Dzika róża to nie tylko jeden z najpiękniejszych kwiatów, ale również pożyteczne zioło lecznicze. Napar produkowany jest z roślin rosnących dziko o charakterystycznych różowych kwiatach.

Dzika róża – charakterystyka

Roślina ta rośnie na terenie całego kraju. Najczęściej można ją spotkać w miejscach nasłonecznionych. Jest odporna nawet na trudne warunki, często rośnie przy drogach czy na nasypach przy torach pociągowych, wybiera miejsca na pagórkach i wzniesieniach do 1500 metrów nad poziomem morza.

Roślinie tej nie przeszkadza nawet klimat  panujący nad samym brzegiem morza, często są spotykane na skarpach właśnie w tym miejscu. Okres kwitnienia dzikiej róży to pełnia lata.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Kaszanka w grupie superfood?
dzika-roza-superfood
Dzika róża

Po tym, jak kwiaty przekwitną na krzewach pojawiają się charakterystyczne czerwone owoce w kształcie bulw. To one są wykorzystywane do spożycia w postaci naparów i herbaty zdrowotnej, chociaż niekiedy wykorzystuje się również zasuszone płatki dzikiej róży.

Owoce tej rośliny pięknie pachną, a napój sporządzony na ich bazie jest smaczny i aromatyczny.

Dzika róża – właściwości

Kwiat ten jest z pewnością jednym z nielicznych dostępnych powszechnie w Polsce roślin zawierających tak duże, bo aż 1800 mg witaminy C w 100 gramach, a nawet znacznie więcej, w zależności od odmiany róży. Ponadto witamina ta nie utlenia się w niej nawet poddana działaniu wysokiej temperatury. Oto jak zrobić maseczkę z płatków różny na twarz :-)

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Miód Manuka

Dlatego herbatka z dzikiej róży jest wykorzystywana w przypadku chorób bakteryjnych i wirusowych dla zwiększenia odporności. Popularnie popija się ją z miodem. Jednak witamina C ma także zastosowanie w odbudowie chrząstki stawowej, dlatego polecana jest także osobom, które mają problemy ze stawami, na przykład cierpią na zwyrodnienia.

Dzika róża ma także działanie przeciwgrzybiczne, dlatego jest stosowana w leczeniu na przykład w przypadku namnożenia grzyba z rodzaju Candida w jelitach.

Róża ma działanie zasadowe, przez co odtruwa nadmiernie zakwaszony organizm. W róży znajdują się również inne pożyteczne witaminy jak witamina E, K, witaminy z gruby B. Znajdziemy tu też pożyteczne mikroelementy jak fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk, mangan.

 

0 Udostępnień
(5głosów, średnia: 4,60 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.