Dziś opowiem jak powinna wyglądać powakacyjna regeneracja włosów w domu lub u fryzjera, albowiem koniec lata zbliża się wielkimi krokami. Pewnie wróciłaś już z urlopu wypoczęta, pełna energii i gotowa do działania. To wspaniale!
Przy okazji zerknij na wczorajszy ranking masek do włosów.
W końcu wakacje to najlepszy czas na zregenerowanie sił, ale pamiętaj, że i po wakacjach przyda Ci się (a w zasadzie Twoim włosom) porządna regeneracja! W poniższym artykule podpowiadamy, jakich zabiegów regeneracyjnych mogą potrzebować Twoje włosy, aby jak najszybciej wróciły do formy.
Co więcej, dowiesz się, które z nich możesz wykonać samodzielnie w domu, a które wymagają wizyty w profesjonalnym salonie. A więc do dzieła!
Lato to szczególny czas dla Twoich włosów. Po jakże przyjemnych, ale wysuszających słonecznych kąpielach, Twoje kosmyki mogą głośno wołać o pomoc, dlatego teraz powinnaś się o nie szczególnie zatroszczyć. Oto kilka sprawdzonych zabiegów regenerujących włosy, które przyjdą Ci z odsieczą.
Kiedy powinnaś pomyśleć o regeneracji włosów?
Spis treści
Na co dzień Twoje włosy są poddawane oddziaływaniu różnych czynników, takich jak zabiegi chemiczne, termiczne czy czynniki atmosferyczne (słońce, wiatr, wysokie i niskie temperatury), które wywierają negatywny wpływ na ich kondycję.
Zabiegi, które mają poprawić wygląd włosów, niekoniecznie są dla nich korzystne. Szczególnie włosy farbowane, rozjaśniane, prostowane, karbowane czy wystawione na oddziaływanie promieni słonecznych, wymagają pilnej regeneracji.
Jeżeli więc Twoje kosmyki są:
• przesuszone,
• matowe,
• łamliwe,
• rozjaśniane lub farbowane,
• często poddawane prostowaniu, karbowaniu, falowaniu lub kręceniu przy użyciu urządzeń termicznych,
…koniecznie powinnaś pomyśleć o zabiegach odbudowujących.
Regeneracja włosów w salonie fryzjerskim
Jeżeli zdecydujesz się na regenerację włosów w salonie fryzjerskim, oprócz profesjonalnych zabiegów odbudowujących, możesz też liczyć na fachową poradę. To ważne, bo tak jak każda z nas jest inna, tak i nasze włosy diametralnie różnią się od siebie.
Na podstawie typu, kondycji i struktury naszych włosów, fryzjer dobierze najlepszy zabieg regenerujący. Jeżeli więc chcemy odbudować włosy, warto rozważyć pierwszą wizytę u fryzjera.
Kolejne zabiegi zawsze możesz wykonywać w domu (poniżej przedstawiamy odpowiedniki zabiegów fryzjerskich).
Oto najbardziej polecane zabiegi regenerujące w salonach fryzjerskich:
Sauna dla włosów
Sauna to wciąż jeden z najpopularniejszych zabiegów regenerujących włosy w salonach fryzjerskich. Sukces sauny polega na zastosowaniu wobec włosów odpowiednich kosmetyków przy pomocy ciepła i wilgoci, w efekcie czego kosmyki są nawilżone, miękkie i błyszczące, nie elektryzują się, a także dobrze się rozczesują. Cały zabieg składa się z kilku etapów:
1. Pierwszym etapem jest dokładne dwukrotne umycie włosów i nałożenie specjalistycznej maski do włosów.
Uwaga: maska to nie to samo, co odżywka. Odżywkę stosujemy w celu poprawy kondycji włosów (wyglądu), natomiast maseczka służy regeneracji (odbudowie).
2. Po nałożeniu maski, pora na saunę – jest to specjalna kopuła, przypominająca hełm, z której wydobywa się para wodna. Pod wpływem wyższej temperatury następuje wnikanie składników odżywczych w strukturę włosa (otwarta pod wpływem ciepła łuska ułatwia ten proces). Przy okazji jest to przyjemny zabieg kosmetyczny dla skóry twarzy.
