Ból zęba uznawany jest za jedną z najbardziej dokuczliwych form bólu. W zależności od powodu może objawiać się w formie bólu kłującego, pulsującego, bólu przy nagryzaniu, a także bólu obejmującego całą szczękę.

Niezależnie od tego, jaki ból towarzyszy Ci i co jest jego źródłem, musisz wiedzieć, że nie obędzie się bez wizyty u dentysty. Nawet jeśli chwilowo ból ustąpi, z pewnością pojawi się ponownie, jednak z większym nasileniem.

Przy okazji zobacz nasze rankingi:

Jednak czekając na umówioną wizytę w gabinecie stomatologicznym, możesz sobie ulżyć, stosując różnego rodzaju zioła, które redukują stan zapalny, działają przeciwbólowo i miejscowo znieczulają.

Szałwia lekarska

Spis treści

szalwia-lekarska
Szałwia lekarska na ból zęba

Szałwia lekarska to roślina należąca do jasnotowatych. Jej nazwa pochodzi z łacińskiego salvus – czyli zdrowie. Ze względu na swoje lecznicze właściwości uprawiana jest niemal na całym świecie. Stanowi bogate źródło witamin, w tym witaminy A, C, PP i B6 oraz soli mineralnych (żelazo, magnez, wapń, sód i potas).

Dodatkowo zawiera kwasy tłuszczowe nasycone i wielonienasycone. Surowiec zielarski stanowią liście szałwii, które zawierają do 3% olejku lotnego, w którym znajdziemy tujon, cyneol, kamforę i pinen. Dodatkowo liście szałwii zawierają flawonoidy, garbniki i kwasy organiczne.

Lecznicze właściwości szałwii

Lecznicze właściwości szałwii wykorzystywane były już w starożytności. W Rzymie i Grecji stosowana była jako surowica łagodząca dolegliwości po ukąszeni węża, dodatkowo pomagała w problemach ze wzrokiem oraz pamięcią.

W średniowieczu zaczęto wykorzystywać szałwię również w leczeniu przeziębienia i gorączki, a także zaczęto ją stosować w dolegliwościach wątroby, a także w zaparciach.

Szałwia na ból zęba!

Jeśli niespodziewanie dopadł Cię ból zęba, w pierwszej kolejności powinnaś wypróbować szałwię. Możesz przygotować sobie napar z szałwii do picia, bądź przygotować płukankę. Roślina ta posiada właściwości odkażające, przeciwzapalne i grzybobójcze, dzięki czemu zatrzyma rozwijającą się infekcję.

Oczywiście najskuteczniejsze będą liście zioła zakupione w sklepie zielarskim, jednak jeśli ból dopadł Cię późnym wieczorem, możesz z powodzeniem przygotować napar z szałwii w torebkach.

Jak przygotować napar z szałwii

napar-z-szalwii
Napar z szałwii

Aby przygotować napar z szałwii, wystarczy wrzucić torebkę lub łyżkę suszonych ziół do szklanki, zalać wrzątkiem i parzyć przez około 10 minut. Po wystygnięciu możesz wypić napar, albo płukać jamę ustną (skupiając się szczególnie na bolącym zębie) około 30 sekund. Po tym czasie napar należy wypluć. Czynność powtarzać przez około 10 minut, 4 razy dziennie.

Rozgryzanie goździków na ból zęba

Kolejną metodą łagodzenia bólu zębów jest rozgryzanie goździków. W ziołolecznictwie wykorzystuje się nierozkwitłe, wysuszone pąki kwiatowe pochodzące z drzewa goździkowego. Drzewo to należy do rodziny mirtowatych, a dziko występuje jedynie na terenie Indii, jednak obecnie uprawiany jest również w strefie okołorównikowej.

gozdziki-na-bol-zeba

Olejek goździkowy

Olejek goździkowy pozyskiwany z wysuszonych pąków kwiatowych stosowany był w medycynie indyjskiej i chińskiej od setek lat. Stosowany był głównie jako środek przeciwbólowy o miejscowym działaniu znieczulającym.

Dodatkowo idealnie się sprawdzają w dolegliwościach układu pokarmowego – zwiększają poziom wydzielania kwasu żołądkowego, a także usprawniają perystaltykę jelit.

Rzucie goździków

W dolegliwościach związanych z bólem zęba pomocne może się okazać rzucie goździków. Zawarte w nich substancje antyseptyczne pozwalają znacząco zmniejszyć ból. Wystarczy włożyć do ust 2 – 3 goździki i rzuć tak długo, aż zrobią się miękkie. Od razu powinnaś poczuć ulgę.

Jeśli posiadasz olejek goździkowy, możesz również nasączyć nim wacik, którym następnie „owiniesz” bolącego zęba.

Imbir na ból zęba

imbir

Również imbir pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe. Obecnie imbir uprawiany jest wyłącznie sztucznie, choć prawdopodobnie pochodzi z Melanezji. Kłącze imbiru wykorzystywane jest jako aromatyczna przyprawa, idealny dodatek do napojów (herbaty, piwa, lemoniady) oraz jako roślina lecznicza.

Swoje właściwości w fitoterapii imbir zawdzięcza wysokiej zawartości soli mineralnych, wapnia, żelaza i magnezu. W medycynie wykorzystywany jest w walce z infekcjami, jako środek wzmacniający odporność, a także w zaburzeniach układu krwionośnego i pokarmowego.

Jak imbirem złagodzić ból zęba?

Jako jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych w medycynie naturalnej jest równie chętnie wykorzystywany właśnie w bólach zęba.

Aby go złagodzić, należy obrać imbir ze skóry, przyłożyć do bolącego zęba, a następnie delikatnie zagryźć, tak aby soki spłynęły bezpośrednio do bolącego zęba.

Czynność tą można powtarzać bez ograniczeń, jednak należy pamiętać, że wizyta u dentysty i tak jest nieunikniona.

Metody na ból zęba

Wszystkie wyżej wskazane metody są bardzo skuteczne w walce z bólem zęba, jednak musisz pamiętać o tym, że nawet jeśli w tej chwili ból ustąpi, z pewnością pojawi się ponownie i to prawdopodobnie w znacznie wyższym nasileniu.

Ból zęba zawsze ma swoje źródło. Ważne jest zatem, aby jak najszybciej je zlokalizować, a następnie podjąć stosowne leczenie.

Nieleczona próchnica może doprowadzić do zapalenia okostnej, czyli błonki pokrywającej kości szczęki i żuchwy. Dolegliwość ta jest niezwykle niebezpieczna i może prowadzić nawet do śmierci (w wyniku sepsy).

Dlatego, zamiast panicznie odwlekać wizytę u dentysty, zapisz się już teraz, aby uniknąć nasilających się, ciężkich do zniesienia dolegliwości.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień