Dziś opiszemy znane zioła na wątrobę. Wątroba uznawana jest za jeden z ważniejszych narządów w naszym ciele. Pełni niezwykle dużo funkcji, przez co wiele osób określa ją mianem wielofunkcyjnego gruczołu.

Wątroba jest odpowiedzialna między innymi za wytwarzanie i wydzielanie żółci, która jest niezbędna do rozkładania tłuszczy, syntetyzuje cholesterol i trójglicerydy, a także przekształca toksyczny dla naszego organizmu amoniak w mocznik.

Nie można równie z zapomnieć o tym, że to właśnie wątroba odpowiada za poziom cukru we krwi, neutralizuje toksyny (w tym alkohol), a ponadto uczestniczy w procesach termoregulacji.

Narząd ten, prawdopodobnie ze względu na liczne funkcje, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, posiada niezwykłe właściwości regeneracyjne. Według obecnych badań zauważono, że usunięty płat wątroby potrafi się w całości zregenerować.

Jednak należy pamiętać, że nawet tak wyjątkowy narząd, jakim jest wątroba, wymaga czasami naszego wsparcia w zapewnieniu prawidłowego działania.

ziola-na-watrobe
Zioła na wątrobę

Zioła na wątrobę

Oczywiście i tutaj z pomocą może nam przyjść matka natura. Z pewnością zauważyłaś, że większość tabletek na wątrobę dostępnych bez recepty zawiera przede wszystkim  wyciągi z różnego rodzaju ziół.

Oczywiście możesz sięgnąć po gotowce oferowane przez wielkie koncerny farmaceutyczne, jednak sięgając po świeże lub suszone zioła dostępne w sklepach zielarskich będziesz miała gwarancję, że przyjmujesz w stu procentach naturalne składniki, a dodatkowo będą one znacznie skuteczniejsze. Koniecznie sprawdź jak suszyć zioła!

Kiedy leczyć wątrobę ziołami?

Ziołolecznictwo okazuje się niezwykle skuteczne podczas leczenia różnego rodzaju schorzeń wątroby. Naukowcy udowodnili ich działanie w przypadku takich chorób jak marskość wątroby, a także wirusowego zapalenia wątroby typu A i B.

Dodatkowo przyjmowanie naparów z ziół polecane jest uczestnikom różnego rodzaju wypadków, u których zdiagnozowano stłuczenia wątroby.

Zioła na wątrobę usprawniają także procesy detoksykacji i regeneracji po nadmiernym spożywaniu alkoholu i innych używek, a także leków i toksyn, które zanieczyszczają nasz organizm.

Jakie zioła na wątrobę wybrać?

Zioła na wątrobę stosuje się od niepamiętnych czasów kiedy jeszcze nie było tylu łatwo dostępnych leków, ba! nie było nawet aptek!

Ostropest plamisty

ostropest-na-watrobe
Ostropest

Jeśli zależy Ci na szybkiej regeneracji wątroby, powinnaś sięgnąć po ostropest plamisty. Jest to roślina należąca do rodziny astrowatych, która naturalnie występuje w strefie umiarkowanej, na południowej półkuli.

Jej lecznicze właściwości znane były już w starożytności. Surowiec zielarski stanowią owoce ostropestu, które uznawane są za jedne z najpopularniejszych ziół polecanych w przypadku schorzeń wątroby.

Zawierają one wysokie stężenie flawonoidów, kwasów organicznych, fitosteroli, garbników i antyoksydantów. Substancje te wykazują korzystne działanie, wspierające wytwarzanie nowych komórek wątrobowych, co jest istotne w procesach jej regeneracji, zwłaszcza w przypadku marskości wątroby.

Nalewki i odwary z ostropestu plamistego

Nalewki i odwary z ostropestu plamistego polecane są szczególnie jako środek profilaktyczny dla osób pracujących w oparach, a także dla osób, u których zdiagnozowano stłuszczenie wątroby (w tym wywołane nadużywaniem alkoholu).

Co ważne, napary te mogą być również przyjmowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Karczoch

karczoch-na-watrobe
Karczoch

Karczochy również należą do roślin z rodziny astrowatych, jednak naturalnie spotkać je można w basenie Morza Śródziemnego. Surowiec zielarski stanowią liście karczocha, które są bogatym źródłem flawonoidów i antyoksydantów.

Podobnie, jak wcześniej wspomniany ostropest również wspiera regenerację wątroby, a dodatkowo reguluje produkcję żółci.

Profilaktycznie zaleca się regularne przyjmowanie naparów z karczocha, ponieważ obniża on poziom złego cholesterolu. Co więcej, ekstrakt z liści karczocha wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu wspiera proces usuwania toksyn z organizmu.

Mniszek lekarski

mniszek-lekarski-na-watrobe
Mniszek lekarski

Mniszek lekarski ma niezwykle szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Ten popularny chwast sprawdzi się również w przypadku różnego rodzaju kuracji wątroby. W fitoterapii wykorzystywana może być każda część mniszka lekarskiego.

Decyzja, czy skorzystasz z liści, łodyg, czy kwiatów zależy zatem wyłącznie od Ciebie. Warto jednak pamiętać o tym, że to korzeń mniszka zawiera najwięcej substancji leczniczych.

Mlecz ma właściwości wspierające regenerację wątroby, a także wykazuje się niezwykłą skutecznością w walce ze stanem zapalnym w organizmie. Warto zatem stosować napary z mniszka lekarskiego nie tylko w przypadku wystąpienia objawów choroby, ale również profilaktycznie, jako środek zapobiegawczy.

Zioła na wątrobę profilaktycznie!

Pamiętaj jednak, że wątroba, pomimo swoich niezwykłych właściwości regeneracyjnych również może wymagać terapii farmakologicznej.

Medycyna naturalna jest idealną propozycją jako środek zapobiegawczy, jednak w przypadku wystąpienia poważnych chorób wątroby (marskość, WZW typu A i B) powinnaś koniecznie skontaktować się z lekarzem specjalistą, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Dodatkowo musisz pamiętać, że jeśli zostały Ci przepisane leki na wątrobę, możliwość stosowania ziół musisz skonsultować z lekarzem.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień