Arnika pomogła mi wiele razy, gdy nie pomagały inne środki przeciwbólowe. Coraz bardziej popularne jest uprawianie sportu. Pomimo, że wnosi on wiele dobrego do naszego życia, to wiąże się to również z powstawaniem kontuzji, siniaków i cierpieniu z powodu bólu.

Sięgamy wtedy po różne maści i środki, które nie zawsze są skuteczne. Olej z arniki jest naturalnym środkiem przeciwbólowym, jaki zawsze warto mieć w swojej domowej apteczce.

Sprawdź wczorajszy ranking peelingów enzymatycznych!

Co to jest arnika górska?

Arnika górska jest to, jak nazwa wskazuje, roślina rosnąca w górach, w Polsce w Sudetach, Karpatach, czy Bieszczadach, arnika rośnie również w Rosji na Syberii.

Łatwo ją rozpoznać po charakterystycznych żółtych kwiatach. Olej z arniki, wytłacza się właśnie z tych kwiatów. Warto wiedzieć, że roślina jest pod ochroną. Charakteryzuje się wysoką odpornością na zmiany pogody, jest bardzo dobrze przystosowana do życia w górach, pomimo iż wygląda na delikatny kwiat.

arnika-wlasciwosci

Arnika zawiera szereg bardzo korzystnych dla organizmu człowieka – związków. Między innymi znajdziemy tu:

  • flawonoidy,
  • karotenoidy,
  • garbniki,
  • kwasy organiczne,
  • czy fitosterole.

Zarówno, spożywanie na przykład naparu z arniki, jak i stosowanie jej jako okładów na ciało i w końcu smarowanie olejem, przynosi bardzo dobre efekty w wielu kwestiach zdrowotnych.

Właściwości oleju z arniki

Ten naturalny olej, jest skuteczny na wiele dolegliwości, ponieważ ma właściwość wnikania głęboko w skórę, a także nawet w mięśnie, podczas gdy inne naturalne oleje, oddziałują w dużej mierze jedynie na naskórek.

W skład oleju z arniki wchodzą kwasy takie jak:

  • kwas linolowy,
  • kwas linolenowy,
  • kwas palmitynowy,
  • kwas mirystynowy.

Znajdziemy tu również tymol, substancję o wielu właściwościach leczniczych. Ma wysokie właściwości bakterio i grzybobójcze. Ponadto, tymol ma działanie uśmierzające ból. W połączeniu w głębokim wnikaniem w skórę, olej z arniki pozwala na usunięcie bólu i stanu zapalnego.

Arnika na siniaki, stłuczenia i obrzęki!

arnika-na-opuchniete-nogi

Dzięki zawartości tymolu, arnika znalazła zastosowanie w leczeniu siniaków i obrzęków, będących wynikiem aktywności fizycznej.

Działanie oleju, polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych i usprawnieniu przepływu krwi w miejscu kontuzji, przez co środki lecznicze mogą sprawniej wniknąć, a sama kontuzja również szybciej się goi.

Nie zaleca się jednak stosowania oleju arnikowego w czystej postaci, ponieważ jego działanie jest bardzo silne, i bywa toksyczny.

[irp posts=”14271″ name=”Czym zasłynął olej sezamowy? poznaj aż 13 zastosowań!”]

Aby zapobiec temu problemowi, zaleca się mieszanie olejku z innymi, w celu rozcieńczenia go.

Na groźniejsze kontuzje, gdy zależy nam na szybszym dojściu do pełnej sprawności, możemy skorzystać z czystej formy arniki, nie jest jednak wskazane, stosowanie tego leku przez zbyt długi czas i w dużych dawkach.

Arnika przy ugryzieniach owadów

Wiosna i lato to czas, kiedy nie trudno o bycie pokąsanym przez owady. Aby tego uniknąć, najlepiej byłoby w ogóle nie wychodzić z domu, a to jak wiadomo, nie jest możliwe.

