Dziś podpowiemy jak wybrać kosmetyki dla alergików. Życie z alergią skórną jest trudne – nikt nie lubi gdy jego skóra zmienia kolor, swędzi, łuszczy się, a nawet puchnie i boli.

Należy bardzo uważać na to, z czym się stykamy, również kosmetyki muszą być wybrane bardzo ostrożnie. Sytuację komplikuje to, że wiele z osób cierpiących na alergię nie wie, który konkretnie składnik kosmetyków wywołuje negatywną reakcję.

Najczęściej uczulające składniki kosmetyków:

substancje-zapachowe-w-kosmetykach

# Substancje zapachowe w kosmetykach

Do najbardziej uczulających składników kosmetyków należą substancje zapachowe. Wystarczy powąchać kosmetyk, by wiedzieć, że zapach jest sztuczny. Czujemy wtedy bardzo intensywny aromat, tymczasem wszystkie naturalne zapachy są raczej subtelne i szybko ulatują.

# Sztuczne barwniki

sztuczne-barwniki-w-kosmetykach

Sztuczne barwniki, nadające kosmetykom zachęcające, intensywne kolory również nie służą alergikom.

# Konserwanty

Innymi uczulającymi składnikami są oczywiście konserwanty. Do mniej znanych uczulających składników należą kwasy AHA, mające za zadanie złuszczać naskórek – często znajdują się w kosmetykach peelingujących.

# Silikony

Uważać należy również na silikony, bardzo często znajdują się w szamponach i odżywkach do włosów. Bardzo popularnym i uczulającym składnikiem kosmetyków jest Sodium Lauryl Sulfate. Powoduje podrażnienia, zaczerwienienie.

# Parabeny

parabeny

Innym niebezpiecznym składnikami są Propylene Glycol, i parabeny, na przykład Ethyl Paraben. Do zaostrzenia reakcji alergicznej oraz podrażnienia skóry przyczynia się substancja o nazwie Petrolatum. Znajduje się w kosmetykach mających nawilżać skórę, ale prowadzi do jej wysuszenia.

Kosmetyki dla cery wrażliwej a dla cery alergicznej – jaka jest różnica?

Skóra wrażliwa i skóra alergiczna to określenia, których używa się zamiennie. Nie jest to jednak jedno i to samo, czego powinni być świadomi uczuleni użytkownicy kosmetyków.

Przede wszystkim alergia to choroba autoimmunologiczna, natomiast posiadanie skóry wrażliwej najczęściej wiąże się z odziedziczonymi po przodkach genami, czyli inaczej mówiąc „taka uroda” i na pewno nie zmieni się to już do końca życia.

Natomiast alergię możemy leczyć, czasem również po prostu samoistnie zanika. Alergia to również na ogół znacznie bardziej agresywna reakcja.

Tymczasem skóra wrażliwa najczęściej źle potraktowana jest po prostu zaczerwieniona, pojawia się uczucie ściągnięcia, przesuszenia, pieczenia, ale z reguły dosyć szybko mija.

Kosmetyki dla osób z cerą wrażliwą

jakie-kosmetyki-dla-cery-wrazliwej

Należy znać tę różnicę, chociaż niektóre kosmetyki dla cery wrażliwej rzeczywiście mogą być przydatne osobom, które są na przykład uczulone na konserwanty, czy substancje drażniące. Kosmetyki dla osób z cerą wrażliwą mają ich ograniczoną ilość.

Ponadto kosmetyki dla osób ze skórą wrażliwą zawierają ceramidy oraz substancje i oleje natłuszczające skórę i odbudowujące naturalną barierę lipidową skóry, co jest przydatne osobom cierpiącym na alergię.

Kosmetyki do cery wrażliwej zawierają również wodę termalną, co także jest dobre dla cery alergicznej.

Kosmetyki dla alergików

Na rynku pojawiają się specjalne kosmetyki dla alergików. Noszą miano hipoalergicznych. Warto jednak wiedzieć, że słowo to zyskało ostatnimi czasy taką popularność, że jest umieszczane również na tych opakowaniach kosmetyków, które nie mają z nim nic wspólnego.

Po prostu producent umieścił na nim takie hasło, aby zwiększyć sprzedaż. Tymczasem mają one identyczny skład, co zwykłe kosmetyki, jedynie został z nich usunięty zapach i kolor.

Dzięki temu wyglądają na delikatny płyn, tymczasem dalej uczulają. Dlatego bardzo istotne jest dokładne czytanie składu kosmetyku.

Opis na kosmetykach koniecznie przeczytaj!

opis-na-kosmetykach-czytaj
Koniecznie czytaj opisy na kosmetykach!

Generalnie im opis na kosmetykach jest krótszy, zawiera mniejszą ilość składników chemicznych, tym lepiej. Jednak nawet to nie zawsze chroni przed pojawieniem się objawów alergii.

Na pewno jest to możliwe u osób, które nie wiedzą, na co są uczulone i one powinny być szczególnie ostrożne. Dlatego, zanim zastosujemy jakikolwiek kosmetyk, warto zrobić test na niewielkim, zasłoniętym fragmencie skóry.

W sklepach istnieją specjalne testery dla alergików, możemy również na początek kupić małą próbkę danego środka, aby przekonać się, jaki będzie miał na nas wpływ.

Czy kosmetyki naturalne nadają się dla alergików?

Kosmetyki naturalne zdobywają coraz większą popularność. Rzeczywiście nie zawierają żadnych konserwantów, sztucznych substancji zapachowych, czy innych chemikaliów. Ich skład powinien być bardzo krótki. I to jest wielki plus kosmetyków naturalnych.

Jednak nie oznacza to, że wszystkie nadają się do cery wrażliwej lub alergicznej. Badania wykazały, że najczęściej uczulają w kosmetykach właśnie wyciągi z roślin, na bazie których opartych jest większość kosmetyków naturalnych. Dlatego tak samo jak każdy kosmetyk z drogeryjnej półki, nawet ten najbardziej naturalny może uczulać!

Należy zachować przy kupowaniu takich kosmetyków podobną ostrożność co przy zakupie jakichkolwiek innych. Szczególnie przy kosmetykach zawierających dość egzotyczny skład, których nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji zastosować.

Teoretycznie dosyć bezpieczne, bo o działaniu kojącym na skórę wykazują się naturalne kosmetyki na bazie nagietka, czy lipy. Niestety i na te naturalne składniki zdarzają się uczulenia skórne!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!