3. Spłukanie maseczki – do spłukania wykorzystuje się letnią wodę w celu domknięcia łusek włosów.
Cały zabieg regeneracji kosmyków trwa ok. 40 minut. Aby efekty były widoczne, warto powtarzać zabieg co tydzień przez 4-6 tygodni.
Keratyna na włosy
Keratyna to główny składnik budujący łodygę włosa, nic więc dziwnego, że właśnie ją wykorzystujemy w regeneracji kosmyków. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych czy zabiegów stylizujących, nasze włosy tracą keratynę i stają się słabe i łamliwe, dlatego warto ją uzupełnić.
Zabieg keratynowy poprzedza umycie włosów szamponem w celu ich oczyszczenia i otwarcia łusek. Kiedy włosy są czyste – pora na ampułkę z substancją aktywną, czyli regeneracja włosów na całego!
Rozprowadzana na ciepło keratyna, odbudowuje mikrouszkodzenia włosów, dzięki czemu stają się one bardziej wytrzymałe, sprężyste, elastyczne i miękkie. Widocznie zwiększa się także ich objętość, włosy są mocne, grube i lśniące.
Dla kogo regeneracja włosów z użyciem aktywnej keratyny?
Dla kobiet, które:
• mają włosy farbowane, rozjaśniane lub poddane dekoloryzacji
• suszą włosy suszarką lub prostują prostownicą
• zauważyły spadek kondycji włosa pod wpływem działania czynników atmosferycznych
Podczerwień i ultradźwięki
Zastosowanie podczerwieni w celu odbudowy i regeneracji włosów, polega na wytworzeniu nowych połączeń aminokwasowych, dzięki czemu przerwy w łuskach włosów zostają zlikwidowane lub zmniejszone. Metoda ta nie wykorzystuje efektu ciepła, to podczerwień regeneruje zniszczoną strukturę włosa, a także pobudza krążenie krwi skóry głowy.
Z kolei ultradźwięki, pod wpływem magnetycznych wibracji, ułatwiają wprowadzenie substancji odżywczych do łodygi włosa, powodując ich nawilżenie. W efekcie nasze włosy stają się odbudowane, wzmocnione, bardziej sprężyste i nie elektryzują się.
Jak przebiega zabieg regeneracji włosów?
Włosy należy dokładnie wymyć i wytrzeć ręcznikiem, a następnie zaaplikować specjalną ampułkę odżywczą (w szczególności na końcówki). Zabieg wykonywany jest przy użyciu pielęgnicy – jest to specjalistyczne „żelazko” do pielęgnacji włosów, które wykorzystuje podczerwień i ultradźwięki.
Wilgotne włosy powinny zostać podzielone na poszczególne cienkie pasma. Każde pasmo fryzjer „przeczesuje” pielęgnicą. Po skończonym zabiegu należy spłukać włosy.
Uwaga: W odróżnieniu od prostownicy, pielęgnicę stosuje się na włosy wilgotne.
Kompleksowa odbudowa i regeneracja włosów
Większość salonów fryzjerskich ma w swojej ofercie zabiegi na włosy, które oferują kompleksową regenerację – od pilingu skóry głowy po odbudowę aż po same końce. Jest to proces, który składa się z wielu etapów, ale masz pewność, że po wyjściu z salonu Twoje włosy będą wyglądały promiennie!
Akcja – regeneracja włosów w domu!
Regenerację włosów możesz także wykonać samodzielnie w domu. Przedstawiamy zabiegi regenerujące w domowej wersji.
Domowa sauna z wykorzystaniem suszarki
Domowa sauna to alternatywa dla sauny wykonywanej w salonie fryzjerskim. Potrzebujesz maski do włosów (najlepiej z keratyną), ręcznika i suszarki.
- Umyj dokładnie włosy i spłucz dużą ilością wody, a następnie osusz je ręcznikiem (nie suszarką!)
- Nałóż maskę na włosy (szczególnie na końcówki) i owiń je ręcznikiem
- Włącz suszarkę i skieruj strumień ciepła na ręcznik. „Osuszaj” włosy przez ręcznik przez ok. 10-15 minut, a następnie dokładnie spłucz maseczkę
- Postaraj się nie suszyć włosów. Najlepiej jeśli wyschną same.
Taki zabieg na regenerację włosów wykonuj 1-2 razy w tygodniu. Staraj się omijać nasadę włosów przy nakładaniu maski, aby uniknąć przetłuszczania.
Zabiegi pielęgnacyjne z użyciem kuchennych składników
Oto kilka receptur na maseczki do włosów, które kiedyś też stosowały nasze babcie.
Majonezowa maska do włosów
Potrzebujesz:
- 3 łyżki majonezu
- ½ cytryny
- 1 żółtko
Wyciśnij sok z cytryny i połącz z pozostałymi składnikami, a następnie dokładnie wymieszaj. Nałóż mieszankę na suche nieumyte włosy, załóż czepek i owiń włosy ręcznikiem. Spłucz po 20 minutach i umyj dokładnie włosy.
Maska rycynowa
Składniki:
- 5 kropli olejku rycynowego
- 2 żółtka
- 4 łyżki nafty kosmetycznej
Połącz składniki w miseczce i nałóż na nieumyte włosy. Pozostaw na włosach (pod czepkiem i ręcznikiem) przez 30-35 minut, a następnie dokładnie spłucz i umyj włosy.
Oliwa z oliwek na zniszczone włosy
Oliwę podgrzej (możesz to zrobić rozcierając ją w rękach) i nałóż na włosy. Owiń czepkiem i ręcznikiem i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie spłucz oliwę i umyj włosy szamponem. Uwaga: oliwę z oliwek stosuj, jeżeli Twoje włosy są średnio porowate i skłonne do przetłuszczania).
Olejowanie włosów
Wykorzystanie olejków to kolejny sprawdzony domowy sposób do pielęgnacji i regeneracji zniszczonych włosów. To, jaki olej powinnaś wybrać, jest w dużej mierze uzależnione od porowatości Twoich kosmyków.
- Dla włosów o niskiej porowatości najlepszy będzie olej kokosowy nakładany na włosy, palmowy i rycynowy.
- Włosom o średniej porowatości zalecane są oleje z orzechów laskowych i arachidowych, migdałów, z awokado, sezamowy, ryżowy, oliwa z oliwek oraz z pestek śliwek.
- Jeżeli masz włosy wysoko porowate, wybierz olej konopny, lniany, z pestek winogron lub dyni, słonecznikowy, sojowy, kukurydziany, z orzechów włoskich, z wiesiołka lub z pachnotki.
W przypadku włosów skłonnych do przetłuszczania stosuj jedynie oliwę z oliwek, olej winogronowy, jojoba i sezamowy. Jeżeli borykasz się z problemem łupieżu, wypróbuj olejek z drzewa herbacianego.
Jak nakładać olej na włosy?
Olej na włosy nakładaj za pomocą dłoni lub atomizera. W pierwszym przypadku nalej odrobinę na dłonie, rozgrzej i przeczesuj palcami włosy; w drugim – olej dodajemy do wody i spryskujemy kosmyki.
Możemy olejować włosy suche lub wilgotne. Olej najlepiej pozostawić na włosach przez kilka godzin (minimum godzinę), efekt wzmocni też ciepło, dlatego dobrze jest założyć czepek lub owinąć włosy folią spożywczą, a następnie nałożyć na głowę ręcznik. Po tym czasie spłukujemy włosy i myjemy szamponem.
Pielęgnacyjne S.O.S. dla Twoich włosów w pigułce
Regeneracja włosów polega na odbudowie kosmyków od środka. Możesz ją wykonać w salonie fryzjerskim lub samodzielnie w domu. U fryzjera, oprócz profesjonalnych zabiegów (odbudowa z wykorzystaniem podczerwieni i ultradźwięków; sauna; keratyna), możesz liczyć na dodatkową konsultację w kwestii wyboru najlepszej metody dedykowanej dla stanu Twoich włosów.
