Wpadki, które wynikają z roztargnienia kierowcy, mogą go drogo kosztować. Przed niektórymi może się jednak zabezpieczyć. Wystarczy, że  wybierze odpowiednie ubezpieczenie pojazdu.

Współczesna kobieta musi odgrywać wiele ról jednocześnie, a natłok obowiązków i roztargnienie często idą ze sobą w parze. Czasami może zdarzyć się nam zapomnieć zatankować auta, zostawić otwarty samochód na parkingu czy uszkodzić go podczas parkowania.

Chwila nieuwagi może wiązać się z utratą pojazdu lub jego poważnym uszkodzeniem. Podpowiadamy, jak mądrze zabezpieczyć się przed taką sytuacją.

Ups… zarysowałam auto na parkingu

kobieco

Zarysowanie lub uszkodzenie samochodu podczas parkowania to dość częsty przypadek. Szczególnie gdy towarzyszy nam pośpiech lub nie mamy jeszcze dużego doświadczenia za kierownicą.

Jeżeli uszkodzeniu ulegnie samochód innego kierowcy, poszkodowany będzie mógł naprawić go z naszej polisy OC. Ale co z własnym autem? Ubezpieczenie OC to za mało, bo gwarantuje wypłatę odszkodowania wyłącznie osobom przez nas pokrzywdzonym. Z pomocą może przyjść natomiast polisa autocasco (AC).

AC chroni nas m.in. przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych takimi jak działanie żywiołów, kradzież czy kolizja. W ostatnim przypadku nie ma znaczenia, z czyjej winy auto zostanie uszkodzone.

Możemy więc naprawić samochód na koszt ubezpieczyciela, nawet po nieumiejętnym parkowaniu  auta. Co istotne, w zdarzeniu nie muszą uczestniczyć osoby trzecie, np. wjedziemy w słupek na poboczu czy uszkodzimy karoserię podczas parkowania w garażu.

Uwaga: Przed zakupem AC przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których odszkodowanie nie będzie wypłacone. Jednym z najczęstszych wykluczeń w AC jest rażące niedbalstwo kierowcy, polegające np. na nie zaciągnięciu hamulca ręcznego na stromym podjeździe lub parkingu.

Samochód odmówił posłuszeństwa? Pomoże Ci ASS

Kolejnym przypadkiem, któremu winna jest nieroztropność lub roztargnienie kierowcy, to zatrzymanie samochodu na drodze na skutek braku lub zatankowania niewłaściwego paliwa. Jakie ubezpieczenie może nam wtedy pomóc?

Assistance – to dobrowolne ubezpieczenie, sprzedawane zazwyczaj w pakiecie z OC i AC. Podobnie jak w przypadku AC, szczególnie ważny jest jego zakres. Podstawowy assistance zapewnia dodatkową pomoc w razie wypadku lub kolizji: naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, holowanie oraz usługi informacyjne.

Szerszy zakres, który w naszym przypadku byłby skuteczny, czyli dowóz paliwa lub holowanie do warsztatu, a nawet zapewnienie miejsca noclegowego w razie konieczności dłuższej naprawy auta, wiąże się z wykupieniem ASS w wersji rozszerzonej.

Kradzież pojazdu, a roztargnienie

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo. Podczas zakupu polisy można kierować się więc wyłącznie jej ceną. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zakupu AC. Każde towarzystwo oferuje inny zakres oraz inną cenę ubezpieczenia.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, autocasco zabezpiecza posiadacza pojazdu przed kradzieżą samochodu. Jednak tu warto zaznaczyć, że większość ubezpieczycieli nie wypłaci odszkodowania, jeśli kradzież wynikła z powodu naszego zaniedbania, np. zostawienia kluczyków w aucie lub niewłączenia alarmu.

Podsumowanie

  1. Obowiązkowe ubezpieczenie OC ma zawsze ten sam zakres ochrony.
  2. AC to dodatkowe ubezpieczenie, które zapewni nam naprawę samochodu po uszkodzeniu z naszej winy.
  3. Assistance to rodzaj dodatkowego ubezpieczenia, które pomaga nam na miejscu zdarzenia (np. holowanie auta, wymiana opon, dowiezienie paliwa).
  4. Zawsze czytaj OWU, w których znajduje się informacja o zakresie polisy i wyłączeniach odpowiedzialności

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.