Kakao jest darem od bogów – tak przynajmniej twierdzili dawni mieszkańcy Ameryki Południowej, Olmekowie i Majowie, którzy czcili tę roślinę.
Współcześnie kakao jest najbardziej znane jako dodatek do słodyczy. Ale tak naprawdę nie wykorzystujemy nawet połowy potencjału kakao w jego wpływie na zdrowie oraz urodę.
Zwykłe kakao a kakao surowe
Spis treści
Prawdziwe kakao, zwane surowym różni się od tego dostępnego na sklepowych półkach. To prawdziwe jest wytwarzane z ziaren kakaowca, które są tłoczone na zimno, a ziarna nie są prażone, jak w przypadku zwykłego kakao.
Dzięki temu zachowane są istotne wartości. Każdy wie, że jeśli chcemy dostarczyć sobie magnezu, to warto zjeść czekoladę.
Tylko czekolady dobrej jakości zawierające od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu dziewięciu procent prawdziwego kakaa są doskonałym źródłem magnezu.
Jedzenie zwykłej, słodkiej czekolady, nie dostarcza praktycznie żadnych wartości odżywczych, a zawarty w niej cukier jest wręcz antagonistą magnezu.
Prawdziwe kakao jest bogatym źródłem wielu innych składników. Między innymi żelaza. Prawdą jest, że kobieta powinna jeść czekoladę w czasie okresu, ale ponownie powinna to być czekolada z prawdziwego kakaa.
Pozostałe składniki to wapń, fosfor, witaminy z grupy B, witamina A oraz E. Znajdziemy tu również flawonoidy, antyoksydanty.
Zamiast kawy – kakao!
Poranna kawa to dla wielu konieczny rytuał. Ale kakao również jest znane ze swoich pobudzających właściwości.
Zawiera kofeinę, ale również teobrominę, która także ma działanie pobudzające. Ponadto jest bogate w magnez oraz witaminy z grupy B, czego nie posiada zwykła kawa.
Mieszanka ta doskonale wpływa na układ nerwowy, odżywia mózg i czyni nas gotowymi do pokonywania codziennych wyzwań.
Dlatego, zamiast parzyć kolejną filiżankę kawy [kawa jest niezdrowa] warto zjeść kostkę zwykłej gorzkiej czekolady. Pobudza ona zmysły, już sam zapach dodaje energii.
Czekolada na odchudzanie?
Okazuje się, że prawdziwe kakao ma właściwości pomagające zrzucić kilogramy. Dzieje się tak dzięki temu, że oczyszcza go z toksyn i przywraca równowagę.
Zarówno jedzenie mniejszych ilości czekolady gorzkiej jak i nawet wąchanie prawdziwego kakaa powodują zmniejszenie apetytu. Sprawdź: ile kalorii ma kakao!
Gorzki smak jest dla ludzi sygnałem, wykształconym to toku ewolucji, że w jedzeniu mogła zostać zawarta trucizna. Oczywiście czekolada niczym nam nie grozi, ale naturalnym „efektem ubocznym” jest zatrzymanie łaknienia, aby nie wchłonąć więcej toksyn.
Wpływ kakao na urodę
Bogactwo naturalnych składników mineralnych, witamin i antyoksydantów sprawia, że zabiegi z użyciem dobrej jakości czekolady lub surowego kakao dają wiele korzyści.
Między innymi kakao opóźnia proces starzenia się, zwalczając wolne rodniki. W skład kakao wchodzi między innymi resweratrol, słynący nie tylko z odmładzających właściwości, ale również z tego, że wyraźnie poprawia nastrój i wprowadza w dobre samopoczucie.
W czarnym proszku zawarty jest również flawonoid o nazwie epikatechina. Naukowcy uważają, że jest on tak skuteczny, iż widzą w nim nadzieję na wyleczenie wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, czy nawet rak.
Kakao spożywane regularnie ma właściwości wzmacniające włosy, skórę, paznokcie. Koniecznie sprawdź: jak farbować brwi kakao!
Filtr ultrafioletowy
Okazuje się nawet, że kakao działa jako naturalny filtr przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu. Nałożenie go na skórę sprawia, że skóra jest osłaniania przed słońcem, ponadto posiada lepsze nawilżenie i charakteryzuje się dobrym ukrwieniem.
Wszystkie te cechy wpływają na to, że skóra dłużej pozostaje młoda. Ponadto regularne nakładanie kakao na skórę powoduje, że po pewnym czasie jej komórki potrafią lepiej bronić się przed negatywnym wpływem słońca oraz innych niekorzystnych warunków nas otaczających.
Regenerujące działanie kakaa
Surowe kakao jest świetnym środkiem wspomagającym leczenie schorzeń skóry, oraz jej regenerację, na przykład po urlopie. Możemy stosować je na rany, czy oparzenia, aby przyśpieszyć ich gojenie. Komórki skóry pod wpływem działania składników kakao szybciej się odbudowują i są mocniejsze.
Tłuszcz z kakao – zbawienny opatrunek na suchą skórę
Wiele produktów zawiera masło kakaowe. Jest ono w procesie przetwarzania kakaa oddzielane od rośliny.
Ma również wiele właściwości pozwalających pielęgnować urodę. Najlepiej masło kupować w formie czystej, a nie jako dodatek do innych kosmetyków. Na rynku dostępny jest również olej z kakao, zawierający tłuszcz oraz samo kakao.
Doskonale sprawdza się jako środek pielęgnujący włosy. Polecany jest dla brunetek – pozwala pogłębić kolor, sprawić, że włosy są bardziej lśniące, elastyczne.
Czyste masło kakaowe doskonale regeneruje naskórek, a także koi suchą skórę. Masło kakaowe, podobnie jak olej kokosowy, w większości składa się z tłuszczów nasyconych.
Dlatego nadaje się szczególnie na mocno przesuszone części ciała, czyli na przykład na zrogowaciałą skórę stóp, czy spieczone letnim słońcem plecy.
Jednakże w przypadku pielęgnacji cery powoduje nadmierne zatykanie porów i wywołuje powstawanie zaskórników oraz krost i wągrów. Do smarowania twarzy lepiej wykorzystać lżejsze oleje.
Warto przeczytać:
- Maseczka z kakao – właściwości – poznaj ten [PRZEPIS]!
- Farbowanie brwi kawą oraz kakao! DOMOWY SPOSÓB!
- Kakao – kalorie
- Najlepsze odżywki do rzęs [Top10 RANKING] + 23 porady jak dbać o rzęsy!
- Pudry mineralne [TOP10 ranking] + 14 zalet i 5 wad [SPRAWDŹ]