W warunkach domowych wykonasz domową wersję sauny z użyciem suszarki. Zachęcamy też do przetestowania maseczek domowych z receptury naszych babć. Jeżeli jeszcze nie przetestowałaś olejowania włosów, koniecznie spróbuj.
Koniecznie sprawdź: jakie są najlepsze witaminy na włosy!
Wcześniej jednak powinnaś sprawdzić jaka jest porowatość Twoich włosów, aby dobrać najlepszy olej.
Pamiętaj!
Aby Twoje włosy były piękne i pełne blasku, powinnaś o nie dbać przez cały rok. Przynajmniej dwa (lub trzy) razy w roku zadbaj o pełną regenerację:
- po lecie, kiedy Twoje kosmyki są zniszczone oddziaływaniem wysokiej temperatury, kąpielami w chlorowanej lub morskiej wodzie, słońcem i wiatrem
- oraz po zimie, kiedy są narażone na bardzo niskie temperatury i ze względu na noszoną czapkę częściej się przetłuszczają…
- po basenie, kiedy włosy otrzymały dawkę chloru!
Ja polecam regenerację włosów za pomocą tzw sauny.
1. Myjemy włosy szamponem i bardzo dokładnie płuczemy głowę aby nie było śladu szamponu.
2. Wycieram włosy ręcznikiem ale pamiętając żeby pozostawić je wilgotne.
3. Nakładamy maskę na włosy albo jakąś odżywkę aby zregenerować włosy. Unikajcie skalpu, lepiej żeby odżywka była jedynie na włosach.
4. Odżywki nie spłukuje się, ma sobie zostać na włosach.
5. Czas na suszenie włosów suszarką. Nastaw na wysoką temperaturę i zacznij suszyć włosy pokryte odżywką. Suszenie ma trwać 5-6 minut.
6. Teraz zmyj odżywkę z włosów. Nie myj ich szamponem.
Włosy po takim zabiegu zregenerują się odpowiednio. Regenerację kosmyków można powtarzać co weekend. Po kilku razach zauważycie bardzo fajne w dotyku włosy, będą lśniące i będą wyglądać na zdrowe!
Zabieg regeneracji włosów tym sposobem można robić maksymalnie 2 razy w tygodniu. Jeśli będziecie robić go częściej to wasze włosy mogą zacząć się przetłuszczać.
Matowe włosy to znak, że skóra głowy nie funkcjonuje prawidłowo. I najlepiej tam zacząć regenerację włosów. Bardzo często pomagają profesjonalne tabletki na włosy z witaminami i minerałami które biorą udział w produkcji keratyny i które są kluczowe dla włosów. Z tego co wiem po obserwacji swoich włosów, najlepiej sprawdza się suplementacja cynkiem. Cynk nie tylko dobrze wpływa na włosy ale i pomaga w funkcjonowaniu i transporcie przez skórę głowy do włosów ważnych pierwiastków bez których porost włosów jest wręcz niemożliwy. Skóra głowy musi wchłaniać substancje z łatwością aby móc przekazać je potem poprzez cebulki włosowe do struktury włosów.
Jeśli natomiast dokucza Wam przetłuszczająca się skóra głowy i włosy, to pomoże Wam duża dawka witaminy B12, której niedobór jest właśnie odpowiedzialny za nadmierne wydzielanie się łoju na skórze. Jak dostarczyć witaminę B12? jedzcie jajka albo ryby, można też brać codziennie tabletki z witaminą B12.
Regeneracja włosów nie jest trudna, wystarczy wiedzieć co robić i usystematyzować działania :-)
Regeneracja włosów domowym sposobem jest tania i prosta, bez sensu wg mnie biegać do fryzjera żeby zregenerować włosy. Miejcie świadomość dziewczyny, że w kuchni na pewno znajdziecie kilka produktów które odświeży stan i wygląd Waszych włosów. Mam kilka trików którymi się z Wami podzielę:
– Płukanka z octu i cytryny na matowe włosy. Wymieszaj produkty o następujących proporcjach: 0,5 l ciepłej wody, sok z połówki cytryny i łyżka octu winnego. Płukanka do włosów powinna uwydatnić kolor włosów, nada im fajny błysk. Płukankę trzeba nakładać na włosy wilgotne a nie suche! to bardzo ważne.