Każdy człowiek inaczej reaguje na ukąszenia owadów. U jednych objawia się ono jedynie małym czerwonym punkcikiem na skórze, podczas gdy u innych wiąże się z silnym swędzeniem, zaczerwienieniem i opuchlizną.

Nie polepsza sytuacji, intensywne drapanie się w miejscu ukąszenia. Olej z arniki będzie w stanie pomóc w takiej sytuacji, zmniejszając opuchliznę i stan zapalny, jak również neutralizując jad owadów. Co powoduje szybkie gojenie się rany.

Zastosowanie oleju z arniki jest bezpieczne również u dzieci…

Odmrożenia i poparzenia zażegna arnika!

arnika

Zarówno gdy jest gorąco, i zimno, narażeni jesteśmy na poparzenia lub odmrożenia. Również używając gorących lub zimnych przedmiotów, narażamy się na nie o każdej porze roku.

Właśnie dlatego – warto mieć przy sobie olej z arniki. Jest bardzo dobrym naturalnym lekarstwem na oparzenia pierwszego stopnia, np. słoneczne,  tylko wówczas gdy skóra jest lekko zaczerwieniona.

Nie nadaje się na oparzenia drugiego stopnia gdy występują bąble i ranki, ponieważ może dojść do spotęgowania bólu.

Arnika zastosowana na lżejsze oparzenia zmniejszy ból, a także przyśpieszy gojenie, zwiększy regenerację naskórka. Wszystko dzięki składnikowi o nazwie cholina, który działa kojąco.

Problemy jamy ustnej – płukanka

Jama ustna to miejsce, które jest podatne na występowanie otarć na dziąsłach, na przykład podczas przeżuwania twardego pożywienia. Zdarza nam się także ugryźć się w język lub w policzek od środka, powstają afty.

Zdarzają się również problemy, które nie są tak przejściowe. Na przykład zakażenia bakteryjne, próchnica, paradontoza, krwawienie dziąseł.

Wówczas płukanie ust wodą z dodatkiem oleju z arniki, jest bardzo pomocne, pozwala usunąć bakterie, a także wypłukać toksyny i resztki pożywienia również spomiędzy przestrzeni między zębowej.

Wpływa na równowagę bakteryjną jamy ustnej i zapobiega powstawaniu ubytków. Płukanie gardła roztworem oleju z arniki pozwoli na przyśpieszenie usunięcia jego infekcji.

Zespół cieśni nadgarstka

Choroba zwana cieśnią nadgarstka jest coraz częściej spotykana. Często dotyczy osób, które na przykład dłuższy czas spędzają przy komputerze, klikając w mysz komputerową, ale nie tylko, na przykład wykonując przez długi czas ten sam gest ręką.

Problemem przy tym schorzeniu, jest chroniczny ból, a jedynym lekarstwem niestety operacja. Ta ostatnia opcja przeraża wielu, na dłuższy czas wyłącza rękę z użycia i nie daje gwarancji, że problem znów się nie pojawi.

arnika-olej

Olej z arniki pomaga walczyć z bólem, tak by nie zakłócać na przykład wykonywania zawodu, czy po prostu codziennego życia, do czasu operacji.

Ułatwia funkcjonowanie, zwiększa ruchomość stawu. Zespół cieśni nie jest wcale domeną osób starszych, a staje się problemem nawet bardzo młodych ludzi. Tym bardziej powinny one szukać sposobu na zmniejszenie dolegliwości, a także opóźnienie rozwoju choroby.

Zastosowanie kosmetyczne oleju z arniki

Arnika jest popularnym dodatkiem maści leczniczych, ale również znajdziemy ją w kosmetykach. Ma w nich działanie łagodzące zmiany skórne, jak również jest także składnikiem na przykład szamponów do włosów.

Łagodzące działanie arniki, pozwala usuwać zmiany takie jak trądzik, egzemy. W szamponach i odżywkach do włosów, arnika stymuluje krążenie na skórze głowy, co z kolei zwiększa porost włosów.

