Kukurydza – kalorie. Kukurydza jest bardzo popularnym zbożem, uprawianym na całym świecie, rosnącym w każdych warunkach. Znajduje się niemal w większości kupowanego pożywienia.

Wartości odżywcze kukurydzy

Kukurydza jest ceniona przez to, że jako jedno z nielicznych zbóż, nie zawiera glutenu. Jest zatem chętnie jedzona przez tych, którzy chcą wyeliminować ze swojej diety ten rodzaj białka, albo nie mogą go jeść z powodu choroby nietolerancji glutenu. Z kukurydzy również wytwarzana jest mąka bezglutenowa, będąca zamiennikiem zwykłej białej mąki.

Kukurydza jest bardzo urodzajna, pożywna, zawiera duże ilości witamin i kwasy Omega 3. Dostarcza takich pierwiastków jak potas, sód, wapń, magnez, selen, żelazo, mangan, cynk, fosfor, a nawet jod występujący głównie w pożywieniu pochodzenia morskiego, a raczej rzadko w zbożach.

Kukurydza jest odżywcza, zawiera beta-karoten oraz witaminę E, będącą antyutleniaczem. Selen i cynk wpływają na wygląd skóry, włosów, paznokci, podnoszą odporność. Wielu ludzi ceni kukurydzę za jej niepowtarzalny, słodki smak oraz mnogość zastosowań.

Warto jednak pamiętać, że kukurydza powinna być kupowana z naturalnych upraw, ponieważ jest jednym z najbardziej przetwarzanych zbóż, często jest modyfikowana genetycznie.

Kukurydza – kalorie

Kukurydza, jak większość zbóż nie jest niskokaloryczna, ma dość wysoki indeks glikemiczny i zawiera większość cukrów. Szklanka kukurydzy bez żadnych dodatków to 130 kalorii.

Więcej kalorii ma kukurydza konserwowa, około 170 kalorii, ze względu na dodatek cukru białego w zalewie. Również płatki wykonane z kukurydzy są wysokokaloryczne. Zaledwie szklanka zawiera aż 180 kalorii.

Taką porcją nie naje się dorosły człowiek, a najczęściej dodaje do płatków jeszcze mleka, zgodnie z zaleceniem producenta pełnotłustego. Popularny popcorn to nic innego jak prażona kukurydza.

Chociaż bez dodatku tłuszczu szklanka popcornu to 30 kalorii, to 100 gramów zawiera już 300 kalorii. Z dodatkiem tłuszczu wartość ta oczywiście sporo wzrasta i będzie miała około 340 kalorii w 100 gramach.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.