Rozkładam olej ryżowy na czynniki pierwsze aby nakłonić Cię do stosowania go na skórę, włosy oraz doustnie – bo warto! Olejek ryżowy ma super właściwości zdrowotne! Ryż jest jednym z najczęściej spożywanych produktów na całym świecie, w wielu krajach stanowi podstawę wyżywienia. W sklepach mamy do wyboru kilka rodzajów ryżu. W Polsce niestety jeszcze, mało popularny jest olej ryżowy, ale jak okazuje się, jest on wykorzystywany w wielu krajach europejskich w kuchni, pielęgnacji ciała i nie tylko…
Spis treści
Pochodzenie olejku ryżowego
Zwykły biały ryż, dostępny w sklepie, nie zawiera oleju ryżowego. Pozyskuje się go z otrąb ryżowych, czyli łupinek, w których ukryte są ziarenka ryżu. Są one bardzo wartościowe, natomiast zwykły ryż to głównie węglowodany niezbyt odżywcze.
Mitem jest zatem twierdzenie, że ryż jest zdrowy. Oprócz wartości zaspokajających głód z powodu zawartości dużej ilości błonnika, praktycznie nie ma on żadnych innych cennych wartości odżywczych.
Co innego olej ryżowy, zawiera on wszystko to, co zostało usunięte z ryżu w procesie produkcji. Zawiera również błonnik, a do tego bogaty jest w mikroelementy oraz witaminy.
Zawartość steroli roślinnych
Olej ryżowy bogaty jest w sterole roślinne, polecane dla osób cierpiących z powodu nadmiernego cholesterolu. To między innymi dlatego osobom z wysokim cholesterolem, zaleca się jedzenie margaryny zamiast masła, chociaż w rzeczywistości w procesie produkcji, zatraca ona swoje cenne właściwości.
W oleju ryżowym znajdziemy bogactwo steroli roślinnych, co więcej w połączeniu z kwasem fleuronowym i związkami organicznymi, tworzy gamma oryzanol.
Dodatkowym atutem oleju ryżowego jest zawartość witaminy E. Wszytko to powoduje, że olej ten jest bardzo dobrym antyutleniaczem.
1. Działanie gamma oryzanolu
Okazuje się, że gamma oryzanol, co potwierdziły liczne badania medyczne, posiada bardzo wiele właściwości leczniczych. Między innymi obniża poziom złego cholesterolu skuteczniej niż margaryny i inne oleje roślinne zawierające sterole.
Obniża również poziom ciśnienia tętniczego. Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że być może, olej okaże się skuteczny w leczeniu cukrzycy również u ludzi.
Zauważono również pozytywny wpływ oleju na gospodarkę hormonalną kobiet w wieku menopauzy, gamma oryzanol obniża również TSH u osób z chorobami tarczycy.
Badania na szczurach sugerują, że olej z ryżu, może wspomóc kobiety z usuniętymi jajnikami w drodze po zdrowe, mocne kości. Ten naturalny olej, wspomaga również gospodarkę wapniem zapobiegając powstawaniu kamieni nerkowych. Znane jest również jego działanie przeciwzapalne.
2. Olej ryżowy jako antyutleniacz
Olej ryżowy ma tak wysokie działanie antyoksydacyjne, że nadaje się do regeneracji skóry i narządów wewnętrznych, osób uzależnionych od papierosów i alkoholu. Olejek ryżowy odżywia skórę nałogowych palaczy – okazuje się również, że wspomagać może nawet regenerację wątroby u alkoholików.
[irp posts=”11445″ name=”Odmładzająca maseczka z ryżu”]
Będzie z pewnością pomocny wszystkim tym, którzy zerwali z nałogiem i chcą wyglądać oraz poczuć się nieco lepiej…
3. Zastosowanie dla kobiet dojrzałych
Ten rodzaj naturalnego oleju, nadaje się do zastosowania przez wszystkich, ale szczególnie pomocny jest kobietom dojrzałym, właśnie ze względu na to, że łagodzi objawy menopauzy.
Badania wykazały, że większość kobiet, już po kilkukrotnym zastosowaniu oleju ryżowego odczuwa znaczną zmianę w samopoczuciu. Zmniejszone zostają charakterystyczne uderzenia gorąca, dręczące kobiety w średnim wieku (szczególnie w nocy) zakłócające nocny odpoczynek.
Oczywiście jednocześnie opóźnione zostaje starzenie się organizmu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że olej ten, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu, co często dzieje się u kobiet w wieku średnim, szczególnie tych zażywających sztuczne leki hormonalne.
Ważne jest również kosmetyczne zastosowanie oleju, który pomaga skórze regenerować się, zapewniając młodszy i bardziej witalny wygląd, poprzez stymulację produkcji kolagenu w skórze.