– Maseczka majonezowa na włosy. Wymieszaj: sok z połówki cytryny, 3 łyżki majonezu, jedno żółtko. Maseczkę do włosów nakładamy na suche kosmyki. Nakładamy czepek foliowy, i zakładamy ręcznik. Zostawiamy 20 min. następnie myjemy włosy szamponem a później nakładamy na włosy dowolną odżywkę do włosów.
– Kompres z oliwy z oliwek na włosy. Świetny sposób na zniszczone i suche włosy. Delikatnie rozgrzewamy oliwę z oliwek, nakładamy czepek foliowy i owijamy głowę ręcznikiem. Po pół godziny, myjemy włosy szamponem i cieszymy się zdrowymi i zregenerowanymi włosami.
– Maseczka z nafty kosmetycznej na włosy. Mieszamy 3 składniki: kilka łyżek nafty kosmetycznej, kilka kropli olejku rycynowego i 2 żółtka jaja. P zmieszaniu składników, maseczkę nakładamy na włosy, później czepek i ręcznik. Po upływie 30 minut płuczemy włosy i myjemy je szamponem. Warto tez po zabiegu regeneracji nałożyć na włosy regenerującą maseczkę do włosów np. WAX.
Z tego co wiem całkiem fajnie działa regeneracja włosów keratyną, szybkie efekty i piękne zdrowe włosy…
Profesjonalnie to się chyba nazywa keratynowa odbudowa włosów, jest to głęboko regeneracja włosów, jest na rynku wiele produktów keratynowych do tego celu także jest w czym wybierać…
Testowałam już w dwóch salonach ten zabieg. W pierwszym troche nie wyszło, bo efekty nie były już widoczne po miesiącu. Udało się w drugim salonie, bardziej profesjonalnym. Tam pani fryzjerka opowiedziała mi o zabiegu i poleciła kosmetyki do pielęgnacji po nim. Gdyby ktoś chciał mieć zrobiony profesjonalnie zabieg keratynowy to warto pytać o panią Kasię w salonie na Al. Jerozolimskich 123a.
A co to jest ta diamentowa odbudowa włosów?
Jego cała nazwa to Diamentowa odbudowa New Hair System. Jest to mieszanka kwasu hialuronowego, witaminy A i PP, kawioru, glicerynowych ekstraktów i aminokwasów. Zabieg regeneracji diamentowej wykonuje się niestety jedynie w salonach fryzjerskich (z tego co wiem). Zabieg taki trwa około godziny. Kosztuje od 80 do 100 zł. Najpierw jest mycie włosów specjalnym szamponem, usuwa on wszelkie preparaty z włosów które nałożyłyście na włosy w ostatnim czasie. Szampon następnie otwiera łuski włosowe. Czyli wszelkie składniki nakładane na włosy będą się o wiele lepiej wchłaniać we włosy. Następnym krokiem jest nałożenie diamentowego wypełniacza na włosy. Następnie włosy ogrzewa się poprzez tzw. saunę. Później stylizuje się włosy prostownicą. Efekty diamentowej odbudowy włosów utrzymują się dość długo, bo 3-4 miesiące!
Korzystacie z zabiegów fryzjerskich? Np kerastase?
a próbowałyście może przedłużania włosów metodą great lengths? bezpieczna dla włosów, profesjonalna i efekt śliczny i naturalny
Zabiegi fryzjerskie dają fajny efekt, ale u mnie na krótko, a są dość kosztowne. Dlatego dbam o włosy od wewnątrz łykając codziennie biotebal z najwyższą dawką biotyny. Od kiedy go biorę włosów wypada mniej, są mocniejsze a nawet pierwsze baby hair zauważam.