Olej arachidowy na pewno zasługuje na Twoją uwagę! Okazuje się, że najskuteczniejsze naturalne kosmetyki, znaleźć możemy we własnej kuchni! Z kolei, wyjątkowo zdrowe produkty spożywcze mogą czekać w naszych kosmetyczkach. Brzmi to dla was podejrzanie? Jednak to prawda!

Najlepszym przykładem na tego typu produkt, jest olej arachidowy. Ten wyjątkowy naturalny olej, od lat króluje zarówno jako olej kulinarny, oraz świetny kosmetyk doskonale nawilżający skórę i odżywiający włosy…

Warto posiadać go w swoim domu, gdyż korzyści dla zdrowia jakie wynikają z jego stosowania są wyjątkowe. Dodatkowym atutem jest jego uniwersalność – niespotykana rozpiętość zastosowań, od smażenia po nawilżanie skóry.

Co to jest olej arachidowy?

Olej z orzechów arachidowych to olej roślinny, który jest otrzymywany z lubianych przez wszystkich orzeszków ziemnych, poprawnie nazywanych arachidowymi (arachis hypogaea).

orzeszki-ziemne
Orzeszki ziemne

Jak wiadomo, orzeszki ziemne niewiele mają wspólnego z prawdziwymi orzechami. Nazywane także orzachą podziemną lub popularnie fistaszkami – to owoce rośliny z rodziny bobowatych.

W rzeczywistości to roślina strączkowa, której owoce w strąkach dojrzewają pod ziemią. Roślina ta była uprawiana w Ameryce Południowej już 2000 lat p.n.e. Od tego czasu nie straciła na popularności. Spożywana w formie pysznej przekąski, a także cennego oleju.

Orzeszki ziemne mają bardzo cenne składniki odżywcze!

Nie zmienia to faktu, że jest to produkt bogaty w wiele cennych składników odżywczych. Orzeszki ziemne są wyjątkowo cennym źródłem białka, zawierają także wiele cennych aminokwasów, witaminy z grupy B, w tym witaminę B3 (niacynę) i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

W związku z powyższym, także olej wytwarzany z owoców tej wyjątkowej rośliny, jest niezwykle cenny i ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Olej arachidowy ma wiele zastosowań

Możemy go kupić w postaci oleju tłoczonego na zimno i nierafinowanego – jest wtedy przejrzysty, ma żółtą barwę i charakterystyczny, intensywny orzechowy zapach i smak.

Często spotykamy także olej arachidowy rafinowany o delikatniejszym kolorze, praktycznie bezwonny. Olej nierafinowany jest nieoczyszczony i dzięki temu posiada wszystkie cenne składniki, jakimi obdarzyła go natura.

Olej arachidowy – zastosowanie

Olej z orzechów arachidowych ma bardzo szerokie zastosowanie. Używany jest przede wszystkim w kosmetyce i gastronomi. Stosowany jest na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym.

olej-z-orzeszkow-arachidowych

Olej arachidowy w pielęgnacji ciała

Wykorzystuje się go jako olejek do nawilżania ciała lub do masażu. Wykorzystuje się go także, jako jeden ze składników wielu powszechnie stosowanych kosmetyków, między innymi olejków do kąpieli czy masek do włosów.

Postaw na olej arachidowy nierafinowany i zimno-tłoczony

Właściwości pielęgnacyjne oleju arachidowego można sprawdzić także, stosując go w najczystszej formie – czyli jako czysty 100% naturalny olej. Najlepiej, aby był to olej nierafinowany i zimnotłoczony, wtedy możemy czerpać z całego bogactwa jakie nam oferuje.

Olej arachidowy w kuchni

Jest to jeden z przodujących olejów w kuchni azjatyckiej. Jest odporny na ciepło, więc można na nim smażyć. Ma także wyjątkowy smak i aromat, jest więc także doskonałym dodatkiem do dań na zimno.