4. Olej ryżowy w kosmetyce
Ze względu na swoje liczne dobroczynne działanie na skórę, olejek ryżowy jest często stosowany w kosmetykach. Pojawia się tam między innymi ze względu na wspomnianą wysoką zawartość witaminy E. Jest ona w stanie poprawić stan cery nawet osób nałogowo palących.
Olejek ryżowy nadaje się idealnie do pielęgnacji cery dojrzałej, ale nie tylko. Wiele osób wykorzystuje go jako bazę do tworzenia własnych domowych kosmetyków. Ważne jest jego kojące działanie, polecany jest do skóry skłonnej do podrażnień, a nawet alergicznej.
Olejek ryżowy nie ma właściwości uczulających, nie posiada zapachu, szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Kolejną zaletą oleju ryżowego w kosmetykach jest fakt, że doskonale ochrania skórę przed negatywnym skutkiem promieniowania słonecznego które powoduje oparzenia słoneczne i przebarwienia na twarzy!
5. Zastosowanie oleju w walce z przebarwieniami skóry
Przebarwienia skóry to coraz częstszy problem. Wynika z wielu czynników:
- promieniowania słonecznego,
- wieku,
- czy zmian hormonalnych, na przykład w trakcie ciąży.
Aby zmniejszyć widoczność przebarwień skóry warto zastosować olejek ryżowy. Jest łagodny, nie powoduje podrażnień, a skutecznie usuwa przebarwienia ze skóry. Co istotne, dzięki ochronie przeciwsłonecznej, zabezpiecza przed powstawaniem nowych zmian na skórze.
Im wcześniej się go zastosuje, tym lepiej, nie warto czekać na to, aż zmiany skórne staną się bardzo widoczne, ponieważ wtedy są najtrudniejsze do usunięcia.
Oprócz tego, olejek ryżowy znany jest ze swoich właściwości zwiększających regenerację skóry, dzięki czemu pozwala leczyć i zmniejszać widoczność na przykład oparzeń, czy blizn po urazach skóry czy trądziku. Olej delikatnie usuwa martwy naskórek i stąd jego ciekawe właściwości usuwające zmiany na skórze.
Oczywiście aby osiągnąć zadowalające efekty warto stosować olej codziennie. Im dłużej i regularniej się go stosuje, tym lepsze są efekty kuracji. Nie należy oczekiwać cudu po pierwszym użyciu. Jednak cierpliwość się popłaca…
6. Tonik na bazie oleju ryżowego
Tonik to kosmetyk, który używany jest przez większość z Nas w ciągu dnia dla odświeżenia się. Jest potrzebny skórze to fakt, ale większość toników po prostu przyczynia się do jej wysuszenia. Domowy tonik na bazie olejku ryżowego i wody łatwo przygotujemy samemu.
Wystarczy zmieszać olej ryżowy z dobrej jakości wodą. Na przykład wodą termalną lub mineralną. Przed użyciem należy produkt wstrząsnąć, aby uzyskać emulsję. Wiedz, że naturalne oleje są znane ze swojego oczyszczającego wpływu na skórę.
[irp posts=”5980″ name=”Ryż – kalorie”]
Doskonale usuwają zanieczyszczenia, a nawet makijaż. Woda natomiast orzeźwia i odświeża, szczególnie na przykład w czasie upału, gdy żar leje się z nieba. Tonik ryżowy nie powoduje uczucia pieczenia ani nadmiernego ściągnięcia skóry jak w przypadku zastosowania innych produktów.
Wyprodukowany własnoręcznie, nie zawiera żadnych dodatkowych składników chemicznych, substancji zapachowych. Nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, również tłustej, ponieważ nie zatyka porów skóry, jest lekki.
Tonik z olejku ryżowego dla lepszego efektu działania warto trzymać w lodówce, inaczej będzie się szybciej psuł, co jest całkiem normalne. Dlatego na początek lepiej wyrabiać mniejsze ilości kosmetyku aby żadna kropla się nie zmarnowała!
7. Olej ryżowy do włosów
Oleje naturalne szczególnie nadają się do pielęgnacji włosów. Olej ryżowy doskonale nadaje się do pielęgnowania włosów średnio porowatych, czyli ani nadmiernie zniszczonych, ani zbytnio idealnych. Bardzo ważna w oleju jest zawartość witaminy E.
Nie tylko wpływa ona na skórę, ale również na włosy. Warto wiedzieć, że skóra na głowie starzeje się o wiele szybciej niż w innych częściach ciała. Stąd już przed trzydziestką, wiele z Nas znalazło już na głowie pierwsze siwe włosy.
