Zioła na cukrzycę są skuteczne i szeroko stosowane. Cukrzyca, podobnie jak nadciśnienie należy do grupy chorób cywilizacyjnych. Jest to przewlekłe schorzenie, które sprawia, że nasz organizm ma trudności z prawidłowym wydzielaniem insuliny.

Niedobory insuliny sprawiają, że upośledzona zostaje przemiana glukozy w organizmie. Zaburzenia te zaś powodują trudności w przemianie lipidowej, skutkując zwiększonym zakwaszeniem organizmu.

Kolejnym skutkiem nieleczonej cukrzycy jest wzmożone ryzyko powstania zmian miażdżycowych – wahania poziomu cukru we krwi mają negatywny wpływ na śródbłonki naczyń krwionośnych. Jednak tutaj również, jak w przypadku nadciśnienia z pomocą przychodzą nam zioła. Sprawdź przy okazji: czym jest peeling cukrowy!

Zioła na cukrzycę

Mimo iż zioła nie są w stanie całkowicie wyleczyć z cukrzycy, a podstawę leczenia powinny stanowić odpowiednio dobrane przez lekarza prowadzącego tabletki, to są one środkami pomocniczymi w trakcie terapii.

Systematyczne stosowanie ziół potrafi znacząco obniżyć poziom cukru we krwi, tym samym zmniejszając przykre dolegliwości choroby.

Borówka czernica

borowka-czernica
Zioła na cukrzycę – Borówka czernica

Borówka czernica to zioło charakteryzujące się szerokim zastosowaniem w ziołolecznictwie. Stosować można zarówno owoce, które polecane są szczególnie przy biegunkach, jak również liście, które charakteryzują się działaniem przeciwcukrzycowym.

Jednak borówka czernica z powodzeniem może być stosowana przeciwkrwotocznie oraz dezynfekująco. Liście borówki czernicy działają wspomagająco w leczeniu cukrzycy.

Wpływ na to mają zawarte w nich substancje, takie jak garbniki, antocyjany i glikozydy. Wykazują one działanie obniżające poziom cukru we krwi.

Napar z borówki czernicy

Aby przygotować skuteczny napar z borówki czernicy, należy dwie łyżki suszonego zioła (sprawdź jak suszyć zioła!) zalać dwiema szklankami wrzącej wody, a następnie odstawić na około 5 minut, aż susz wydzieli lecznicze właściwości. Cukrzycy powinni spożywać łyżkę wywaru około 3/4 razy na dobę.

Czosnek pospolity

Czosnek pospolity nie bez przyczyny nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Od wielu lat stosowany był w leczeniu różnorodnych schorzeń, a według mitycznych wierzeń miał również działać odstraszająco na wampiry.

Swoje lecznicze właściwości czosnek pospolity zawdzięcza między innymi allicynie. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za charakterystyczny zapach czosnku. Dodanie czosnku do potraw pozwala obniżyć poziom cukru we krwi, tym samym wspierając leczenie cukrzycy.

Jednak należy pamiętać, że nie wolno przesadzać z ilością przyjmowanego czosnku, ponieważ jego nadmiar może powodować ból głowy i biegunkę.

Łopian większy

lopian-wiekszy
Zioła na cukrzycę – Łopian większy

Kolejnym z ziół, które warto wprowadzić do swojej diety, cierpiąc na cukrzycę to łopian większy, a dokładniej jego korzeń. Roślina ta należy do rodziny astrowatych. Naturalnie spotkać go można na terenie niemalże całej Polski, a także w Himalajach, na Syberii,W Chinach, Japonii i Azji Mniejszej.

Korzeń łopianu zawiera między innymi inulinę, związki poliacetylenowe, fitosterole, glikozydy, fosfor i witaminę C.

Napar z korzeni łopianu

Koncerny farmaceutyczne oferują gotowe oleje z łopianu, jednak również możesz samodzielnie wykopać korzenie łopianu. Zbiory zaczynają się jesienią – jeżeli jest to pierwszy rok kwitnięcia łopianu, bądź wiosną w drugim roku kwitnięcia.

Następnie korzenie należy oczyścić i wysuszyć. Następnie można z niego przyrządzić napar, bądź po namoczeni jeść pokrojony w plastry.

Rutwica lekarska

rutwica-lekarska
Zioła na cukrzycę – Rutwica lekarska

Jeśli zmagasz się z cukrzycą, możesz z powodzeniem stosować rutwicę lekarską. Roślina ta naturalnie występuje przede wszystkim w Afryce Północnej oraz środkowo – wschodniej Europie. Substancje lecznicze znajdują się w części zielnej rośliny.

Ziela te zawierają takie substancje jak galegina, peganina, garbniki i czterocukier, zwany stachyozą. Rutwica lekarska, choć mniej znana w powszechnym ziołolecznictwie od lat doceniana jest za właściwości pobudzające laktację.

Polecana jest dla kobiet karmiących piersią, jednak dodatkowo ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Jeśli jesteś zwolenniczką samodzielnego zbierania i suszenia ziół, musisz wiedzieć, że w przypadku rutwicy lekarskiej zbiory rozpoczynają się na przestrzeni lipca i sierpnia.

Należy zbierać kwitnące, górne części pędów, które następnie po oczyszczeniu należy suszyć w zacienionym przewiewnym miejscu.

Pokrzywa zwyczajna i mniszek lekarski

Nie powinno nikogo zdziwić, że również pokrzywa zwyczajna i mniszek lekarski wykazują właściwości wspomagające leczenie w przypadku cukrzycy I i II typu. Zioła te charakteryzują się nadzwyczajnymi właściwościami leczniczymi, o których wspominałam w poprzednich artykułach.

Warto zatem wprowadzić do swojej diety napary z mniszka lekarskiego i pokrzywy. Dodatkowo, dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni, liście obu tych ziół można wykorzystać w sałatkach.

Zioła na cukrzycę kontra leczenie konwencjonalnego

Musisz pamiętać, że zioła na cukrzycę nie są w stanie zastąpić leczenia konwencjonalnego. Dodatkowo wprowadzenie do diety ziół, obniżających poziom cukru we krwi należy skonsultować z lekarzem.

Jest to niezwykle istotne, ponieważ systematyczne stosowanie ziół obniżających poziom cukru we krwi może wpłynąć na zmniejszenie dawki przyjmowanych leków.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień