkę imbirową do twarzy! jeśli zależy Ci na gładkiej i delikatnej cerze!

Sól himalajska na migrenę

Kolejny sposób na migrenę który ukoi ból głowy. Choć nie da się ukryć, że rozpuszczona w wodzie sól nie należy do najsmaczniejszych, to nie sposób odmówić jej skutecznego działania.

Różowa sól himalajska zawiera ponad 80 minerałów, które pomagają uzyskać odpowiedni poziom elektrolitów w organizmie, dzięki czemu przyspiesza procesy regeneracyjne. Dlatego tak bardzo znany jest peeling z soli na twarz!

sol-himalajska-na-migrene

Jeśli dodatkowo, połączysz sól z sokiem z cytryny, uzyskasz uzdrawiającą mieszankę, która pozwoli Ci naturalnie zwalczyć występowanie bólu. Do przygotowania tego leczniczego naparu będziesz potrzebowała:

  • 1 szklankę wody
  • Sok z połowy cytryny
  • 1 łyżeczkę soli himalajskiej

Aby przygotować napar z soli himalajskiej, należy zagotować wodę, a następnie dodać do niej łyżeczkę różowej soli himalajskiej i sok z połowy cytryny. Całość należy dokładnie ze sobą wymieszać. Tak przygotowany napój należy pić niewielkimi łykami, aż do osiągnięcia pierwszych rezultatów.

Pamiętaj jednak, że nie należy przekraczać szklanki dziennie (pij maksymalnie przez trzy dni). Nadmiar spożywanej soli – może powodować gromadzenie się wody w organizmie i prowadzić do różnych, nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Jakie jeszcze są sposoby na migrenę?

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest wyjątkowo skutecznym lekiem na migreny spowodowane nadmiernym stresem i przemęczeniem. Już kiedyś dokładniej przedstawiałam jego skuteczne działanie.

ocet-jablkowy-na-migrene

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów pozwala pozbyć się nawet bardzo dokuczliwej migreny. Do przygotowania napoju będziesz potrzebowała:

  • 1 łyżkę octu jabłkowego
  • 1 szklankę wody

Do szklanki przegotowanej wody dodaj łyżkę octu jabłkowego. Całość dokładnie ze sobą wymieszaj, a następnie wypij. Pamiętaj, że ocet jabłkowy ma intensywne działanie, dlatego nie należy pić go więcej niż dwie szklanki dziennie.

Które sposoby na migrenę działają najlepiej?

Szukając odpowiedniej metody na pozbycie się migreny musisz pamiętać, że każdy organizm reaguje odmiennie. Jeśli więc zauważyłaś, że jedna spośród wymienionych metod okazała się nieskuteczna, wypróbuj kolejną. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie, dzięki czemu raz na zawsze zapomnisz czym są ataki migrenowe.

Musisz również pamiętać, że migrena, choć niektórym może się wydawać błahostką, w rzeczywistości jest groźną chorobą, która wymaga nadzoru lekarza.

Jeśli więc dopadają Cię silne bóle głowy, których nie uśmierzają ogólnodostępne środki przeciwbólowe, powinnaś udać się do lekarza, który określi przyczynę choroby. Tylko w ten sposób całkowicie zapanujesz nad nieprzyjemnymi bólami!

A jakie są pierwsze objawy migreny?

Migrena to napadowy ból głowy. Bóle migrenowe występują znienacka i mają różny stopień nasilenia. Przeważnie ból występuje po jednej tylko części głowy. Czas trwania bólów migrenowych to przeważnie kilka do kilkudziesięciu minut.

migrena

Bardzo często bóle migrenowe pojawiają się w ciągu dnia, jako cykle które rujnują ład i porządek na który tak ciężko pracujemy… Migrenowe napady czasem są tak silne, że powodują wymioty, szczególnie kiedy ból trwa dłużej niż zwykle. Temu wszystkiemu towarzyszy bardzo często światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięk.

Leczenie migreny ważne dla Twojego życia osobistego!

Dlatego bardzo ważne jest wiedzieć, jak leczyć migrenę jeśli zależy Ci na normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie…

Jak rozpoznać migrenę?

Płeć nie ma znaczenia? mylisz się! Migrena najczęściej występuje u kobiet. A tak wygląda podział na wiek:

w-jakim-wieku-migrena

 

Pierwsze objawy migreny pojawiają się w trakcie okresu dojrzewania. Niestety do dziś nie udało wyjaśnić się, co powoduje pojawienie się bólów migrenowych. Najczęściej są to:

Zaburzenia naczyniowe

Najczęściej w różnych materiałach i pracach naukowych, pojawia się jak powód bólów migrenowych – zwężenie i zwiotczenie ścian tętnic mózgowych, jest to typowe zaburzenie naczyniowe.

Grzybica ogólnoustrojowa

Bóle migrenowe mogą pojawiać się także gdy Twój organizm zaatakowała ogólnoustrojowa grzybica. Atakuje ona zatoki, powoduje zmęczenie i stres (tutaj trochę opisaliśmy jak radzić sobie ze stresem).

Co jeszcze powoduje bóle migrenowe?