Olej w mniejszym stężeniu zalecany jest dla osób mających problemy z utratą włosów, ich rzednieniem. Olej arnikowy jest także ratunkiem, na przykład po nieprzespanej lub przepłakanej nocy.

[irp posts=”12998″ name=”Naturalny olej ze słodkich migdałów – 14 niesamowitych właściwości!”]

Zmniejsza opuchliznę powiek i twarzy. Trzeba jednak szczególnie uważać, aby nie dostał się do oczu. Arnika działa bakteriobójczo, dlatego poprawia stan cery trądzikowej, ale również reguluje wydzielanie sebum.

Skóra przez dłuższy czas jest mniej błyszcząca, co jest szczególnie istotne na przykład w czasie upalnej pogody.

Olej z arniki ma również silne działanie regenerujące, dzięki czemu odbudowuje naskórek. Nadaje się do cery dojrzałej, a także w celu zapobiegania powstawaniu na przykład blizn potrądzikowych.

Jak zastosować olej z arniki w kosmetyce?

Olej ten nadaje się do stosowania na przykład zamiast kremu nawilżającego na dzień i noc. Niektórzy stosują go jako balsam na całe ciało.

Doskonale nadaje się jako środek na suche i zrogowaciałe łokcie i kolana, a także na stopy i dłonie!

Miejsca te często, są przez to ciemniejsze niż powinny. To duży problem kosmetyczny przede wszystkim dla kobiet latem, gdy chcą nosić krótkie spódniczki, spodenki i bluzki z krótkim rękawkiem.

Olej arnikowy delikatnie rozjaśni newralgiczne punkty, a także odżywi paznokcie. Olej może być dodany do używanych codziennie kosmetyków, przez co wzmocni działanie kremu, balsamu, na przykład środka na zrogowaciały naskórek.

arnika-gorska

Doskonale nada się jako dodatek do kąpieli na przykład spuchniętych nóg. Spuchnięte stopy mają wiele przyczyn, na przykład puchną podczas upału, kobietom przed miesiączką czy w ciąży.

Wiąże się to z zaburzeniem wewnętrznej gospodarki wodnej. Olej z arniki pomaga zwalczyć opuchliznę nie tylko stóp ale również innych części ciała spowodowanych nadmiarem wody.

Ciekawym sposobem na relaks i zmniejszenie obrzęków, jest dodanie kilku kropel oleju do kąpieli w wannie, najlepiej w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy obrzęki wodne są największe.

Arnika i masaż?

Olej arnikowy nadaje się do masażu całego ciała. Nie tylko pomaga usunąć nadmiar wody, ale również relaksuje, rozgrzewa. Pozwala pozbyć się:

…jest pomocny w chronicznym bólu:

  • ramion,
  • karku,
  • pleców,

…wynikającym na przykład ze spędzania dłuższego czasu w pozycji stojącej lub siedzącej. Arnika pomaga usprawnić krążenie i wspomaga w zapobieganiu powstawania żylaków.

Wszystko to osiągniemy za pomocą regularnego zastosowania oleju z arniki podczas automasażu lub masażu wykonywanego przez kogoś innego.

Masaż ciała lepiej wykonać w pierwszej połowie dnia, ponieważ mocno stymuluje on krążenie. Po intensywnym masażu należy odpocząć co najmniej pół godziny, przed podjęciem kolejnych czynności w danym dniu.

Olej z arniki na trądzik

arnika-na-tradzik

Trądzik to bardzo częsta przypadłość i niestety dotyczy coraz częściej nie tylko młodych ludzi w wielu nastoletnim, ale również starszych, nawet długo po trzydziestym roku życia.

Olej z arniki to doskonałe rozwiązanie na cerę tłustą, trądzikową, problematyczną. Ważne, że zawiera karotenoidy, które wpływają na usunięcie nadmiernego łojotoku, normalizują cerę.