Olej z ryżu ma bardzo silne właściwości antyutleniające, zatem znacząco spowalnia starzenie się skóry głowy. Ponadto nawilża ją i odżywia. Jeszcze jedną ważną wynikającą z tego kwestią, jest zmniejszone wypadanie włosów, co jest problemem wielu kobiet. Efektem odmłodzonej skóry głowy, są lepszej jakości włosy.
Mocne, lśniące włosy w naturalnym kolorze – odmładzają. W oleju ryżowym znajdziemy kwasy oleinowy oraz linolowy, które szczególnie nawilżają strukturę włosa.
Co istotne, olej ryżowy jako jeden z nielicznych – nie obciąża zanadto włosów
Dzięki temu, ole ten nadaje się do pielęgnacji również delikatnych kosmków, na przykład dziecięcej czupryny lub po porostu u osób, które mają raczej delikatne włosy i obawiają się, że po użyciu oleju będą wyglądały na nieumyte lub przetłuszczone.
8. Dziecięca pielęgnacja
Olej ten, nadaje się również do pielęgnacji skóry i włosów dzieci, nawet tych dopiero co narodzonych. Jest w pełni naturalny, nie drażniący, nie zapycha porów. Pomaga walczyć z odparzeniami, zatarciami, o jakie nietrudno, szczególnie w przypadku ruchliwych niemowląt.
Olejek ryżowy ma właściwości dokładnego usuwania nawet poważnych zabrudzeń, na przykład lepkich śladów na rączkach czy buzi dziecka, do których przykleił się osad. Zwykłe mydło może spowodować podrażnienia, podobnie jak chusteczki nawilżane.
Olej ryżowy doskonale nadaje się do usuwania trudnego brudu ze skóry czy włosów dziecka. Skóra niemowlaka oczywiście również potrzebuje ochrony. Można olejek wykorzystać również do masażu niemowlaka, zalecanego przez wielu pediatrów w celu prozdrowotnym.
Oczywiście olej z ryżu nadaje się również do wprowadzenia do codziennej diety dziecka. Przy jej rozszerzeniu może być jednym z pierwszych tłuszczy, które dziecko zjada w przygotowanych potrawach.
9. Olej ryżowy nie uczula
Wciąż wzrasta liczba osób, które są uczulone na większość kosmetyków. Olej ryżowy jest jednym z nielicznych naturalnych kosmetyków, które nie tylko nie powodują reakcji alergicznych, ale wręcz przeciwnie, wiele z podrażnień olej łagodzi i ulecza.
Na przykład pozytywnie wpływa na zmiany skórne, stany zapalne, wykwity, egzemy. Również stosowany doustnie zmniejsza ilość stanów zapalnych w organizmie, co skutkuje również ładniejszą, pozbawioną zmian skórą.
10. Zastosowanie oleju ryżowego w kuchni
Oczywiście jednym z głównych zastosowań oleju jest jego zastosowanie w kuchni. Wykorzystuje się go przede wszystkim w kuchni azjatyckiej, ale również znalazł zastosowanie na przykład w kuchni włoskiej.
Wszystko dzięki temu, że dobrze nadaje się do przygotowania makaronów i innych wyrobów na bazie mąki, które w tej kuchni stanowią podstawę. Olej ryżowy może być zastosowany zarówno do pieczenia jak i smażenia. Pozwala nadać smacznym potrawą delikatną, chrupką warstewkę.
[irp posts=”13639″ name=”Olej cedrowy – 11 sposobów na zdrowie i urodę!”]
Można na nim smażyć zarówno mięso, jak i ryby oraz inne owoce morza. Próg dymienia oleju ryżowego wynosi 254 stopnie, co oznacza, że potrawy smażone są krócej, a przez to tracą mniej ważnych wartości odżywczych.
Co istotne, olej ryżowy nie jest również nadmiernie wchłaniany przez potrawy jak to ma miejsce w przypadku innych popularnych olejów. Dzięki temu jesteśmy w stanie odkryć prawdziwy smak potraw oraz ich głębię. Niewątpliwą zaletą jest również to, że potrawy takie są znacznie mniej kaloryczne po przygotowaniu.
To oczywiście bardzo przydatna informacja dla wszystkich, którzy chcą stracić nieco na wadze, jednak od czasu do czasu nie mogą powstrzymać się przed zjedzeniem czegoś smażonego.
Dodatkową zaletą jest zmniejszenie produkcji zapachów typowo kuchennych, które powstają podczas smażenia, a nie dla wszystkich są przyjemne. Nie wydziela się dym, a co równie istotne, olej nie pryska, co często bywa przyczyną groźnych poparzeń skórnych.
Olej z ryżu nadaje się także do spożycia na zimno, możemy nim skrapiać sałatki przyrządzone ze świeżych warzyw lub surówki. Jest także pomocnym składnikiem przy przygotowaniu sosów i dresingów.
11. Fitness a właściwości oleju ryżowego
Wśród sportowców często panuje mit, jakoby z diety powinni oni wyrzucić tłuszcze, tymczasem nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Co więcej wręcz powinni oni wzbogacać swoją dietę w naturalne oleje, jednak powinni robić to mądrze.
Wstępne badania wykazały, że olej ryżowy nie tylko poprawia skład krwi, obniżając poziom złego cholesterolu, ale również zwiększa poziom testosteronu, a także endorfin, czyli hormonów szczęścia wydzielających się podczas uprawiania sportu. Dzięki temu sprzyja rozwojowi mięśni i kształtowaniu ich.
Dlatego, olej ryżowy będzie prawdopodobnie już niedługo jednym z popularnych składników odżywek dla sportowców, co ważne całkowicie naturalnym. Kto chce się przekonać o właściwościach oleju ryżowego w sporcie może spróbować już teraz.
Ponadto warto wiedzieć, że olej ten, nie spowoduje nadmiernego tycia. Cechuje go nie mniejsza ilość wchłania się do jedzenia podczas przygotowania posiłku, na przykład podczas smażenia.
Ponadto olej zawiera dużą ilość błonnika, co nie tylko hamuje apetyt, ale również poprawia metabolizm. Ochrania układ pokarmowy zmniejszając ryzyko wystąpienia na przykład nowotworu jelita grubego.
Najlepsze oleje ryżowe
Olej ryżowy nierafinowany pozyskuje się z różnych gatunków ryżu, najbardziej znane to ryż biały, ryż jaśminowy, ale także ryż brązowy. Mniej znane i skuteczne to na przykład oleje z ryżu czarnego lub dzikiego. Wszystkie produkty mają właściwości prozdrowotne i kosmetyczne.
Olej z dzikiego ryżu wspomaga metabolizm organizmu, jednocześnie pomagając z zrzuceniu zbędnych kilogramów. Zwiększa również usuwanie nadmiernej ilości toksyn z organizmu.
[irp posts=”13252″ name=”Olej z konopi – 11 zastosowań o których NIE WIESZ!”]
Równoważy poziom glukozy we krwi, dzięki czemu w mniejszym stopniu objawiają się tak zwane napady głodu, w czasie których mamy tendencję do zjadania nadmiernej ilości niezdrowych pokarmów.
Ryż czarny niegdyś zarezerwowany był wyłącznie dla wysokiej arystokracji. Ciemny kolor zdradza, że zawiera duże ilości antocyjanów, jednych z silniejszych antyutleniaczy. Również olej z czarnego ryżu jest bogaty w antyutleniacze.
Ile kosztuje olej ryżowy?
Olej ryżowy należy do najtańszych na rynku. Pół litra oleju, a trzeba zaznaczyć, że jest on bardzo wydajny (przykładowo do pielęgnacji na przykład twarzy – wystarczą dwie krople), możemy kupić już za około dwanaście złotych.
Oczywiście warto zwrócić uwagę na to jaki olej kupujemy. Najlepsze wartości będzie posiadał wyłącznie olej ryżowy nierafinowany, tłoczony na zimno.
Olej ryżowy rafinowany nie będzie miał tylu korzyści, nie będzie nadawał się na przykład do pielęgnacji, a z pewnością jego właściwości będą niższe niż w przypadku oleju nierafinowanego.
Nie oznacza to, że jest całkiem pozbawiony korzyści. W dalszym ciągu będzie nadawał się do smażenia i pieczenia.
Gdzie kupić olej ryżowy nierafinowany?
Olej ten dostępny jest w wielu sklepach, w tym również w supermarketach. Jednak nie zawsze i nie we wszystkich. Dlatego warto zrobić zapas jeśli spożywamy go sporo, ponieważ nie psuje się łatwo i może być przechowywany w zwykłej kuchennej szafce.
Dostępne są zarówno rafinowane jak i nierafinowane. Dobrej jakości naturalny olej możemy kupić również w sprawdzonych sklepach z naturalnymi produktami, lub w sklepach dedykowanych kuchni azjatyckiej. Jeśli w naszej okolicy trudny jest do zdobycia to możemy zamówić go w internecie ze sprawdzonej strony.
[irp posts=”13199″ name=”Olej arachidowy – mnogość zastosowań!”]
Powinniśmy jednak uważnie dobrać sposób dostawy. Lepiej wybrać jak najkrótszy, aby olej nie był niepotrzebnie wystawiony na działanie ciepła, wstrząsy, i temu podobne. Warto także wybrać sprawdzoną firmę kurierską, która dba o towar dostarczany do klienta.
Wszystko super, tylko że nigdzie nie ma oleju ryżowego nierafinowanego. NIGDZIE!