Rodzynki – kalorie. Rodzynki to najbardziej popularne u nas bakalie. Dodawane są najczęściej do ciast i deserów, na przykład lodów, bitej śmietany. Dla wielu rodzynki to koszmar dzieciństwa, zmuszający do mozolnego wygrzebywania ich z kawałka ciasta.

Rodzynki – wartości odżywcze

Bakalie te wykonywane są z owoców winogrona, poddanych specjalnemu procesowi suszenia. Owoce suszone mają więcej wartości niż świeże, chociaż i większą ilość kalorii. Rodzynki na przykład są bogate w takie składniki jak potas, żelazo, magnez, wapń, cynk, czy takie śladowe, ale potrzebne pierwiastki jak bor.

Oprócz tego są bogatym źródłem antyutleniaczy i witamin z grupy B, oraz witamin C, E, K.  Znajduje się tu dużo węglowodanów, a więc garść rodzynek to idealne rozwiązanie jako przekąska w przerwie w pracy czy między zajęciami.

Dostarczy dużej ilości składników poprawiających nastrój, zwiększających chęć do pracy i odżywiających mózg. Bakalie takie jak rodzynki to energetyczne jedzenie stosowane zamiast słodkich batonów.

Te ostatnie nie mają żadnych wartości odżywczych, a za to wysoki indeks glikemiczny. Rodzynki również mają wysoki indeks, lecz przynajmniej nie są wyłącznie pustymi kaloriami.

Rodzynki – kalorie

Podobnie jak wszystkie suszone owoce, rodzynki również są znacznie kaloryczne. Garść rodzynek to 80 kalorii, a szklanka, czyli ilość, jaką dodaje się do ciast i deserów to blisko 400 kalorii. A więc rację mają ci, co pracowicie wydłubują rodzynki z ciasta, bowiem w połączeniu z dodatkiem cukru sprawiają one, że jeden kawałek jest bardzo kaloryczny. Podobnie rzecz ma się w przypadku rodzynek w czekoladzie.

Zaledwie garść to aż 200 kalorii. Zatem na diecie wystarczy zastosować jeden prosty trick polegający na zmniejszeniu ilości cukru i niedodawaniu rodzynek do słodkich wypieków.

Z drugiej strony rodzynki są na tyle słodkie, że nadają się doskonale jako dodatek na przykład do owsianki czy kaszy jaglanej na śniadanie. Nie trzeba już dodawać żadnego innego słodzika, a dostarczamy sobie dodatkowo porcji mikroelementów i witamin.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.