Bóle migrenowe to także efekt zmiany pogody, alergii pokarmowych, długotrwałej ekspozycji na słońce, problemów z wchłanianiem np. glutaminy.

Czy leczenie migreny którą mam od dawna ma sens?

Oczywiście, że tak! Leczenie migreny można podjąć niezależnie od wieku lub czasu jej występowania. Nawet wieloletnią migrenę możesz niemal całkowicie usunąć ze swojego życia. Jednak leczenie zaawansowanej migreny musisz przeprowadzić pod nadzorem lekarza, główną rolę będzie tutaj grało zdiagnozowanie przyczyn jej występowania.

bol-glowy-i-migrena

Lekarze zgodnie przyznają, że znane powiedzenie “lepiej zapobiegać niż leczyć” jest tutaj bardzo na miejscu. Warto zapobiegać migrenie unikając czynników które ją wywołują! warto też, profilaktycznie znaleźć jeden z wyżej wymienionych sposobów na migrenę aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia w przyszłości.

Menopauza a migrena

Pojawiająca się menopauza często powoduje bóle migrenowe, ma to ścisły związek z wahaniem hormonów w kobiecym organizmie.

Menopauza (klimakterium), jest etapem w życiu każdej kobiety, ostatnia miesiączka najczęściej pojawia się w 50 roku życia. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się bólów migrenowych, musisz zadbać o wyrównanie gospodarki hormonalnej.

menopauza-a-bole-migrenowe

Musisz wiedzieć, że nawet u kobiet, które przed menopauzą nigdy nie doświadczyły migrenowych bólów głowy, to po przekroczeniu tego “magicznego momentu menopauzalnego” zaczęły odczuwać migrenę. Pocieszeniem jest, że gdy już minie menopauza, migrena bardzo często ustępuje i sprawy wracają do normy.

Sposoby na migrenę w pracy

Migrena jest znana z tego, że potrafi złapać dosłownie wszędzie! nawet w pracy! Aby dalej móc kontynuować zajęcia i zadania które Ci powierzono, najlepiej skorzystać ze środków przeciwbólowych, działają one szybko i skutecznie, jednak nie są polecane na dłuższą metę co zresztą już wiesz… Oto jakie tabletki przeciwbólowe pomagają na migrenę najlepiej:

  • Ketoprofen, Ibuprofen lub Naproksen
  • Sumatryptan
  • Butorfanol lub Kodeina

A jako profilaktykę przed migreną możesz stosować:

  • Propranolol
  • Kwas walproinowy
  • Werapamil
  • Amitryptylina
  • Fluoksetyna

Są to szybkie sposoby na migrenę które umożliwią Ci dalszą pracę i nie rozgniewają szefa!

Leczenie migreny środkami przeciwbólowymi?

Czy wiesz, że środki przeciwbólowe są uzależniające? według badań, aż 20% polaków – uzależnionych jest od środków przeciwbólowych. Niestety my Polacy jesteśmy w światowej czołówce państw, zażywających środki przeciwbólowe.

Duża dostępność leków (sklepy spożywcze, stacje benzynowe, bez recepty) sprzyja zjawisku coraz częstszego nadużywania środków przeciwbólowych. Szczególnie gdy przyczyną zażycia są monstrualnie silne bóle migrenowe.

Gdy ból migrenowy utrzymuje się kilka dni, jest już tylko od krok od przedawkowania tabletek przeciwbólowych. Tak samo groźne w obliczu migreny staje się mieszanie różnych środków przeciwbólowych.

naduzywanie-srodkow-przeciwbolowych-w-migrenie

Aspiryna mi nie pomogła, ok, spróbuję Ibupromu, ten nie pomógł spróbuję Pyralginę – i tak kółko zamyka się zaciskając nam na szyi pętlę uzależnienia od leków przeciwbólowych.

Kiedy mogę podejrzewać u siebie uzależnienie od leków przeciwbólowych?

  • gdy przyjmujesz środki przeciwbólowe częściej niż 10 dni w miesiącu,
  • gdy masz ogromny zapas tabletek który systematycznie upłynnia się,
  • gdy bóle migrenowe utrzymują się dłużej niż 10 dni w miesiącu.

Rodzaje migreny

Migrenę dzielimy na dwie główne grupy:

  • migrena z aurą
  • migrena bez aury

Migrena z aurą

Jest to rzadziej występujący rodzaj migreny, dotyczy około 15% społeczeństwa cierpiącego na bóle migrenowe. Aurą określa się występowanie zespołu objawów które poprzedzają jej nadejście.

migrena-aura

Są to najczęściej objawy wzrokowe – zygzakowate lub sierpowate miraże widzenia oraz pulsujące ciemne plamki bądź błyszczące punkty pojawiające się kąciku widzenia oka. Czasem też dochodzi do tzw. śnieżenia w zasięgu pola widzenia. Rzadziej ale jednak, występuje zniekształcenie obrazu. Inne objawy nadejścia migreny z aurorą to:

  1. trudności w koncentracji i mówieniu
  2. utrata apetytu
  3. zawroty głowy
  4. okresowe drętwienie kończyn

Migrena bez aury

Migrena bez aury jest najczęściej spotykaną migreną, dotyczy około 80% osób cierpiących na bóle głowy i migrenę. Cechą charakterystyczną jest, towarzyszący migrenie, zespół dolegliwości które trwają od 4 do 72 godzin. Najbardziej dokuczliwą dolegliwością jest pulsujący, silny ból głowy który pojawia się w okolicach skroni.