Olej arachidowy jest bogaty w składniki odżywcze, w tym w nienasycone kwasy tłuszczowe, spożywając go służymy własnemu zdrowiu.

Potrawy przyrządzane z jego udziałem są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Ze względu na silne działanie, powinien być jednak stosowany z umiarem…

Olej arachidowy – skład

Olej arachidowy wyróżnia wysoka zawartość niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są to substancje, które działają korzystnie na organizm człowieka spożywane, a także w wypadku użytku zewnętrznego. Procentowo dochodzi ona na nawet do 75 %

Kwas oleinowy

Wśród nich znajduje się jednonienasycony kwas oleinowy z grupy omega-9, którego zawartość procentowa wynosi od 36 do 72%.

Kwas linolowy

Kolejnym cennym kwasem tłuszczowym zawartym w oleju arachidowym jest kwas linolowy z grupy omega-6 .

Olej arachidowy zawiera także mniej popularne, nasycone kwasy tłuszczowe, ich procent udziału jest jednak niewielki.

Proporcje kwasów tłuszczowych nasyconych do nienasyconych w oleju arachidowym porównuje się do tych, które zawiera powszechnie uznawana za wyjątkowo zdrową, oliwa z oliwek.

Olej arachidowy to także cenne źródło witamin, przede wszystkim witamina A i E. O dobroczynnym wpływie na zdrowie i piękny wygląd.

Olejek arachidowy a zdrowie

Ze względu na niewielką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, olejek arachidowy uznawany jest, za jeden z najzdrowszych naturalnych olejów. Korzystnie wpływa na zdrowie w formie jadalnej, z powodzeniem możemy wykorzystać go także jako naturalny, a przy tym skuteczny kosmetyk.

[irp posts=”13024″ name=”Olej migdałowy – 17 wartych uwagi zastosowań!”]

Właściwości odżywcze samych orzeszków ziemnych znane już były ludom Amazonii, do dzisiaj niektóre plemiona spożywają specyficzny napój przygotowany na bazie orzeszków ziemnych i kukurydzy.

Napój ten zapewniać ma zdrowie i siły witalne, doskonale uzupełnia wszelkie niedobory pokarmowe i odżywia organizm.

Olej z orzeszków ziemnych, dzięki bogactwu w dobroczynne dla zdrowia składniki, może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Pamiętajmy, jednak aby stosować go z umiarem, szczególnie jeśli chodzi o spożycie doustne.

Olej ten chroni przed nowotworami i chorobą Alzheimera

Olej arachidowy posiada bardzo dużą ilość skutecznych przeciwutleniających – polifenoli. Umożliwiają one neutralizację wolnych rodników i ich działania. W związku z tym chronią przed wieloma chorobami, w tym przed nowotworami i chorobą Alzheimera.

Na cholesterol!

Dzięki niezwykle wysokiej zawartości niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu oleinowego, skutecznie wspomaga pracę serca i chroni je. Pomaga także długotrwale obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.

Na zawał serca

Jednocześnie korzystnie wpływa na wzrost poziomu dobrego cholesterolu we krwi. Tym samym, olej arachidowy chroni przed zawałem serca, udarem mózgu czy miażdżycą.

Reguluje ciśnienie krwi!

Olejek z orzechów ziemnych zawiera w swoim składzie także inny cenny składnik –  resweratrol. Jest to jeden z najsilniejszych znanych przeciwutleniaczy. Wykazuje on pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i całokształt funkcji układu sercowo-naczyniowego.

Olej stosowany zewnętrznie na skórę

olejek-arachidowy

Olej arachidowy niesie ze sobą wiele dobrego także w przypadku zastosowania zewnętrznego. Pomaga skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia, dobrą kondycję, elastyczność, a tym samym piękny i zdrowy wygląd.

Dzięki temu, że olej arachidowy jest bogaty w witaminę E, wpływa na zachowanie młodego wyglądu skóry.