Staje się ona gładka, ponieważ witamina A zawarta w tym naturalnym oleju, ma właściwości peelingujące, usuwające martwy naskórek.

[irp posts=”13199″ name=”Olej arachidowy – mnogość zastosowań!”]

Olej z arniki pozwala również zmniejszyć widoczność przebarwień na twarzy. Oczywiście olej znakomicie łagodzi również istniejące stany zapalne, zmniejszając widoczność krost, strupków i wyprysków.

Nie zaleca się jednak stosowania oleju z arniki na skórę, gdzie istnieją otwarte, krwawiące ranki.

Nie jest dobrze zastosować olej ten, nawet na skórę, która dopiero co została oczyszczona, na przykład u kosmetyczki, czy gdy zastosowane zostały dogłębne peelingi mechaniczne czy enzymatyczne.

Może to spowodować pieczenie, nieprzyjemne objawy jak zaczerwienienie. Lepszym rozwiązaniem jest wówczas, zastosowanie innego naturalnego oleju o bardziej łagodzącym działaniu… np.

Olej z arniki na cerę naczynkową

Cera naczynkowa to problem, na który nie znajdziesz wielu naturalnych rozwiązań. Najlepszym sposobem na poprawę wyglądu skóry z pękającymi naczynkami, jest wzmocnienie naczyń krwionośnych, aby nie pękały!

Olej z arniki jest jednym z naturalnych środków, które wnikają głęboko w skórę i intensywnie obkurczają ściany naczyń krwionośnych, jednocześnie dogłębnie je odżywiając i wzmacniając.

Zapobiega to pękaniu mniejszych i większych naczynek i powstawaniu nieestetycznych czerwonych ścieżek na skórze (pajączki), jakie bardzo trudno jest ukryć na przykład pod makijażem.

Arnika do cery dojrzałej? jasne, że tak!

Cera dojrzała charakteryzuje się tym, że naskórek traci grubość i jędrność, owal twarzy opada, pojawiają się większe zmarszczki. Problemom tym w pewnym stopniu zapobiega olej z arniki, który zwiększa produkcję kolagenu, jednocześnie poprawiając jędrność i grubość naskórka.

Wpływa również na intensywne regenerowanie skóry na całej jej grubości, zwiększa również wydolność naczyń krwionośnych, przez co nadaje cerze odpowiedni kolor oraz zapewnia odżywienie.

Warto to odnotować, ponieważ potrzebuje ona odnowy na dosłownie każdej warstwie, podczas gdy większość nawet bardzo drogich kremów przeciwzmarszczkowych, nie wnika głębiej niż w naskórek.

Zatem ich działanie jest bardzo małe, albo w ogóle nie działają. To z pewnością pieniądze wyrzucone w błoto. Ponadto czas oczekiwania na efekty jest długi, a one w większości przypadków wcale się nie pojawiają.

Pielęgnacja włosów

arnika-na-wlosy

Olej z arniki pomaga pielęgnować włosy, które z powodu różnych przyczyn zaczynają się przerzedzać. Wzmacnia zarówno skórę głowy jak i włosy. Nie jest jednak wskazany do codziennego stosowania.

Wystarczy zabieg wykonywany raz w tygodniu. Polega on na nałożeniu oleju na skórę głowy i pozostawieniu na jakiś czas. Nie zaleca się pozostawiać oleju na całą noc. Po upływie około godziny włosy należy umyć.

Olej nadaje się również jako środek zabezpieczający przed rozdwajaniem się końcówek włosów. Warto zauważyć, że działa tylko na końcówki, które są jeszcze zdrowe, niezniszczone.

Zastosowany na zniszczone końcówki “skleja” je, ale po kilku dniach nie stosowania problem powraca i jedynym ratunkiem jest ścięcie kilku centymetrów włosów.

Najlepiej kurację rozpocząć już po wizycie u fryzjera, jeśli wiadomo, że problem powraca.

Olej z arniki stosowany doustnie

olej-z-arniki-wlasciwosci

Do leczniczych właściwości arniki w postaci herbatki, tabletek czy innych suplementów przyjmowanych doustnie, możemy zaliczyć obniżenie poziomu złego cholesterolu, zwalczenie stanów zapalnych w organizmie, usprawnienie działania układu krwionośnego i pokarmowego, wspomaga w rekonwalescencji chorób, po porodzie, łagodzi klimakterium.

Produkty do spożycia z arniką są dobrane tak, by miały odpowiednią, nieszkodliwą dawkę. Olejek z arniki nie jest natomiast zalecany do połykania ze względu na wysokie skondensowanie wszystkich składników, może zatem dość mocno podrażnić żołądek.

Zaleca się zastosowanie arniki wyłącznie zewnętrznie. Nie zaleca się zastosowania oleju bezpośrednio na rany, ponieważ wnika wtedy do krwiobiegu i bywa w wielu przypadkach toksyczny.

Należy być również ostrożnym przy zastosowaniu oleju na błony śluzowe – należy wówczas go rozcieńczyć.

Olej z arniki – skutki uboczne

Przyjmowanie doustne arniki, może skończyć się nieprawidłowym rytmem serca, co u osób z wrodzoną arytmią, jest bardzo niebezpiecznym stanem.

U pozostałych osób, użycie olejku może powodować dreszcze, zawroty głowy, nudności, ogólne osłabienie.

Jeśli wystąpią takie objawy, zalecane jest natychmiastowe odstawienie oleju i skontaktowanie się z lekarzem.

olej

Jest to również jeden z olejów, który niestety uczula, dlatego alergicy powinni zachować szczególną ostrożność.

Warto wiedzieć, że skutki uboczne oleju z arniki, występują przy używaniu olejku w formie nierozcieńczonej, ale również wówczas gdy prawidłowo rozcieńczony jest używany przez długi czas.

Wówczas składniki oleju kumulują się w organizmie i także bywa to przyczyną wyżej opisanych problemów. Dlatego warto być czujnym i gdy tylko wystąpią jakieś trudności od razu odstawić olej.

[irp posts=”9263″ name=”Olej z wiesiołka i właściwości których jeszcze nie znasz”]

Najlepsze efekty daje jego doraźne zastosowanie. W przypadku dłuższego stosowania, zaleca się co jakiś czas robienie kilkutygodniowej przerwy. Nie należy stosować arniki dłużej niż trzy tygodnie w jednym ciągu.

Gdzie kupić olej z arniki?

W aptekach, a nawet w drogeriach, bardzo łatwo znaleźć setki różnych suplementów oraz kosmetyków z dodatkiem arniki. Jednak najczęściej są to niewielkie dawki, a cały kosmetyk jest pełen konserwantów.

Czysty olej z arniki nie jest już tak łatwo dostępny, ale z pewnością znajdziemy go w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością.

Te jednak najczęściej spotykane są głównie w dużych miastach. Do mniejszych miejscowości dotrze zamówiony online.

Opakowanie powinno zawierać wyłącznie olej arnikowy, ale często znajdziemy informację iż dodano również witaminę E.

Witamina ta to naturalny antyutleniacz, jej dodatek sprawia, że olej ma dłuższą datę ważności.

Jednak sztuczne barwniki, dodatek aromatu i wiele innych rzeczy nie powinny znaleźć się w oleju.

W jakiej formie kupię arnikę?

olej-z-arniki

Arnikę można dostać w kilku formach:

  • arnika w tabletkach
  • maść z arniki
  • żel z arniki
  • arnika w kremie

[irp posts=”13061″ name=”Olej musztardowy – 12 fantastycznych właściwości!”]

Źródła:

  • Wielgosz T., Wielka księga ziół polskich, Wydawnictwo Elipsa, Poznań.
  • Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  • Klasztorna apteka- zioła ojca Kiliana, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2008.
0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!