Czasem ból migrenowy występuje w okolicach oczodołu i niektórych partiach czoła. Niemal pewne jest, że bóle pojawią się tylko po jednej części głowy. Migrena bez aury bardzo często powoduje nudności które przy dłuższym trwaniu, prowadzą do wymiotów. Bardzo często występuje też światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.

Istnieją także bardziej rzadkie, choć nadal spotykane bóle migrenowe które charakteryzują się nieco innym przebiegiem i objawami:

Migrena skojarzona

Niezmiernie rzadki rodzaj migreny (całe szczęście). Bóle migrenowe utrzymują się nie 5, 15 czy 40 minut, nieustający ból głowy trwa aż kilka dni! powoduje on całkowite wyłączenie się życia i walkę o przetrwanie tego ciężkiego czasu.

Migrena z porażeniem połowiczym

Jest to migrena dziedziczona. Silny ból poprzedzany jest uczuciem mrowienia lub zdrętwieniem kończyn. Niemal regułą jest, że mrowienie i zdrętwienie występuje jedynie po jednej stronie ciała.

Migrena okoporaźna

migrena

Migrena okoporaźna jest bardzo rzadko występującym rodzajem migreny. Jest to bardzo ostry ból głowy połączony z upośledzeniem ruchów gałek ocznych. Ten rodzaj migreny wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Migrena siatkówkowa

Migrena siatkówkowa skutkuje tymczasowym, całkowitym lub częściowym utraceniem widzenia w jednym oku. Bóle migrenowe skupiają się w tylnej części oczodołów i bardzo często promieniują i rozprzestrzeniają się na całą głowę.

Migrena szyjna

Takie bóle migrenowe wiążą się najczęściej z zwyrodnieniem kręgosłupa lub z przykurczem mięśni szkieletowych tylnej części czaszki i szyi. Ból który wywołuje migrena szyjna nazywany jest często bólem zdejmowanego kasku. Znaczy to tyle, że ból migrenowy promieniuje z potylicy na przód głowy.

Migrena brzuszna

Migrena brzuszna najczęściej dotyczy dzieci, często opisywana jest jako migrena żołądkowa. Niestety występowanie migreny brzusznej w dzieciństwie, bardzo często oznacza migrenę w dorosłości. Podejrzewanym powodem występowania migreny brzusznej jest niedobór seratoniny.

Mam nadzieję, że już teraz wiesz co pomaga na migrenę i rozprawisz się z nią błyskawicznie, stosując wymienione w artykule – Najlepsze sposoby na migrenę!

5 Udostępnień

3 KOMENTARZE

  1. Sposobów na migrenę jest wiele, tylko nie każdy jest skuteczny… W moim przypadku walka z migreną była baaaardzo długa. Próbowałam chyba wszystkich metod – od domowych sposobów jak picie imbiru, potem dostałam od lekarza leki, ale nie dawały one również zadowalającego efektu i w dodatku obciążały mi wątrobę… przekopałam chyba cały internet w poszukiwaniu jakiegoś wybawienia od migreny i postanowiłam, że zamówię sobie Cefaly, czyli sprzęt do neurostymulacji. I powiem Wam, że to faktycznie pomogło, bo migreny występują rzadziej, są mniej bolesne i co też mnie bardzo cieszy, nie muszę wreszcie truć się tabletkami! Bardzo polecam, takie urządzenie to skarb :))

  2. Przy mojej migrenie bez leków się nie obejdzie, bo czasami ból jest nie do opisania, ale w takich chwilach (czasem to całe tygodnie) najważniejszy jest spokój i zdrowe sposoby na walkę z bólem, bo można szybko sobie wątrobę zjechać. Zioła potrafią zdziałać cuda, ale najlepsze są w połączeniu z innymi sposobami. Mi pomagają olejki eteryczne w ciepłej kąpieli. Wcieram też w kark balsam Oz bo zawiera olej CBD, a ten ma działanie kojące i przeciwzapalne (migrena ponoć od kręgosłupa). Staram się unikać farmaceutyków ale nie zawsze jest to możliwe.

  3. Miałam naprawdę uporczywe migreny. Bywały dni, kiedy ratowała mnie tabletka przeciwbólowa. Domowe metody – owszem przynosiły ulgę, ale tymczasową. Któregoś razu sprobowalam czegos nowego i wybrałam się na tlenoterapię do Atamedu. Powiem Wam, że już po jednym takim zabiegu w komorze hiperbarycznej zaczęłam odczuwać różnice, bo objawy zaczęły ustępować. Teraz co jakiś czas korzystam z takiej terapii i póki co problem z migreną minął! Podobno to dzięki dotlenieniu tkanki mózgowej i odkurczeniu naczyń krwionośnych. Polecam!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.