Chroni ją przed niepożądanym i destrukcyjnym działaniem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za przedwczesne pojawianie się zmarszczek, nawracających przebarwień i utratę elastyczności skóry.

Olej arachidowy w kosmetyce naturalnej

Olej arachidowy doskonale i dogłębnie nawilża skórę. Duża ilość zawartych w nim witamin, przede wszystkim A i E spowalnia procesy starzenia i nadaje skórze zdrowy koloryt i gładkość. W kosmetyce naturalnej olej ten ma bardzo wiele interesujących zastosowań.

Idealny do masażu

Olejek z orzeszków ziemnych jest to jeden z najpopularniejszych olejów stosowanych do masażu. Doskonale nawilża, a dodatkowo pomaga także energetyzować ciało.

[irp posts=”12998″ name=”Naturalny olej ze słodkich migdałów – 14 niesamowitych właściwości!”]

Działa także kojąco na bóle stawów i mięśni. Dzięki temu pomaga się zrelaksować i odprężyć. Po masażu z użyciem oleju arachidowego ciało jest wypoczęte i pełne energii.

… a także na trądzik

Oleju z orzechów arachidowych używa się także w terapii przeciwtrądzikowej. Do skutecznej walki z trądzikiem polecana jest mieszanka kilku kropel oleju arachidowego i świeżego soku z limonki.

Tak przygotowaną mieszaninę należy nanieść na twarz. Dzięki nawilżającym właściwościom oleju cera nie podrażnia się, a stan zmian nie zaognia. Wszelkie zmiany powoli znikają i goją się w szybkim tempie.

Olej arachidowy nie jest komedogenny, dzięki czemu z jego pomocą można skutecznie walczyć także z zaskórnikami.

Na suchą cerę

Olej arachidowy sprawdza się także w pielęgnacji suchej cery, nawilża ją i odżywia. Regularnie stosowany – przywraca skórze odpowiedni poziom nawodnienia i zdrowy koloryt. Można go stosować samodzielnie, a także jako dodatek do kremów do twarzy.

Naturalny balsam do ciała!

Olej arachidowy doskonale zastąpi balsam do ciała. Każdy, kto choć raz go wypróbuje, przekona się jaką wygodę i skuteczność dają naturalne oleje. Z pewnością nie wrócisz już do drogeryjnych balsamów z dziwnymi nazwami chemikaliów!

Na atopowe zapalenie skóry

Olej arachidowy nie tylko nawilża i wygładza skórę, także odżywia ją i poprawia jej kondycję. Pamiętajmy, że olej wmasowuje się w wilgotne ciało.

Wystarczy niewielka ilość, a skóra stanie się gładka i miękka. Ze względu na bardzo dobre właściwości nawilżające, olej arachidowy polecany jest nawet osobom z atopowym zapaleniem skóry.

Na podrażnienia skórne

Kolejną właściwością oleju z orzeszków arachidowych jest jego działanie łagodzące. Wystarczy posmarować nim podrażnione miejsca, aby natychmiast poczuć ulgę. Zniknie uczucie dyskomfortu, świądu i pieczenia.

Na wysuszoną i łuszczącą się skórę

Olej z orzechów ziemnych radzi sobie także ze skórą zgrubiałą i łuszczącą się. Polecany jest nawet do bardzo wysuszonej skóry. Pamiętajmy jednak, że aby efekt był trwały należy stosować ten naturalny olej przez dłuższy czas regularnie.

Pielęgnacja pięt i ust

Olej arachidowy zmiękcza skórę. Doskonale sprawdzi się także do pielęgnacji pięt, na przykład jako maska na noc. Z jego pomocą możemy także, poprawić kondycję delikatnej i narażonej na niesprzyjające warunki atmosferyczne skóry ust.

Olej można nałożyć niczym maseczkę na noc, lub wmasować go w pięty za pomocą szczoteczki do zębów.

Olej arachidowy + olej z wiesiołka + olej z pestek malin

Olej arachidowy może być także łączony z innymi olejkami, jak olejek z wiesiołka czy olejek z pestek malin ponieważ wykazuje się bardzo dobrą przepuszczalnością przez skórę, w związku z czym pomaga przeniknąć do głębszych warstw naskórka – składnikom innych olejów.

Orzeszki ziemne to silny alergen – uważaj!

Orzeszki ziemne są jednym z częstszych alergenów, z tego powodu powinny na niego uważać osoby uczulone, a także posiadacze skóry bardzo wrażliwej.

Warto przed pierwszym użyciem wykonać test na alergię, nanosząc niewielką ilość olejku na mniej wrażliwe miejsce, na przykład nadgarstek.

Olej arachidowy na piękne włosy

naturalny-olej-z-orzeszkow-arachidowych

Olej arachidowy jest jednym z produktów naturalnych, po który powinny sięgnąć osoby troszczące się o stan i kondycję swoich włosów. Olej ten jest doskonałym środkiem do skutecznej walki nawet z uporczywym łupieżem.

Jednak to nie wszystko, co ten naturalny olej może zrobić dla włosów. Dzięki zawartości witamin i minerałów odżywia włosy oraz wspomaga ich regenerację.

Polecany jest zarówno w postaci maski do włosów, oraz jako wcierka na skórę głowy. W obu przypadkach, przy regularnym stosowaniu widocznie wpływa na elastyczność i kondycję włosów.

Użycie czystego oleju do pielęgnacji włosów jest coraz popularniejszą metodą, stosowaną od wieków przez kobiety z Indii czy Indonezji. Warto wypróbować ją i przekonać się o jej skuteczności.

W przeciwieństwie do sklepowych odżywek, ten sposób rzeczywiście odżywia włosy, a nie jak w przypadku wielu produktów, pokrywa je warstwą silikonów. Olej nakłada się na włosy przed ich umyciem rozprowadzając je na całej długości.

Warto także wetrzeć go w skalp, dzięki czemu odżywione zostaną także cebulki włosów. Taką maskę możemy trzymać na włosach przez dowolny czas, nawet przez całą noc.

Następnie włosy należy dokładnie umyć. Już po pierwszym zastosowaniu będą zdecydowanie bardziej lśniące, nawilżone i elastyczne.

Dzięki stosowaniu oleju arachidowego na włosy, chronimy je także przed łamliwością i wypadaniem.

Olej arachidowy wpływa korzystnie także na grubość włosów i zapobiega ich rozdwajaniu. Taką kurację warto stosować regularnie, wtedy przynosi najlepsze efekty.

Olej arachidowy a medycyna naturalna

Olej arachidowy znalazł zastosowanie także w medycynie naturalnej. Od dawna stosowany jest jako skuteczny sposób na pozbycie się łupieżu. Polecany jest także przy problemach skórnych, takich jak łuszczyca czy egzema.

Na łupież

Aby pozbyć się łupieżu z pomocą oleju arachidowego można go wcierać w skórę głowy przed każdym myciem włosów. Można też w tym celu przygotować specjalną mieszankę.

Do jej przygotowania potrzebny będzie olej z orzeszków ziemnych, kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i sok z cytryny.

Tak przygotowaną naturalną mieszankę, równomiernie nakłada się na skórę głowy, a następnie pozostawia na 2-3 godziny.

Po upływie tego czasu należy umyć włosy delikatnym szamponem.

Na problemy skórne

W przypadku problemów skórnych, kuracja z pomocą oleju arachidowego jest bardzo skuteczna. Dla zwiększenia efektu można olej arachidowy wymieszać z miodem. Następnie miksturę nałożyć na podrażnione, wysuszone miejsca na skórze i pozostawić na kilkanaście minut.

[irp posts=”12305″ name=”Kwas kaprylowy – 7 cudownych sposobów na zastosowanie!”]

Pamiętajmy, że często metody stosowane przez medycynę naturalną są skuteczniejsze i mniej inwazyjne od terapii farmakologicznych. Jednak, jeśli kondycja naszej skóry jest w bardzo złym stanie, konieczna jest wizyta u dermatologa!

Olej arachidowy do smażenia?

olej-arachidowy-do-smazenia

Olej arachidowy jest jednym z tych olejów, na którym bez przeszkód można smażyć potrawy. Dzięki wysokiej temperaturze dymienia i odporności na wysoką temperaturę jest niezwykle popularny w kuchni azjatyckiej.

Najstarszą tradycję ma w takich krajach jak Chiny, Laos, Wietnam czy Kambodża. Niemniej, obecnie jest coraz popularniejszym dodatkiem do dań na całym świecie.

Olej arachidowy można rozgrzać do bardzo wysokiej temperatury bez przypalania, dzięki temu produkty na nim smażone, są gotowe do spożycia w bardzo krótkim czasie. W ten sposób zachowują swoje właściwości odżywcze.

Dla odchudzających się!

W wyniku badań odnotowano jeszcze jedną właściwość kulinarną oleju arachidowego, przedłuża on uczucie sytości, w związku z czym jest zalecany osobom będącym na diecie.

Rodzaje oleju arachidowego

Tłoczony na zimno

Olej z orzeszków ziemnych dostępny jest w kilku odmianach. Tłoczony na zimno wyróżnia się głębokim żółtym kolorem i dość intensywnym, ale przyjemnym orzechowym zapachem. W smaku jest słodki, lekko orzechowy.

Rafinowany olej arachidowy

Rafinowany olej arachidowy ma barwę jaśniejszą, przypominającą słomę, w smaku jest neutralny i nie posiada zapachu. Jego zaletą jest fakt, że pozbawiony jest większości alergenów i zanieczyszczeń, na które możemy być narażeni w przypadku oleju nierafinowanego.

Pamiętajmy, że około 1-2 % populacji jest uczulona na orzechy ziemne. Niemniej, olej rafinowany pozbawiony jest także wielu cennych i wartościowych składników odżywczych.

Taki olej nadaje się doskonale do smażenia. Niemniej jednak nie powinien być używany na co dzień. Posiada bardzo dużą ilość kwasów z grupy omega-6.

Może doprowadzić do zachwiania równowagi między kwasami tłuszczowymi w organizmie, a to z kolei może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Olejek z prażonych orzechów arachidowych

W sklepach spotkać się możemy także z olejek z prażonych orzechów arachidowych. Ma on znacznie ciemniejszy, głębszy kolor i intensywniejszy smak. Jest idealny do nadania potrawom aromatu. Używa się go między innymi do sosów, dressingów czy marynat.

Gdzie kupić olej arachidowy i jaka jest jego cena?

Olej arachidowy jest dostępny w wielu sklepach spożywczych, a także w zielarniach i sklepach internetowych. Pamiętajmy, żeby wybierać oleje dobrej jakości, tylko wtedy efekty będą optymalne.

Najlepsze są oleje nierafinowane, tłoczone na zimno. Olej arachidowy kosmetyczny to koszt około 10 złotych za 50 ml.

[irp posts=”12792″ name=”18 powodów aby używać olej makadamia”]

Z kolei, olej spożywczy nierafinowany to koszt rzędu 20 zł za 250 ml, tańsze są oleje rafinowane, około 25 zł za litr, niemniej ich właściwości prozdrowotne i kosmetyczne są nieporównywalnie niższe.

Jak zrobić olej arachidowy?

naturalny-olej-arachidowy

Olej arachidowych można przygotować samodzielnie w domu. Potrzebne będą do tego 2 filiżanki łuskanych orzeszków ziemnych i 2 łyżki wody.

  1. Orzechy należy zmiksować, stopniowo dolewając zimnej wody
  2. Następnie przykryć i schować do lodówki
  3. Po upływie doby olej powinien wypłynąć na wierzch
  4. Należy go przecedzić przez sitko i przechowywać w zamkniętym słoiku lub butelce w lodówce.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień