Szkodliwe substancje w żywności regularnie spożywane mogę doprowadzić Twoje ciało do ruiny! Dzisiejszy tekst nie będzie poświęcony ziołom, jednak z pewnością warto się z nim zapoznać, zwłaszcza że kupowana przez nas żywność z każdym dniem staje się coraz bardziej sztuczna i modyfikowana.

Na sklepowych półkach dominują produkty, które w swym składzie zawierają liczne substancje, które mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Po lekturze tego artykułu będziesz wiedziała, czego się wystrzegać, a co całkowicie wykluczyć ze swojej diety.

Koniecznie sprawdź wczorajszy ranking: tabletki na ból gardła ranking!

Olej utwardzony

Z pewnością nie jest dla Ciebie zaskoczeniem, że na dzisiejszej liście znalazł się olej utwardzony. Olej utwardzony to nic innego jak powszechnie stosowane margaryny, zarówno te do smarowania, jak i te, po które tak chętnie sięgamy podczas domowych wypieków.

I choć margaryna ma plusy (nie twardnieje jak masło, nie nadaje żywności śmietanowego posmaku) to jednak jej minusy znacząco przechylają szalę.

olej-utwardzony
Olej utwardzony

Powinniśmy się wystrzegać oleju utwardzonego głównie dlatego, że wpływa on niekorzystnie na cholesterol – zmniejsza poziom tego dobrego i zwiększa poziom złego cholesterolu.

Jeśli chcesz na dobre wykluczyć ze swojej diety oleje utwardzone, powinnaś uważnie przeglądać etykiety, zwłaszcza gdy planujesz zakup gotowego sosu sałatkowego, ciastek, krakersów, a nawet chleba.

Syrop glukozowy-fruktozowy

Jedną z największych bolączek dietetyków i trenerów personalnych jest syrop glukozowy-fruktozowy. Jest to nic innego jak wodny roztwór oczyszczonych i zagęszczonych cukrów prostych, które jak wiadomo, uwielbia odkładać się na naszych biodrach i udach w formie tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo ten „słodzik” przyczynia się do rozwinięcia cukrzycy typu II i potęguje apetyt. Jeśli więc zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, w pierwszej kolejności powinnaś ze swojej diety całkowicie usunąć ten produkt.

Glutaminian sodu

Ostatnimi czasy o glutaminianie sodu zrobiło się znacznie ciszej. Żarty wskazują, że człowiek jest w stanie zjeść z apetytem nawet przysłowiowy papier toaletowy, jeśli doda się do niego odrobinę tego składnika.

Zła sława sprawiła, że najwięksi producenci na przodzie opakowania zarzekają się, że nie stosują tego składnika.

glutaminian-sodu
Glutaminian sodu

Glutaminian sodu ma silne działanie uzależniające i podobnie jak syrop glukozowo- fruktozowy wzmaga nasz apetyt. Warto również pamiętać o tym, że najnowsze badania wykazują negatywny wpływ glutaminianu sodu na nasz układ nerwowy.

Żywność wysoko przetworzona

Jednak jak w XXI wieku, w dobie gotowego jedzenia i fixów do gotowania całkowicie wyeliminować ten składnik? Niestety odpowiedź jest jedna. Zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej.

Zamiast kupowania gotowych mieszanek przypraw wybieraj zioła (najlepiej świeże) i przyprawy osobno pakowane.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy całkowicie wyeliminujesz glutaminian sodu ze swojej diety, gotowane potrawy będą Ci się wydawały nijakie, jednak z czasem pokochasz smak prawdziwego jedzenia, a Twój organizm z pewnością Ci się odwdzięczy.

Butylowany hydroksyanizol

Kolejną substancją, która odbija się na naszym zdrowiu, jest butylowany hydroksyanizol, znany lepiej jako BHA. Ten antyoksydant według naukowców jest odpowiedzialny za powstawanie nowotworów.

Aby zminimalizować ilość BHA w swojej diecie, powinnaś unikać przede wszystkim chipsów, gumy do żucia, a nawet płatków śniadaniowych, które tak chętnie podajemy własnym dzieciom.

BHA i nerki

BHA oprócz wpływania na rozwój nowotworów dodatkowo może wzmagać problemy z nerkami, sprawić, że Twoje włosy będą wypadały garściami, a także nasilać huśtawki emocjonalne.

Jak widzisz, substancja ta jest wyjątkowo niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego powinnaś za wszelką cenę wykluczyć z diety swojej i przede wszystkim swoich dzieci produkty zawierające BHA.

Azotan lub azotyn sodu w wędlinach…

Każda z nas idąc do sklepu mięsnego, zachwyca się delikatnym, różowym kolorem wędliny. Jednak zbyt idealna szynka powinna zapalić w Twojej głowie lampkę ostrzegawczą.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że została ona naszpikowana azotanem i/lub azotynem sodu. Substancje te mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.

azotany-azotyny
Azotany i azotyny w wędlinach

Azotan lub azotyn sodu zwiększają ryzyko zapadnięcia na raka jamy ustnej, układu pokarmowego, żołądka, a nawet mózgu. Jednak to nie są jedyne negatywne skutki tych substancji na nasz organizm.

Zbyt wysokie dawki azotanu/azotynu sodu mogą powodować nudności i wymioty, a także wzmagać ból głowy. Aby uniknąć tych substancji, najlepiej samodzielnie szykować wędliny. Jeśli jednak nie masz takich możliwości, to pamiętaj, że za 20 zł/kg dobrej szynki nie kupisz.

Benzoesan sodu i kwas benzoesowy

Równie często w żywności można spotkać benzoesan sodu i kwas benzoesowy. Substancje te dodawane są głównie do słodkich, gazowanych napojów i soków owocowych.

Jego zadaniem jest zapewnienie żywności dłuższego czasu przydatności do spożycia i o ile dla żywności jest on pomocny, to dla naszego organizmu ma wyłącznie negatywne działanie.

Benzoesan sodu zwiększa ryzyko wystąpienia alergii, a dodatkowo wpływa na rozwój nowotworów, w tym białaczki.

Szkodliwe substancje w żywności niosą śmierć…

Jak widzisz te niepozorne polepszacze smaku i konserwanty mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Na szczęście obecnie producenci są zobowiązani do przedstawiania dokładnego składu produktów. Mając wiedzę dotyczącą substancji niebezpiecznych dla naszego zdrowia, będziesz wiedziała, z jakich produktów należy zrezygnować.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień