Anemia to dolegliwość polegająca na znacznym niedoborze czerwonych krwinek w organizmie. Anemia dotyka przede wszystkim kobiety, choć spotykana jest również u mężczyzn.

Lekarze, w przypadku anemii polecają przede wszystkim przyjmowanie preparatów zawierających żelazo, jednak to wiąże się z nieprzyjemnymi objawami niepożądanymi (między innymi obfite miesiączki).

W jaki sposób wobec tego można poradzić sobie z anemią, zmniejszając ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych? Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na objawy anemii!

Jak rozpoznać objawy anemii

Niestety objawy anemii nie są łatwe do rozpoznania, przez co mało kto rozpoczyna leczenie. Chorobę tą wykryć można jedynie, przeprowadzając podstawową morfologię krwi. Jednak przyznaj, kiedy ostatni raz sama z siebie poprosiłaś o skierowanie na te badania?

Możesz podejrzewać, że i Ty cierpisz na tę dolegliwość jeśli zauważysz u siebie częste zawroty głowy i problemy żołądkowe, zwłaszcza jeśli są one związane z trudnościami we wchłanianiu żelaza.

anemia Dodatkowo niski poziom hemoglobiny może skutkować wypadaniem włosów oraz stale towarzyszącym uczuciem zimna. Co więcej, w anemii nie trudno o siniaki. Jeśli zauważysz, że nawet po mocniejszym dotknięciu na twojej skórze pojawi się siniak, możesz być prawie pewna, że cierpisz na anemię.

Przyczyny anemii

Jeśli się zastanawiasz, jakie są przyczyny anemii, to postaram się to rozjaśnić. Na dzień dzisiejszy opisane zostały dwie przyczyny anemii. Pierwsza wiąże się z nadmiernym krwawieniem, druga zaś z upośledzoną produkcją krwinek czerwonych.

W przypadku tej pierwszej przyczyny anemii krwawienie może być ściśle powiązane z obfitymi miesiączkami (wbrew powszechnej teorii, że podczas menstruacji nie tracimy krwi).

Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsza wizyta u ginekologa, który przepisze Ci środki normujące miesiączki (niestety zazwyczaj są to pigułki antykoncepcyjne).

Dodatkowo przyczyną nadmiernego krwawienia mogą być drobne krwawienia wewnętrzne, takie jak wrzody, żylaki przełyku czy hemoroidy. W przypadku żylaków odbytu szczególne zaniepokojenie powinny w nas wzbudzić duże ślady ciemnej krwi zauważalne w ubikacji.

przyczyny-anemii

Wówczas może to świadczyć o tym, że krwawienie występuje w układzie pokarmowym (nie tak jak uważałyśmy z hemoroidów), a to jest niezwykle groźna dolegliwość. Podczas krwawienia wewnętrznego poziom żelaza bardzo szybko spada, przez co czujemy się osłabieni i mogą nam dokuczać zawroty głowy.

U niektórych osób anemia ma swoje podłoże w niewłaściwej diecie. U osób, których główny składnik diety stanowią fast foody i żywność wysoko przetworzona również mogą wystąpić upośledzenia produkcji krwinek czerwonych.

Jest to spowodowane niedoborami żelaza i kwasu foliowego. Takie niedobory mogą również wystąpić u weganów i wegetarianów, przez co osoby te powinny zadbać o właściwą suplementację.

Trudności z przyswajaniem żelaza przyczyną anemii

Anemia może być również spowodowana chorobami, w których nasz organizm ma trudności z przyswajaniem żelaza z pożywienia. Jeśli cierpisz na celiakie lub wycięto u Ciebie żołądek, ograniczasz produkty zawierające żelazo, ponieważ nasilają one dolegliwości układu pokarmowego.

Dodatkowo anemia może być spowodowania chorobami ze strony szpiku kostnego, gdy produkuje on za mało erytrocytów.

Odpowiednia dieta zawierająca dużo żelaza

Jeśli i u Ciebie występują trudności z wchłanianiem żelaza albo już wiesz, że masz zbyt niski poziom hemoglobiny, powinnaś przede wszystkim zadbać o właściwą dietę. Niestety nie pomoże ona w przypadku całkowitego upośledzenia wchłaniania żelaza, jednak występuje ono nad wyraz rzadko.

Aby zatem zwiększyć poziom wytwarzanych erytrocytów, powinnaś zadbać o to, by w Twojej diecie zagościły wyroby mięsne, głównie podroby (to właśnie one zawierają najwięcej żelaza).

Jeśli jednak nie jesteś w stanie przemóc się do jedzenia wątroby wieprzowej bądź płucek możesz również spożywać więcej jaj.

W żółtkach również znajduje się spora dawka żelaza. Dla osób, które nie jedzą mięsa i produktów odzwierzęcych polecana jest soja i otręby ryżowe. Jeśli nie przepadasz za szpinakiem, nie musisz się zmuszać do jedzenia go, wbrew powszechnemu przekonaniu nie zawiera on wcale tak dużych dawek żelaza.

dieta-zawierajaca-zelazo

Na szczęście w walce z anemią pomocna okazuje się również natura. Najczęściej lekarze polecają spożywanie soku z buraka. Zapewnia on nie tylko wysokie dawki żelaza, ale również inne cenne składniki.

Możesz go przygotować samodzielnie w domu, taki będzie zdecydowanie najlepszy, albo kupić gotowy sok z buraka w sklepie, jego cena nie przekroczy 10 złotych.

Spirulina i chlorella, glony

Kolejną propozycją może być spirulina i chlorella, glony, które charakteryzują się pozytywnym wpływem na wzrost poziomu hemoglobiny. Glony te swoje działanie zawdzięczają dużej zawartości chlorofilu.

Prawidłowe działanie układu krwiotwórczego znacznie wpływa na nasz układ odpornościowy. To właśnie dlatego tak ważne jest wspieranie jego prawidłowego działania.

Wiedząc, że Twój układ krwionośny pracuje, jak należy, unikniesz licznych chorób, które mogą się okazać niebezpieczne. Jeśli do swojej diety wprowadzisz produkty wymienione w tekście z pewnością, zmniejszysz ryzyko wystąpienia anemii.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień